úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Ilustrační snímek k události
© Archiv pořadatele



Pod Zvičinou se návštěvníci naučí tance z různých koutů světa

LÁZNĚ BĚLEHRAD: Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou se odehraje ve dnech 14. až 18. června. Do Lázní Bělohrad zamíří domácí i zahraniční folklorní soubory například z Lotyšska, Ghany nebo Alžíru. Během festivalu bude nově oceněn i Mistr tradiční rukodělné výroby. 

Autor článku: 
Lukáš Vaníček

Mezi 14. až 18. červnem pohltí Lázně Bělohrad lidové umění z domácích i zahraničních krajin. Pořadatelé festivalu Pod Zvičinou pro letošní 44. ročník připravili řadu novinek. Součástí třídenního programu budou nově například workshopy, ve kterých se každý návštěvník naučí lidové tance z Česka i zahraničí.

„Festival se bude odehrávat výhradně v Zámeckém parku v Lázních Bělohrad. Snažili jsme se tak vyjít vstříc návštěvníkům, abychom předešli polemice, kde se zrovna festival odehrává. Další novinkou je propojení s tradicemi rukodělných regionálních výrobců. Během nedělního galaprogramu oceníme Mistra tradiční rukodělné výroby. Jedná se o ocenění Rady Královéhradeckého kraje a předávat ho bude hejtman Jiří Štěpán,“ uvedla ředitelka festivalu Zdena Rychterová.

„Rada Královéhradeckého kraje uděluje cenu Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury, a to tvůrcům v oborech lidových řemesel a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj,“ sdělil hejtman Jiří Štěpán.

„Smyslem udělení této ceny je nejen ocenit dovednosti výrobců, ale také je podpořit a tím přispět k zachování tradičních technologií. Ocenění je obdobou titulu ‚Nositel tradice lidových řemesel‘, který uděluje Ministerstvo kultury ČR. Cena navazuje na ocenění Zlatý kolovrat, které se v Královéhradeckém kraji předávalo od roku 2002,“ doplnila náměstkyně pro oblast školství a kulturu Martina Berdychová.

Domácí soubory Hořeňák a Hořeňáček uvítají na folklorním festivalu Pod Zvičinou řadu kolegů z Česka – Vysočan z Hlinska, Úsvit z Českých Budějovic, Salajka a Salajenka z Dambořic, Vrtek a Úsměv z Opavy a Nisanka z Jablonce nad Nisou. Pořadatelé plánují i účast zahraničních výprav, a to z Nizozemí, Ghany, Portugalska, Lotyšska, Slovenska a Alžíru.

Kromě folklorních souborů přijedou do Lázní Bělohrad také skupiny historického šermu a návštěvníci si budou moci prohlédnout středověké tábořiště, dobové zbroje i zbraně a zkusit si, jak vypadal život ve středověku.

Součástí programu festivalu bude i tradiční Bělohradský jarmark nebo vystoupení skupin Two voices Jany Rychterové, Beat Brtewski a spolku Dalibor. Členové jednotlivých folklorních souborů se utkají v soutěži o nejlepší kotlíkový guláš, o jehož vítězi rozhodnou návštěvníci. Kdo by chtěl naopak nějaké to kilo shodit, může se zúčastnit Polka rallye, která je zapsaná v České knize rekordů.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024