čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Plečnikův dům
© Archiv pořadatele



Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole

PRAHA: Od června do září tohoto roku má pražské publikum možnost navštívit vlastní dům architekta Jože Plečnika v Lublani formou výstavy ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov. Putovní výstavu připravilo městské muzeum v Lublani, které je pověřeno odbornou správou domu architekta Jože Plečnika.

od 28.06.2018 do 30.09.2018
Autor článku: 
jal

Výstava prezentuje náročnou obnovu památky moderní architektury, která byla zpřístupněna teprve v roce 2015 a která formou stálé expozice představuje architektovo autentické životní a pracovní prostředí. Dobové černobílé fotografie doplňují aktuální barevné snímky domu a původní materiály ze sbírky Jože Plečnika. Uvedením tohoto tématu Muzeum hlavního města Prahy pokračuje v prezentaci restaurátorských obnov památkových objektů započatých již výstavou o obnově Müllerovy vily.

O Plečnikovi

Slovinský architekt Jože Plečnik se narodil 23. ledna 1872 v Lublani. Studium absolvoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni u Otto Wagnera, kde navázal přátelství s českým architektem Janem Kotěrou. Jeho přispěním získal roku 1910 místo profesora dekorativní architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po vzniku samostatné Československé republiky byl Plečnik roku 1920 jmenován prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem architektem přestavby Pražského hradu na moderní prezidentské sídlo. Již o rok později se navrátil do Lublaně, kde začal působit jako profesor architektury na nově založené univerzitě. I přes velkou vzdálenost nadále pracoval na úpravách Pražského hradu, které realizoval s pomocí svého žáka a asistenta Otto Rothmayera až do roku 1934. Jože Plečnik zemřel 7. 1. 1957 v Lublani.

Výstava prezentuje Plečnikův dům, který architekt sám označil za své „pokusné pole“. Dům byl svébytným ateliérem, kde architekt nejen pracoval na svých projektech, ale také vyučoval své oblíbené žáky. Obnovené interiéry domu jsou na výstavě představeny mimo jiné na působivých barevných fotografiích. Součástí výstavy je také krátký film zachycující průběh obnovy této památky. Výjimečnou Plečnikovu osobnost přibližuje vystavená osobní korespondence, skici projektů a architektovy autentické kreslicí pomůcky.

Plečnikův dům s celou architektovou pozůstalostí byl zakoupen roku 1971 městem Lublaní. Odbornou správou bylo pověřeno Muzeum architektury Lublaň, které o dům a zahradu pečovalo do roku 2010, kdy obojí přešlo do péče Muzea a galerií města Lublaně. Po celkové obnově, která byla uskutečněna v letech 2008 až 2015, je dnes Plečnikův dům zpřístupněn veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury se stálou expozicí, výzkumným centrem, prostorami pro dočasné výstavy a vzdělávací programy.

 

Místo výstavy:

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Termín výstavy:

28. 6. – 30. 9. 2018

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024