čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Z filmu Rebelka
© PIXAR



Pixar – 30 let animace v Praze!

PRAHA: V hlavěHledá se NemoPříběh hračekCocoÚžasňákovi. Všechny tyto filmy vznikly v nejznámějším americkém animačním studiu Pixar. A právě letos slaví Pixar třicet let svému vzniku. V Praze se uskuteční velkolepá výstava s názvem Pixar – 30 let animace, která představí návštěvníkům historii i současnost věhlasného studia.

od 15.02.2019 do 26.05.2019
Autor článku: 
klapka/TZ

Více než třicet let vývoje a práce, navíc z malé skupiny nadšenců až k nejslavnějšímu animačnímu studiu planety. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat celkový vývoj studia Pixar, jemuž bude věnovaná výstava, kterou v minulosti zhlédli miliony diváků po celém světě. Tento týden se otevře v prostorách Křižíkových pavilonů Výstaviště Holešovice v Praze a nechá nahlédnout pod pokličku nejlepším animátorům planety, odvypráví vývoj tvorby populárních postav z filmů, představí originální skici a postupy, které stojí za vznikem fenoménu.

V rámci expozice uvidí stovky originálních skic slavných postaviček, které znají z pláten kin. Projdou celkovou historií studia, která je spjata s velkými osobnostmi jako je například Steve Jobs, zakladatel značky Apple, zjistí, jaké to je tvořit animovaný film a co všechno předchází tomu, než daný charakter ožije a začne vyprávět příběh.

Výstava Pixar 30 let animace je oficiální putovní expozicí významného studia, které v roce 1995 uvedlo na plátna kin přelomový film Toy Story (Příběh hraček) a přepsalo tak historii animace. V rámci expozice usednou návštěvníci do kinosálu nazvaném „Artscape“, kde zhlédnou speciální film, ve kterém se na jednom plátně potkají nejznámější charaktery, které pod hlavičkou Pixaru vznikly. Velkým lákadlem bude také speciální zařízení Zoetrop, díky kterému ožijí modely postaviček přímo před zraky diváků. Pro školní výpravy bude připraven speciální tištěný průvodce výstavou, který bude volně ke stažení na webových stránkách www.pixarexhibition.cz. Pořadatelé chystají také interaktivní část výstavy. „V rámci interaktivní části výstavy nabídneme pohled na principy animovaného filmu. Návštěvníkům hravým způsobem vizualizujeme a zprostředkujeme principy animace, seznámíme např. s pravidly barevnosti filmů, ale i s nadsázkou, kterou animátoři vkládají do postav pomocí proporcí, emocí a pohybu" říká jedna z producentek výstavy, Markéta Matoušková.

Vznik studia Pixar se datuje do roku 1979 kdy George Lucas pověřil Eda Catmulla vedením jedné z divizí tehdejšího Lucas filmu. Jeho úkolem bylo dodávat systém editování digitálního videa, digitálního zvuku a tisk digitálních filmů. O několik let později se ke skupině přidal animátor John Lasseter, který později světu představil první počítačem animovaný film André a včela. Zásadní okamžik ve vývoji Pixaru přišel v roce 1986, kdy společnost zakoupil počítačový guru Steve Jobs, který ji definitivně osamostatnil. V té době měl Pixar zhruba čtyři desítky zaměstnanců. Následují roky usilovné práce, výroby přelomových animačních počítačových systémů i premiér krátkých animovaných filmů, ve kterých Pixar představuje dosud nevídané prvky animace. Velký třesk přišel v roce 1995, kdy Pixar založil vlastní univerzitu a následně uvedl do kin první celovečerní počítačem animovaný film Toy Story. Tehdy začal být Pixar takovým Pixarem, jakým ho známe dnes. Příběh hraček se stává přelomem v oblasti kinematografie. John Lasseter získal Oscara za zvláštní přínos a film byl jako první animovaný film historie nominován na cenu za nejlepší původní scénář. O rok později se o slovo hlásí scénárista a režisér Jan Pinkava, česká stopa v Pixaru. Ten na plátnech kin představil krátký film Geriho Hra. Jde o první film Pixaru s lidským hrdinou v hlavní roli. Ve stejnou dobu uzavřel Pixar důležitou dohodu se společností Disney na spolupráci při produkci dalších pěti filmů. Následují premiéry filmů Život brouka, Toy story 2, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Auta, Ratatouille, Vall-I a mnoho dalších. Celkem se jedná o více než dvacet celovečerních filmů. Českým pořadatelem výstavy je společnost Art Movement, která v minulosti v Praze organizovala další úspěšné výstavy. Konkrétně šlo např. o expozici Tim Burton a jeho svět (2014) nebo David Cronenberg: Evolution (2016). Výstava Pixar - 30 let animace představí celou historii slavného studia a vezme návštěvníky na cestu do animovaného světa.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024