úterý
19. února 2019
Svátek slaví: PatrikPěvecké sdružení pražských učitelů jubiluje

V. Shuklina a F. Zumr u rodného domu FS, říjen 2007Letos je tomu sto let, co dirigent České filharmonie, prof. František Spilka, založil Pěvecké sdružení pražských učitelů. Při příležitosti oslav této události přichystalo sdružení řadu koncertů a vystoupení. Leden i únor byly pro členy výboru sdružení spojeny s horečným vyjednáváním a zajišťováním všeho, co je s oslavami výročí spojeno. Mimo jiné se této významné události snažili zajistit podporu neméně významných osobností. Podařilo se, a oslavám poskytl osobní záštitu ministr kultury Václav Jehlička, který, jak uvádí v dopise, si velmi váží kulturních aktivit Pěveckého sdružení pražských učitelů.  Záštitu  poskytli  též ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Ondřej Liška a primátor hlavního města Prahy, MUDr. Pavel Bém.

My jsme při této vzácné příležitosti položili několik otázek předsedovi PSPU, Františku Zumrovi:

 

1) Ve svých začátcích měl sbor cca 50 členů, kolik jich má nyní?

Sbor v roce 1909Dnes je počet aktivních zpěváků PSPU poloviční oproti začátkům v roce 1908. V 70. a 80. letech však mělo 80 až 90 členů. Rapidní úbytek nastal po "sametové revoluci" i v ostatních mužských tělesech. Proto došlo koncem 20. století ke spojování pěveckých sborů. I PSPU dnes spolupracuje s Pražským pěveckým sborem Smetana a Pěveckým sborem Typografia jako Pražské mužské sbory a toto seskupení vystupuje v počtu 40 členů.

 

 2) Můžete krátce představit osobu, která v současnosti sbor vede?

Valentina Shuklina - vybavena základním a hudebním vzděláním na Ukrajině, přišla před pěti lety do Prahy studovat skladatelství a sbormistrovství, nejprve studovala na Pražské konzervatoři a nyní též na HAMU. Do pražského hudebního života se zapojuje jako skladatelka a interpretka písňové tvorby své i svých kolegů, jako autorka filmové hudby a jako sbormistryně. V současnosti je ve vedení sboru v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje a d září r. 2006 převzala též po prof. Stanislavu Pešičkovi vedení Pražských mužských sborů. Vedle řady vystoupení s tímto sborem má již na svém kontě úspěšné koncerty na festivalech (Foerstrovy Osenice 2007, MSFHR ve Vlachově Březí 2007) a koncertních pódiích v Praze. V loňském roce vystoupila s PMS na koncertním zájezdu v SRN v Porýní (Kolín n. R., Troisdorf, Limburg), kde byla i kritikou označena za perspektivní umělkyni.

 

3) Daří se přilákat do Vašich řad zástupce mladé generace a rekrutují se stále z řad učitelů?

Ani díky této mladé sbormistryni se nám nedaří získávat mladé zpěváky, odcházejí raději do mladých smíšených sborů, kde mají své vrstevníky.

 

4) Jak se Vám daří finančně zajistit aktivity sboru?

Provoz PSPU je nyní hrazen z členských příspěvků a pro jednotlivé projekty žádá o podporu sponzory a pořadatele. Na festival Foerstrovy Osenice získával vždy grant Ministerstva kultury ČR.

 

5) Mohl byste se, prosím, v krátkosti zmínit o významu pěveckých sborů v minulosti i nyní?

Všechny pěvecké soubory a zvláště PSPU měly od svého vzniku až do naší současnosti možnost na svých zahraničních zájezdech pravdivě informovat o naší republice - o stavu kultury, o hospodářské situaci a smýšlení obyvatelstva. PSPU už před vznikem republiky ovlivnilo tisíce obyvatel a návštěvníků slavných koncertů ve Francii, Belgii a Německu nejen svými výkony, ale i tiskovinami, které vyváželo. Od 60. let to byly desítky zájezdů do celé Evropy - v roce 1968 dokonce na pozvání u spolkového prezidenta v SRN. Sbor se ocitl v roli diplomata na zájezdu do Dánska a v Lotyšku se v roce 1989 zúčastnil jako delegát z Československa revolučních bouří v Rize To vše by se dalo vystopovat ve stoleté historii PSPU. Samozřejmě i u nás v letech válečných (první i druhé světové války ) i v letech poválečných.

Díky Ludmila Kučerová

JARNÍ KONCERT ke 100. výročí založení se koná pátek 11. dubna 2008, pozvánka je v příloze.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019

ČR: Ceny CZECH GRAND DESIGN jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu ČR. Ocenění získávají osonosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Nominace ve třináctém ročníku jsou odtajněny. 

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.02.2019