neděle
18. srpna 2019
Svátek slaví: HelenaPěvecké sdružení pražských učitelů jubiluje

V. Shuklina a F. Zumr u rodného domu FS, říjen 2007Letos je tomu sto let, co dirigent České filharmonie, prof. František Spilka, založil Pěvecké sdružení pražských učitelů. Při příležitosti oslav této události přichystalo sdružení řadu koncertů a vystoupení. Leden i únor byly pro členy výboru sdružení spojeny s horečným vyjednáváním a zajišťováním všeho, co je s oslavami výročí spojeno. Mimo jiné se této významné události snažili zajistit podporu neméně významných osobností. Podařilo se, a oslavám poskytl osobní záštitu ministr kultury Václav Jehlička, který, jak uvádí v dopise, si velmi váží kulturních aktivit Pěveckého sdružení pražských učitelů.  Záštitu  poskytli  též ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Ondřej Liška a primátor hlavního města Prahy, MUDr. Pavel Bém.

My jsme při této vzácné příležitosti položili několik otázek předsedovi PSPU, Františku Zumrovi:

 

1) Ve svých začátcích měl sbor cca 50 členů, kolik jich má nyní?

Sbor v roce 1909Dnes je počet aktivních zpěváků PSPU poloviční oproti začátkům v roce 1908. V 70. a 80. letech však mělo 80 až 90 členů. Rapidní úbytek nastal po "sametové revoluci" i v ostatních mužských tělesech. Proto došlo koncem 20. století ke spojování pěveckých sborů. I PSPU dnes spolupracuje s Pražským pěveckým sborem Smetana a Pěveckým sborem Typografia jako Pražské mužské sbory a toto seskupení vystupuje v počtu 40 členů.

 

 2) Můžete krátce představit osobu, která v současnosti sbor vede?

Valentina Shuklina - vybavena základním a hudebním vzděláním na Ukrajině, přišla před pěti lety do Prahy studovat skladatelství a sbormistrovství, nejprve studovala na Pražské konzervatoři a nyní též na HAMU. Do pražského hudebního života se zapojuje jako skladatelka a interpretka písňové tvorby své i svých kolegů, jako autorka filmové hudby a jako sbormistryně. V současnosti je ve vedení sboru v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje a d září r. 2006 převzala též po prof. Stanislavu Pešičkovi vedení Pražských mužských sborů. Vedle řady vystoupení s tímto sborem má již na svém kontě úspěšné koncerty na festivalech (Foerstrovy Osenice 2007, MSFHR ve Vlachově Březí 2007) a koncertních pódiích v Praze. V loňském roce vystoupila s PMS na koncertním zájezdu v SRN v Porýní (Kolín n. R., Troisdorf, Limburg), kde byla i kritikou označena za perspektivní umělkyni.

 

3) Daří se přilákat do Vašich řad zástupce mladé generace a rekrutují se stále z řad učitelů?

Ani díky této mladé sbormistryni se nám nedaří získávat mladé zpěváky, odcházejí raději do mladých smíšených sborů, kde mají své vrstevníky.

 

4) Jak se Vám daří finančně zajistit aktivity sboru?

Provoz PSPU je nyní hrazen z členských příspěvků a pro jednotlivé projekty žádá o podporu sponzory a pořadatele. Na festival Foerstrovy Osenice získával vždy grant Ministerstva kultury ČR.

 

5) Mohl byste se, prosím, v krátkosti zmínit o významu pěveckých sborů v minulosti i nyní?

Všechny pěvecké soubory a zvláště PSPU měly od svého vzniku až do naší současnosti možnost na svých zahraničních zájezdech pravdivě informovat o naší republice - o stavu kultury, o hospodářské situaci a smýšlení obyvatelstva. PSPU už před vznikem republiky ovlivnilo tisíce obyvatel a návštěvníků slavných koncertů ve Francii, Belgii a Německu nejen svými výkony, ale i tiskovinami, které vyváželo. Od 60. let to byly desítky zájezdů do celé Evropy - v roce 1968 dokonce na pozvání u spolkového prezidenta v SRN. Sbor se ocitl v roli diplomata na zájezdu do Dánska a v Lotyšku se v roce 1989 zúčastnil jako delegát z Československa revolučních bouří v Rize To vše by se dalo vystopovat ve stoleté historii PSPU. Samozřejmě i u nás v letech válečných (první i druhé světové války ) i v letech poválečných.

Díky Ludmila Kučerová

JARNÍ KONCERT ke 100. výročí založení se koná pátek 11. dubna 2008, pozvánka je v příloze.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.08.2019

PRAHA: Narodila se v Praze, ale většinu svého dětství prožila v pohraničí, kam se její rodiče přestěhovali v padesátých letech v rámci poválečného dosidlování. Oba pracovali v rozhlase, kde se profesně nakonec usadila i ona. V tehdy komunistickém Československu snad ani netušila, že se jí někdy podaří uplatnit v oboru, který chtěla vždy studovat – dramaturgii. Osud Aleny Zemančíkové je úzce spjat s amatérským divadlem, ale také s osudem mým, protože je dlouholetou blízkou přítelkyní naší rodiny. Další díl seriálu Před Sametem a po Sametu je tudíž více osobní.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
14.08.2019