pondělí
22. července 2019
Svátek slaví: Magdeléna
© Logo spolkuPetice za obnovu poutního místa Vřesová studánka

Autor článku: 
luk

OLOMOUCKÝ KRAJ: Autorem petice je Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka. Jeho cílem je vrátit Jeseníkům část jejich duchovního a kulturního dědictví.

Motivací jeho zakladatelů je láska k místním horám a jejich tradicím – ať už duchovním, kulturním nebo novodoběji turistickým.

Pod pojmem obnova si zakladatelé spolku představují vybudování kaple a horské chaty v podobném rozsahu, v jakém byly před svým zničením. Nejde přitom o vybudování repliky, jako by byla nová. Kaple i chata by měly vyjádřit svůj původní záměr současnými technickými možnostmi. Odpočinek, setkávání, oslava, prosba i děkování: to je poutní místo. Propojení s minulostí bude symbolicky reprezentováno původním dochovaným zvonem a křížem z kaple. Obnova bude plnit roli poutního místa a místa každodenního setkávání poutníků, turistů a návštěvníků hor, kteří neočekávají prostředí horského hotelu, ale místo připomínající doby, kdy se do hor vydávali lidé hledající krásu, duchovní zážitek a mír ve svém srdci. Horská chata by měla poskytnout základní občerstvení a útulek v nepříznivém počasí. Stala by se tak dalším bezpečným záchytným bodem na cestě po hřebenech Jeseníků, tak, jako tomu bývalo v minulosti.

Spolek ve svém nynějším složení má za cíl připravit veškeré architektonické a administrativní práce a následně předat podklady do rukou transformovaného spolku, který bude zajišťovat jak obnovu, tak i následný provoz poutního místa Vřesová studánka. Cílem spolku je vytvořit řídící výbor, který budou reprezentovat zástupci příslušné farnosti, obce Loučná nad Desnou a jeden zástupce stávajících členů spolku tak, aby byl zajištěn dlouhodobý neziskový charakter záměru.

Součástí činnosti spolku je spolupráce s církví a sdruženími či spolky, které se problematice obnovy Vřesové studánky věnovaly nebo věnují dodnes. Těchto aktivit bylo a je skutečně mnoho, a to svědčí o silné motivaci a vlivu Vřesové studánky na mysl jejích návštěvníků. Genius loci tohoto místa pohltil každého citlivého poutníka, který sem zavítal. A to je smyslem celé obnovy. Dát možnost jak pamětníkům, tak i novým nedotčeným poutníkům a turistům pocítit sílu a krásu tohoto místa v prostředí, které tam bývalo „odnepaměti“.

Duchovními garanty záměru jsou známé osobnosti, které se o obnovu poutního místa zasazovali již v hluboké minulosti. Jde o akad. sochaře Otmara Olivu, akad. malíře Jana Jemelku a architekta Miroslava Vochtu. Ti na místě vyhořelého kostelíka již v roce 1993, na zbylých základech presbytáře, postavili malou kamennou mohylu s osazeným dvoumetrovým litinovým křížem, který posvětil světící biskup olomoucký Josef Hrdlička.

Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka z.s. byl založen 19. 3. 2014 jako nezisková organizace a má sídlo v Šumperku.

Zakládající členové – výbor spolku: RNDr. Pavel Holubář , akad. mal. Jan Jemelka, akad. soch. Otmar Oliva, akad. arch. Miroslav Vochta, ing. arch. František Zajíček a JUDr. Petr Holub.

ZDROJ, kde najdete další informace včetně textu petice.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

TEPLICE: Město je spojováno s pobyty básníka Johanna Wolfganga von Goetha, což připomíná i nově vyhlášená literární soutěž určená autorům od 16 let. Zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích. Soutěž připravily Regionální knihovna Teplice, mediální dům COMPUTER MEDIA a Nadační fond GRÁCIE. Poslat můžete báseň, fejeton i povídku.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Vyfoťe se s tím, co pro Vás představuje kultura. S rozečtenou knihou, při sledování filmu, na pivu s přáteli nebo na svém oblíbeném místě, uprostřed velkoměsta nebo přírodní rezervace. Fotky s námi sdílejte pod hashtagem #kulturatvorievropu na sociálních sítích: @kreativnievropa.cz.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Národní soutěž muzeí Gloria musaealis je vyhlašována v souladu s ustanovením § 19 odst. 2 Nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019