čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Ilustrační foto
© www.kraj-lbc.cz



Pátý ročník semináře Památky pro každého

LIBEREC: V pátek 26. dubna se v kavárně Art café v Liberci bude konáat seminář Památky pro každého Liberec 2019. Akce pod záštitou radní Květy Vinklátové pomůže najít řešení, jak zviditelnit kulturní a technické památky či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám zdravotně hendikepovaným.

26.04.2019
Autor článku: 
luk

Cílem semináře je pokračovat v praktickém řešení problematiky zpřístupnění kulturního, přírodního a geologického dědictví a technických památek osobám se zdravotním i dalším znevýhodněním a na příkladech dobré praxe se seznámit s možností odstraňování nejrůznějších bariér kolem nás i v nás.

„Památky samozřejmě nebyly nikdy stavěné s ohledem na potřeby lidí s hendikepem. V předrevolučních dobách nebyly úpravy a dostupnost pro hendikepované prioritou, a to ani v jednotlivých objektech, ani u přírodních památek. Dnes je situace výrazně jiná. Samozřejmě, sdílení praktických zkušeností je vynikající a seminář tomuto účelu skvěle poslouží,“ uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Během programu se účastníci seznámí s úskalími pohybu nevidomých a slabozrakých v běžném prostředí. O vlastní zkušenost se podělí nevidomý lektor Lukáš Treml. Do světa neslyšících bude možno nahlédnout v příspěvku Petry Bobové z Tichého světa, o. p. s. O tom, jak se daří, či nedaří, odstraňovat bariéry přímo v terénu pak pohovoří Ing. Jan Mertlík z geoparku Český ráj.


Ve druhé části semináře převezmou cenu Adolfa Hejduka pro památku nejvíce přátelskou ke zdravotně znevýhodněným v kategorii Národní kulturní památky, památky UNESCO zástupci státního zámku Buchlovice, jehož bezbariérové prohlídky pro osoby s pohybovým postižením ocenila veřejnost celkem 57 hlasy. Z ostatních památek získal cenu hrad Svojanov.

V kategorii geologická lokalita nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným pak získal cenu Adolfa Heyduka projekt spolku Ochrana Klokočských skal Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná s 80 hlasy.
Za zpřístupnění industriálního dědictví osobám se smyslovým postižením ocenila veřejnost Technické muzeum v Liberci, Ing. Jiřího Němečka. Do Technického muzea vede také odpolední exkurze.

Cenu Adolfa Hejduka vyhlašuje projekt Hugo na cestách® ve spolupráci s partnerskými organizacemi. Nominace i hlasování probíhá na internetových stránkách mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách®. Trvalou záštitu nad cenou převzala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. Mediálním partnerem semináře je portál PROPAMÁTKY.

Seminář se koná ve spolupráci s Mezinárodním vzdělávacím projektem Hugo na cestách®, Památkovou komorou České republiky a Geoparkem UNESCO Český ráj.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024