čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
plakát výstavy
© zdroj: https://www.npu.cz



Pardubice lákají na zbrojnice. Výstava představí zbraně ze tří desítek hradů a zámků

PARDUBICE: Za majestátními hradbami renesančního zámku v Pardubicích se koná výstava Poklady zbrojnic, která je jednou z největších výstav zaměřených na oblast starých zbraní v České republice. Ve třech sálech bude představeno na čtyři sta militarií z oblasti vojenství, lovectví a sběratelství. Výstava je součástí Roku renesanční šlechty.

od 01.11.2017 do 04.03.2018
10:00 - 18:00
Autor článku: 
ika

Zastoupení má většina větších zbrojnic, na výstavě uvidíte exponáty například z Hrádku u Nechanic, Opočna, Frýdlantu, Žlebů, Konopiště, Hluboké nad Vltavou, Kynžvartu, Buchlova či Lednice.

Výstavní prostory naplní poklady zámeckých zbrojnic z celkem 35 objektů ve správě Národního památkového ústavu. První část výstavy je věnována reprezentativním renesančním sbírkám vysoké aristokracie. Mezi unikáty patří například prsní plát německé výroby zhruba z poloviny 15. století. K vidění bude i jezdecká turnajová zbroj vyrobená kolem roku 1540 v Itálii pro vévodu z Ferrary Alfonsa II. d´Este nebo půlzbroj pro pěší turnaj vyrobená kolem roku 1580 patrně v italském Miláně. Exkluzivitu renesanční produkce podtrhují skvostné součásti výzbroje a výstroje gardy saského kurfiřta z doby kolem roku 1600.

Výstava se zaměří také na výzbroj prostých vojáků a důstojníků 17. až 19. století, tedy například na palné zbraně ruční i lafetované, šavle a palaše, pistole i pušky. Nechybí jeden z prvních mechanických kulometů, různé typy vojenských přileb, čepic a čák, které doplňují kyrysy, tedy ochranné kryty trupu. K vidění budou také uniformy významných osobností, například uniforma maršála Radeckého nebo rukavice Napoleona I. Bonaparta.

Samostatná část bude věnována i lovectví. Návštěvníci si budou moci prohlédnout lovecké oštěpy a kuše, lovecké pistole, Šporkovu zadovku, zbraň patřící Eleonoře Amálii ze Schwarzenbergu, zbraně otce Františka Ferdinanda d'Este, syna kancléře Metternicha, pušku se skleněnou hlavní a další kuriozity.

Exponáty z orientu se do šlechtických sbírek dostávaly díky vojenské účasti jednotlivých příslušníků šlechty v tažení proti Turkům mezi 15. a 17. stoletím. To je nejspíše také případ čepele šavle chorvatského vojevůdce Mikuláše Zrinského, jehož zbrojnice kdysi tvořila součást starobylého souboru zbraní na hradě Bítov. Návštěvníci mohou na výstavě také obdivovat samurajskou zbroj, soubor japonských mečů i samostatných mečových záštit ze zámků Lysice a Hrubý Rohozec.

Výstava se vedle reprezentativního představení historické řemeslné a umělecké produkce pokusí rovněž zodpovědět otázku vlastního smyslu existence a variability funkcí těchto předmětů. Pořadatelem výstavy je Národní památkový ústav ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích. Výstava je součástí Roku renesanční šlechty.

Výstava se koná ve Velkém gotickém sále, Kaňkově sále a Malém gotickém sále pardubického zámku od 1. listopadu 2017 do 4. března 2018. Otevřeno je denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu je 100 korun, snížené 50 korun.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024