úterý
19. února 2019
Svátek slaví: PatrikPamátník Terezín vyhlašuje literární a výtvarnou soutěž

Autor článku: 
mis

TEREZÍN: Památník Terezín vyhlašuje 20. ročník literární a 18. ročník výtvarné soutěže pro rok 2014 s názvem Mám se v Terezíně velice dobře…? Obě soutěže jsou určeny žákům základních a studentům středních škol a jsou hodnoceny podle stanovených věkových kategorií.

Aby nacisté zakryli to, že jejich konečným cílem je fyzická likvidace všech Židů, snažili se svět přesvědčit lživými metodami, označovanými jako propaganda, o tom, že v Terezíně, v jednom z ghett, v nichž museli Židé žít, existuje normální život. Proto zde například nechali točit nepravdivý film, idealizující zdejší nehostinné poměry, nebo také dovolili návštěvu komise Mezinárodního výboru Červeného kříže, která měla posloužit jejich cílům. Před tím probíhala důkladná příprava, během níž měl být obraz města upraven tak, aby se nepodobal pravé tváři zdejšího života. Právě v roce 2014 si připomínáme 70. výročí této události.

Jaký měla propaganda účinek v době 2. světové války a má ho i dnes? Jaké používala a používá metody? Je opravdu účinná? Mohou být její prostředky použity i v pozitivním slova smyslu, nebo pouze negativním? Rozeznáme propagandu od propagace? Dá se ospravedlnit, pokud má sloužit dobré věci? Je propaganda všemocná? Lze ošálit svět propagandou? Lze se i v dnešním světě setkat s politickou či jinou propagandou? Hrozí nám využití propagandy v přítomnosti či blízké budoucnosti? S těmito otázkami úzce souvisí letošní téma uměleckých soutěží Památníku Terezín.
Zamyslete se nad těmito otázkami a vytvořte výtvarné či literární práce, které zašlete na níže uvedenou adresu. Můžete si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování lze užít jakoukoliv uměleckou formu a techniku.

Věkové kategorie výtvarné soutěže:
I. žáci 1. – 5. ročníků ZŠ;
II. žáci 6. – 9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií;
III. studenti gymnázií, SŠ a SOU.

Věkové kategorie literární soutěže:
I. žáci 6. – 9. ročníku ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií;
II. studenti čtyřletých gymnázií a 5. – 8. ročníků víceletých gymnázií, SŠ a SOU.

Práce musí být předány nebo odeslány nejpozději do 22. dubna 2014.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 12. června 2014 v Terezíně. Výherci získají řadu věcných cen i peněžní odměny. Tvůrci oceněných prací i školy, které navštěvují, budou v dostatečném předstihu o výsledku soutěží informováni.

Kontaktní adresa:
Památník Terezín
Vzdělávací oddělení – Mgr. Pavel Straka
Principova alej 304
411 55 Terezín
E-mail: straka@pamatnik-terezin.cz

Podrobnější anotace, podmínky účasti a časové rozvržení soutěží

Mohlo by vás také zajímat...

TŘEBÍČ: Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizaci, společně s etnografkami a dalšími odbornými pracovníky především krajských muzeí se zaměřuje v současné době mimo jiné na dokumentaci a výzkum tradiční lidové stravy na Vysočině. 

Kraj Vysočina
Lidová kultura
Co se děje
19.02.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019