pátek
23. srpna 2019
Svátek slaví: SandraPamátník Terezín vyhlašuje literární a výtvarnou soutěž

Autor článku: 
mis

TEREZÍN: Památník Terezín vyhlašuje 20. ročník literární a 18. ročník výtvarné soutěže pro rok 2014 s názvem Mám se v Terezíně velice dobře…? Obě soutěže jsou určeny žákům základních a studentům středních škol a jsou hodnoceny podle stanovených věkových kategorií.

Aby nacisté zakryli to, že jejich konečným cílem je fyzická likvidace všech Židů, snažili se svět přesvědčit lživými metodami, označovanými jako propaganda, o tom, že v Terezíně, v jednom z ghett, v nichž museli Židé žít, existuje normální život. Proto zde například nechali točit nepravdivý film, idealizující zdejší nehostinné poměry, nebo také dovolili návštěvu komise Mezinárodního výboru Červeného kříže, která měla posloužit jejich cílům. Před tím probíhala důkladná příprava, během níž měl být obraz města upraven tak, aby se nepodobal pravé tváři zdejšího života. Právě v roce 2014 si připomínáme 70. výročí této události.

Jaký měla propaganda účinek v době 2. světové války a má ho i dnes? Jaké používala a používá metody? Je opravdu účinná? Mohou být její prostředky použity i v pozitivním slova smyslu, nebo pouze negativním? Rozeznáme propagandu od propagace? Dá se ospravedlnit, pokud má sloužit dobré věci? Je propaganda všemocná? Lze ošálit svět propagandou? Lze se i v dnešním světě setkat s politickou či jinou propagandou? Hrozí nám využití propagandy v přítomnosti či blízké budoucnosti? S těmito otázkami úzce souvisí letošní téma uměleckých soutěží Památníku Terezín.
Zamyslete se nad těmito otázkami a vytvořte výtvarné či literární práce, které zašlete na níže uvedenou adresu. Můžete si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování lze užít jakoukoliv uměleckou formu a techniku.

Věkové kategorie výtvarné soutěže:
I. žáci 1. – 5. ročníků ZŠ;
II. žáci 6. – 9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií;
III. studenti gymnázií, SŠ a SOU.

Věkové kategorie literární soutěže:
I. žáci 6. – 9. ročníku ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií;
II. studenti čtyřletých gymnázií a 5. – 8. ročníků víceletých gymnázií, SŠ a SOU.

Práce musí být předány nebo odeslány nejpozději do 22. dubna 2014.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 12. června 2014 v Terezíně. Výherci získají řadu věcných cen i peněžní odměny. Tvůrci oceněných prací i školy, které navštěvují, budou v dostatečném předstihu o výsledku soutěží informováni.

Kontaktní adresa:
Památník Terezín
Vzdělávací oddělení – Mgr. Pavel Straka
Principova alej 304
411 55 Terezín
E-mail: straka@pamatnik-terezin.cz

Podrobnější anotace, podmínky účasti a časové rozvržení soutěží

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019