čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
© Logo krajePamátník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech je hotov

PANENSKÉ BŘEŽANY: Za účasti náměstků hejtmanky Středočeského kraje Daniela Marka (TOP 09), pro oblast kultury a památkové péče, a Martina Kupky (ODS), pro oblast zdravotnictví, byl ve čtvrtek 8. prosince v Panenských Břežanech ukončen projekt rekonstrukce zámku a zámeckého areálu a vybudování Památníku národního útlaku.

Autor článku: 
Ing. Helena Frintová

„Zdejší památník připomíná hrůzy německé okupace českých zemí, osobní hrdinství příslušníků domácího i zahraničního odboje a potrestání válečných zločinců a kolaborantů. Doufám, že bude hojně navštěvován mladou generací, expozice je vytvořena moderním a interaktivním způsobem,“ řekla k dnešní akci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Prohlídka památníku nemusí lákat jen zájemce o válečnou historii a protifašistický odboj, ale zaujmout může i milovníky architektury a historie umění. „Historický areál Panenské Břežany se skládá z překrásného barokního zámku a unikátní kaple sv. Anny projektované slavným architektem barokní gotiky Janem Blažejem Santinim-Aichelem,“ připomněl náměstek hejtmanky Daniel Marek. Areál bude nyní pro veřejnost otevřen v takzvaném zimním režimu, tedy po předchozím objednání. Památník je součástí Oblastního muzea Praha-východ a veškeré informace pro zájemce budou zveřejněny na webových stránkách muzea www.muzeumompv.cz. V běžném klasickém provozu bude památník a celý areál, který se má stát i živým kulturním centrem, od jara 2017.

Celkové náklady na opravu tzv. horního zámku se vyšplhaly na více než 52,5 milionů korun s DPH, přičemž Středočeský kraj na projekt získal prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy dotaci ve výši přes 22 milionů korun. Expozice nebude monotematická, ačkoliv hlavní důraz je kladen na období druhé světové války. Libreto expozice zpracovali přední čeští historici – prof. PhDr. Eduard Kubů, CSc., PhDr. Aleš Kýr, plk. PhDr. Eduard Stehlík, PhDr. Vít Smetana Ph.D. a doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc.

 

Více v přiložené TZ

 

Ing. Helena Frintová (Procházková)
vedoucí oddělení styku s médii a veřejností - pověř. zastup.
Oddělení styku s médii a veřejností
Odbor Kancelář hejtmana

 

Středočeský kraj
Zborovská 11, 150 21 Praha 5
tel.: 257 280 332 fax: 257 280 332
mobil: 724 180 053  e-mail: prochazkovah@kr-s.cz
http://www.facebook.com/KrajskyUradStredoceskehoKraje

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019