úterý
19. března 2019
Svátek slaví: Josef
© Logo krajePamátník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech je hotov

PANENSKÉ BŘEŽANY: Za účasti náměstků hejtmanky Středočeského kraje Daniela Marka (TOP 09), pro oblast kultury a památkové péče, a Martina Kupky (ODS), pro oblast zdravotnictví, byl ve čtvrtek 8. prosince v Panenských Břežanech ukončen projekt rekonstrukce zámku a zámeckého areálu a vybudování Památníku národního útlaku.

Autor článku: 
Ing. Helena Frintová

„Zdejší památník připomíná hrůzy německé okupace českých zemí, osobní hrdinství příslušníků domácího i zahraničního odboje a potrestání válečných zločinců a kolaborantů. Doufám, že bude hojně navštěvován mladou generací, expozice je vytvořena moderním a interaktivním způsobem,“ řekla k dnešní akci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Prohlídka památníku nemusí lákat jen zájemce o válečnou historii a protifašistický odboj, ale zaujmout může i milovníky architektury a historie umění. „Historický areál Panenské Břežany se skládá z překrásného barokního zámku a unikátní kaple sv. Anny projektované slavným architektem barokní gotiky Janem Blažejem Santinim-Aichelem,“ připomněl náměstek hejtmanky Daniel Marek. Areál bude nyní pro veřejnost otevřen v takzvaném zimním režimu, tedy po předchozím objednání. Památník je součástí Oblastního muzea Praha-východ a veškeré informace pro zájemce budou zveřejněny na webových stránkách muzea www.muzeumompv.cz. V běžném klasickém provozu bude památník a celý areál, který se má stát i živým kulturním centrem, od jara 2017.

Celkové náklady na opravu tzv. horního zámku se vyšplhaly na více než 52,5 milionů korun s DPH, přičemž Středočeský kraj na projekt získal prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy dotaci ve výši přes 22 milionů korun. Expozice nebude monotematická, ačkoliv hlavní důraz je kladen na období druhé světové války. Libreto expozice zpracovali přední čeští historici – prof. PhDr. Eduard Kubů, CSc., PhDr. Aleš Kýr, plk. PhDr. Eduard Stehlík, PhDr. Vít Smetana Ph.D. a doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc.

 

Více v přiložené TZ

 

Ing. Helena Frintová (Procházková)
vedoucí oddělení styku s médii a veřejností - pověř. zastup.
Oddělení styku s médii a veřejností
Odbor Kancelář hejtmana

 

Středočeský kraj
Zborovská 11, 150 21 Praha 5
tel.: 257 280 332 fax: 257 280 332
mobil: 724 180 053  e-mail: prochazkovah@kr-s.cz
http://www.facebook.com/KrajskyUradStredoceskehoKraje

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.03.2019

OSTRAVA: Z rozpočtu města je na kulturu určena částka 900,8 mil. korun. Jde o nejvyšší částku v historii Ostravy, která směřuje na podporu kultury. Částku ve výši 900,814 milionu korun tvoří náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery). Na konkrétní investice je určeno více než 248 milionů, na dotace téměř 71 mil. korun.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
19.03.2019

BRNO: Brno by se v roce 2028 mohlo stát Evropským hlavním městem kultury. Přestože o případné kandidatuře rozhodnou brněnští zastupitelé až ve druhé polovině roku, už nyní vznikají na odboru kultury pracovní pozice, které budou mít za úkol kompletní přípravu na boj o tento titul.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.03.2019

LIPSKO: Na lipském výstavišti a v centru města Lipska budou od 21. 3. do 24. 3. 2019 dominovat tři barvy: modrá, červená a bílá. Čtyři dny bude Česká republika jako hostující země Lipského knižního veletrhu 2019 představovat různorodý program se spisovateli a umělci. 

 

 
zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.03.2019