úterý
19. února 2019
Svátek slaví: PatrikOriginální výrobky jsou chráněny značkou

Značka „Orlické hory – originální produkt“ je nástroj, jak pomoci místním výrobcům. Je to konkrétní výsledek snahy MAS (Místní akční skupiny) Pohoda venkova, která spolupracovala s Regionálním enviromentálním centrem České republiky na zavádění regionálního značení. K již uděleným přibyly na podzim minulého roku  další z nových regionů: „Moravské Kravařsko – originální produkt“ (oblast horního toku řeky Odry), „Górolsko Swoboda – originální produkt“ (přeshraniční mikroregion na Jablunkovsku, který zasahuje kromě Česka také do Polska a na Slovensko), a „Vysočina – originální produkt“  a  „Orlické hory – originální produkt“. Tady jde o financování z fondů na Islandu, Lichtenštejnska a Norska, právě ty umožnily vznik nových značek. 

Periodikum s podtitulem Noviny pro milovníky Orlických hor, jejich přírodu a lidi, je věnováno značce „Orlické hory – originální produkt“ Označení "Originální produkt" přivítala i senátorka Václava Domšová a 1. náměstek hejtmana Helmut Dohnálek. Vloni v červnu proběhlo  v přírodním divadle ve Valu u Dobrušky první udělování 12 certifikátů. Tehdy uvedl předseda Místní akční skupiny Pohoda venkova a současně starosta Valu Luboš Řehák: „Právě dobré zkušenosti s regionálním značením výrobků využívá i region Orlické hory, který tak chce přilákat do svého území více návštěvníků a turistů, ale především poukázat na místní kvalitní výrobky, jež v řadě případů nemůže nabídnout nikdo jiný. "

Tři místní akční skupiny - MAS Pohoda venkova, MAS Splav a MAS Vyhlídka, které se na území Rychnovska nacházejí, se dohodly, že budou na společné regionální značce spolupracovat. Tyto tři regiony se společně se stávajícími rozrostou na rodinu šesti značek, které budou součástí systému „Domácí výrobky“. Ten systém garantuje všem označeným výrobkům jejich místní původ a přímou vazbu na region, kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Všechny značky jsou založeny na stejných principech a jejich udělování se řídí jednotnými pravidly. Systém koordinuje na národní úrovni Regionální environmentální centrum Česká republika.

Které pravé výrobky z Orlických hor to tedy jsou? Včelí produkty (Lenka Skalická z Kameničné u Žamberka), rokytnické pečivo (Pekařství Marie Kalousová Rokytnice v Orlických horách), brašnářské výrobky (Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách), tkané a keramické výrobky (Sdružení Neratov – chráněné dílny Kopeček), biobrikety (AP Servis Petr Janovec Pěčín), biozelenina (Smetana Eko Čermná nad Orlicí), mák modrý (LABRIS Dobré), přírodní ovocné pálenky (Podorlická sodovkárna Rychnov nad Kněžnou), vitráže a dekorace tiffany technikou (ART TIFFANY Marie Hájková, Orlické Záhoří), sváteční koláčky a ličenský chleba (pekárna BEAS Lično).

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

ČR: Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAHA/BRNO/OSTRAVA: Culture Matters zve kulturní nadšence, pořadatele eventů, produkční a studenty na neformální setkání Snídaně pro kulturu. Jedno téma, tři města, tři hosté. Každý měsíc v Ostravě, Brně a Praze. Únorovým tématem je CROWDFUNDING!

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Ostatní
Co se děje
19.02.2019

PRAHA: Autor v domě vychází z dramaturgie pražského A studia Rubín, která je ve značné míře založena na autorských textech a inscenacích. Jeho záměrem je pomoci iniciovat vznik nových divadelních textů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
18.02.2019