pátek
23. srpna 2019
Svátek slaví: SandraOriginální výrobky jsou chráněny značkou

Značka „Orlické hory – originální produkt“ je nástroj, jak pomoci místním výrobcům. Je to konkrétní výsledek snahy MAS (Místní akční skupiny) Pohoda venkova, která spolupracovala s Regionálním enviromentálním centrem České republiky na zavádění regionálního značení. K již uděleným přibyly na podzim minulého roku  další z nových regionů: „Moravské Kravařsko – originální produkt“ (oblast horního toku řeky Odry), „Górolsko Swoboda – originální produkt“ (přeshraniční mikroregion na Jablunkovsku, který zasahuje kromě Česka také do Polska a na Slovensko), a „Vysočina – originální produkt“  a  „Orlické hory – originální produkt“. Tady jde o financování z fondů na Islandu, Lichtenštejnska a Norska, právě ty umožnily vznik nových značek. 

Periodikum s podtitulem Noviny pro milovníky Orlických hor, jejich přírodu a lidi, je věnováno značce „Orlické hory – originální produkt“ Označení "Originální produkt" přivítala i senátorka Václava Domšová a 1. náměstek hejtmana Helmut Dohnálek. Vloni v červnu proběhlo  v přírodním divadle ve Valu u Dobrušky první udělování 12 certifikátů. Tehdy uvedl předseda Místní akční skupiny Pohoda venkova a současně starosta Valu Luboš Řehák: „Právě dobré zkušenosti s regionálním značením výrobků využívá i region Orlické hory, který tak chce přilákat do svého území více návštěvníků a turistů, ale především poukázat na místní kvalitní výrobky, jež v řadě případů nemůže nabídnout nikdo jiný. "

Tři místní akční skupiny - MAS Pohoda venkova, MAS Splav a MAS Vyhlídka, které se na území Rychnovska nacházejí, se dohodly, že budou na společné regionální značce spolupracovat. Tyto tři regiony se společně se stávajícími rozrostou na rodinu šesti značek, které budou součástí systému „Domácí výrobky“. Ten systém garantuje všem označeným výrobkům jejich místní původ a přímou vazbu na region, kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Všechny značky jsou založeny na stejných principech a jejich udělování se řídí jednotnými pravidly. Systém koordinuje na národní úrovni Regionální environmentální centrum Česká republika.

Které pravé výrobky z Orlických hor to tedy jsou? Včelí produkty (Lenka Skalická z Kameničné u Žamberka), rokytnické pečivo (Pekařství Marie Kalousová Rokytnice v Orlických horách), brašnářské výrobky (Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách), tkané a keramické výrobky (Sdružení Neratov – chráněné dílny Kopeček), biobrikety (AP Servis Petr Janovec Pěčín), biozelenina (Smetana Eko Čermná nad Orlicí), mák modrý (LABRIS Dobré), přírodní ovocné pálenky (Podorlická sodovkárna Rychnov nad Kněžnou), vitráže a dekorace tiffany technikou (ART TIFFANY Marie Hájková, Orlické Záhoří), sváteční koláčky a ličenský chleba (pekárna BEAS Lično).

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Co se vám vybaví, když se řekne „okrašlovací spolek“? Nejprve se možná usmějeme nad přežitým romantickým patosem historického názvu, ale hlavní myšlenka okrašlování, tedy důraz na čistotu a upravené prostředí sídel a jejich vylepšení zelení či zvelebování a ochrana domoviny, je aktuální i dnes. Neboť aktivní zájem o to, jak udělat místa, kde žijeme, hezčí a příjemnější zůstává, pokud máme k těmto místům vztah a uvědomujeme si jejich krásu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
21.08.2019

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Projekt na obnovu historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s evropskou dotací přes tři miliony eur je v plném proudu. Na území Královéhradeckého kraje se nyní budují čtyři nové rozhledny. Obnova Hřebenovky je v plném proudu, ta na nejvyšším vrcholu Orlických hor se otevře již letos v říjnu.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
06.08.2019