úterý
25. června 2019
Svátek slaví: IvanOriginální výrobky jsou chráněny značkou

Značka „Orlické hory – originální produkt“ je nástroj, jak pomoci místním výrobcům. Je to konkrétní výsledek snahy MAS (Místní akční skupiny) Pohoda venkova, která spolupracovala s Regionálním enviromentálním centrem České republiky na zavádění regionálního značení. K již uděleným přibyly na podzim minulého roku  další z nových regionů: „Moravské Kravařsko – originální produkt“ (oblast horního toku řeky Odry), „Górolsko Swoboda – originální produkt“ (přeshraniční mikroregion na Jablunkovsku, který zasahuje kromě Česka také do Polska a na Slovensko), a „Vysočina – originální produkt“  a  „Orlické hory – originální produkt“. Tady jde o financování z fondů na Islandu, Lichtenštejnska a Norska, právě ty umožnily vznik nových značek. 

Periodikum s podtitulem Noviny pro milovníky Orlických hor, jejich přírodu a lidi, je věnováno značce „Orlické hory – originální produkt“ Označení "Originální produkt" přivítala i senátorka Václava Domšová a 1. náměstek hejtmana Helmut Dohnálek. Vloni v červnu proběhlo  v přírodním divadle ve Valu u Dobrušky první udělování 12 certifikátů. Tehdy uvedl předseda Místní akční skupiny Pohoda venkova a současně starosta Valu Luboš Řehák: „Právě dobré zkušenosti s regionálním značením výrobků využívá i region Orlické hory, který tak chce přilákat do svého území více návštěvníků a turistů, ale především poukázat na místní kvalitní výrobky, jež v řadě případů nemůže nabídnout nikdo jiný. "

Tři místní akční skupiny - MAS Pohoda venkova, MAS Splav a MAS Vyhlídka, které se na území Rychnovska nacházejí, se dohodly, že budou na společné regionální značce spolupracovat. Tyto tři regiony se společně se stávajícími rozrostou na rodinu šesti značek, které budou součástí systému „Domácí výrobky“. Ten systém garantuje všem označeným výrobkům jejich místní původ a přímou vazbu na region, kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Všechny značky jsou založeny na stejných principech a jejich udělování se řídí jednotnými pravidly. Systém koordinuje na národní úrovni Regionální environmentální centrum Česká republika.

Které pravé výrobky z Orlických hor to tedy jsou? Včelí produkty (Lenka Skalická z Kameničné u Žamberka), rokytnické pečivo (Pekařství Marie Kalousová Rokytnice v Orlických horách), brašnářské výrobky (Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách), tkané a keramické výrobky (Sdružení Neratov – chráněné dílny Kopeček), biobrikety (AP Servis Petr Janovec Pěčín), biozelenina (Smetana Eko Čermná nad Orlicí), mák modrý (LABRIS Dobré), přírodní ovocné pálenky (Podorlická sodovkárna Rychnov nad Kněžnou), vitráže a dekorace tiffany technikou (ART TIFFANY Marie Hájková, Orlické Záhoří), sváteční koláčky a ličenský chleba (pekárna BEAS Lično).

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

HULÍN: Do báně kostela sv. Václava byly vráceny kopie historických dokumentů, staré mince, z nichž nejstarší pochází z roku 1561, a zároveň byla do nové měděné schránky uložena také kovová platidla ze současnosti a poselství dokumentující současný život ve Zlínském kraji, ve městě a ve farnosti.

Zlínský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
25.06.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů a 20. ročník festivalu Open Air Program má za sebou první polovinu oslav. Nejen díky slunečnému počasí si můžou návštěvníci divadelní událost roku v historickém centru Hradce Králové užívat plnými doušky.   

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.06.2019

BOROVNICE: Funkční replika historického větrného mlýna, který stával nad obcí Borovnice na Trutnovsku až do roku 1968, vyrůstá na původním místě díky spolupráci hned několika krajských škol. Obec usilovala o obnovu technické památky několik let. Díky pomoci Královéhradeckého kraje a veřejné sbírce se mají jeho lopatky roztočit v polovině příštího roku.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Památky
Co se děje
24.06.2019

ČR: Ke třicátému výročí sametové revoluce připravila ČTK projekt, do kterého významně zapojuje obyvatele celé České republiky. Cílem je nasbírat od veřejnosti co největší množství fotografií z území tehdejšího Československa nejen z podzimního dramatického dění roku 1989, ale i z událostí, které listopadové revoluci předcházely (např. Palachův týden, srpnové události, trabanty v pražských ulicích).

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
24.06.2019