neděle
21. dubna 2019
Svátek slaví: AlexandraOriginální výrobky jsou chráněny značkou

Značka „Orlické hory – originální produkt“ je nástroj, jak pomoci místním výrobcům. Je to konkrétní výsledek snahy MAS (Místní akční skupiny) Pohoda venkova, která spolupracovala s Regionálním enviromentálním centrem České republiky na zavádění regionálního značení. K již uděleným přibyly na podzim minulého roku  další z nových regionů: „Moravské Kravařsko – originální produkt“ (oblast horního toku řeky Odry), „Górolsko Swoboda – originální produkt“ (přeshraniční mikroregion na Jablunkovsku, který zasahuje kromě Česka také do Polska a na Slovensko), a „Vysočina – originální produkt“  a  „Orlické hory – originální produkt“. Tady jde o financování z fondů na Islandu, Lichtenštejnska a Norska, právě ty umožnily vznik nových značek. 

Periodikum s podtitulem Noviny pro milovníky Orlických hor, jejich přírodu a lidi, je věnováno značce „Orlické hory – originální produkt“ Označení "Originální produkt" přivítala i senátorka Václava Domšová a 1. náměstek hejtmana Helmut Dohnálek. Vloni v červnu proběhlo  v přírodním divadle ve Valu u Dobrušky první udělování 12 certifikátů. Tehdy uvedl předseda Místní akční skupiny Pohoda venkova a současně starosta Valu Luboš Řehák: „Právě dobré zkušenosti s regionálním značením výrobků využívá i region Orlické hory, který tak chce přilákat do svého území více návštěvníků a turistů, ale především poukázat na místní kvalitní výrobky, jež v řadě případů nemůže nabídnout nikdo jiný. "

Tři místní akční skupiny - MAS Pohoda venkova, MAS Splav a MAS Vyhlídka, které se na území Rychnovska nacházejí, se dohodly, že budou na společné regionální značce spolupracovat. Tyto tři regiony se společně se stávajícími rozrostou na rodinu šesti značek, které budou součástí systému „Domácí výrobky“. Ten systém garantuje všem označeným výrobkům jejich místní původ a přímou vazbu na region, kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Všechny značky jsou založeny na stejných principech a jejich udělování se řídí jednotnými pravidly. Systém koordinuje na národní úrovni Regionální environmentální centrum Česká republika.

Které pravé výrobky z Orlických hor to tedy jsou? Včelí produkty (Lenka Skalická z Kameničné u Žamberka), rokytnické pečivo (Pekařství Marie Kalousová Rokytnice v Orlických horách), brašnářské výrobky (Ladislav Hemrlík z Rokytnice v Orlických horách), tkané a keramické výrobky (Sdružení Neratov – chráněné dílny Kopeček), biobrikety (AP Servis Petr Janovec Pěčín), biozelenina (Smetana Eko Čermná nad Orlicí), mák modrý (LABRIS Dobré), přírodní ovocné pálenky (Podorlická sodovkárna Rychnov nad Kněžnou), vitráže a dekorace tiffany technikou (ART TIFFANY Marie Hájková, Orlické Záhoří), sváteční koláčky a ličenský chleba (pekárna BEAS Lično).

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...

MEZIMĚSTÍ: Na Květnou neděli 14. dubna, připravilo město Meziměstí v Centru Walzel Velikonoční jarmark, který se konal již podruhé, a to v rámci projektu –
Pod jednou střechou 2 / Pod jednym dachem 2 CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000098
Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

 
Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Roční pilotní akci s názvem Interiér v exteriéru realizuje statutární město Ústí nad Labem ve spolupráci se spolkem Veřejný sál Hraničář od listopadu 2018. Pilotní akce je součástí tříletého projektu Forget Heritage, zaměřeného na kulturní dědictví.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2019

PRAHA/OKAZAKI: Uměleckoprůmyslové museum v Praze zahájilo v Mindscape Museu v japonském Okazaki rozsáhlou výstavu českého designu 20. století, která v reprezentativním výběru více než dvou stovek exponátů představuje významné artefakty designu i předměty, které se běžně používaly.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní
Co se děje
16.04.2019

ÚSTECKÝ KRAJ: Regionální centrum pro Tradiční lidovou kulturu vyzývá širokou veřejnost ke spolupráci na nominaci tradičního lidového řemeslníka Ústeckého kraje na cenu Zlatý džbánek za zachování a rozvoj lidových tradic.

 

 

Ústecký kraj
Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
15.04.2019