čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Pozvánka na Barokní odpoledne
© www.olomouc.eu



Olomoucké barokní slavnosti 2018

OLOMOUC: Starodávný jezuitský konvikt hostí v těchto dnech znovu Olomoucké barokní slavnosti. Letošní roční představuje mimo jiné dvě obnovené premiéry polozapomenutých či ztracených barokních oper, jednu světovou premiéru rekonstrukce barokní opery a další perličky.

27.07.2018
Autor článku: 
luk

Tato kulturní akce, která si za předchozích pět ročníků vydobyla renomé nejen v českých zemích, letos nabídla dvaadvacet večerů, plných zážitků, a sedm různých titulů. 

Každý večer v rámci barokních slavností je velmi příjemnou bránou do minulosti, a to vysoce emotivního a pestrého období barokní kultury, která kvetla na dvoře olomouckých biskupů i ve zdejších klášterech a šlechtických palácích. Slavnosti připomínají návštěvníkům časy, kdy se olomoucká honorace bavila výrazově nesmírně živou divadelní a operní zábavou a kdy centrum města, poničené třicetiletou válkou, získávalo svou dnešní, silně barokní podobu a krásu.

V replice barokního divadla na nádvoří konviktu byly nebo budou letos publiku představena díla Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonia Caldary, Claudia Monteverdiho a dalších. V jednotlivých představeních vystupují přední čeští nebo zahraniční operní zpěváci a soubory. Za pořádáním Olomouckých barokních slavností stojí od počátku olomoucký soubor Ensemble Damian v čele se skladatelem a dirigentem Tomášem Hanzlíkem.

Letošní novinkou je Barokní odpoledne, které se výjimečně neodehrává v konviktu, ale v OC Šantovka. Připraveny zde v neděli 22. 7. budou barokní výtvarné dílny pro děti, představení Pierotova dobrodružství v podání Divadla Facka a konečně i loutkový balet a tragikomedie podle Molliéra s názvem Krása střídá nádheru.

Město Olomouc, které je na tuto kulturní akci hrdé, podporuje od samého vzniku festival finančně i organizačně. Každým rokem přispívá město na pořádání slavností částkou 250 tisíc korun, navíc se pak podílí i na propagaci akce.

Slavnosti potrvají do 29. července 2018.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024