čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Logo festivalu
© Archiv pořadatele



Ohlédnutí za 44. ročníkem Letní filmové školy Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: 44. Letní filmová škola Uherské Hradiště skončila. Během 10 dnů se na festivalu vystřídalo 5 100 akreditovaných návštěvníků, v rámci balíčků se prodalo dalších 5 100 vstupenek. Uvedeno bylo 235 filmů ve 307 projekcích, 62 položek odborného programu včetně 9 lekcí filmu, 19 koncertů, 7 divadelních představení a 7 výstav. Asociace českých filmových klubů, hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila 5 výročních cen.

Autor článku: 
Lenka Horáková/jal

Filmový program byl rozdělený do tří hlavních bloků Historie, Současnost, Česko/Slovensko. Nově se Letní filmová škola věnovala fenoménu virtuální reality, poprvé byl součástí Industry program. Premiéru měl na festivalu muzikálový Projekt 100.

Hosty Letní filmové školy byli mj. Alejandro Fernández Almendras, Roland Klick, Andrzej Jakimowski, Mathieu Pradat, Peter Schepelern, Anders Refn, Katinka Farago, Maaret Koskinenová, Siegfried, Josef Somr, Jan Svěrák nebo Robert Sedláček, který po slavnostním zakončení Letní filmové školy ve světové premiéře uvedl svůj film Jan Palach.

V sekci LFŠ uvádí vyhrál na základě diváckého hlasování debut islandské režisérky Isold Uggadottirové A dýchejte klidně. Komorní příběh dvou na první pohled velmi odlišných žen získal i cenu za režii na Sundance. Do kin film uvede Asociace českých filmových klubů v lednu příštího roku.

„Jsem šťastný, že LFŠ potvrdila svoji pozici a po roce jsme se opět s našimi diváky i hosty ponořili do chladivého oceánu jménem film. Vyváženost a různorodost programu činí z Letní filmové školy akci, díky které tisíce diváků dobrovolně opustí svoji komfortní zónu a vydávají se vstříc dílům z celé historie kinematografie (od snímků Jana Kříženeckého po novinky z letošního MFF Cannes). Mike Leigh často mluvil o své posedlosti filmem, hltání filmových obrazů i způsobech přemýšlení o nich a jeho výroky lze vztáhnout i na naše publikum vyznačující se čistým a neutuchajícím zájmem o film. LFŠ se snaží nejen bavit, ale také učit přemýšlet, a já doufám, že se nám to daří stále lépe,“ řekl hlavní dramaturg LFŠ Jan Jílek.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024