sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
© www.mkcr.czOči Brna: Vladislav Dokoupil. Zpracování moravských klášterních knihoven

BRNO: Moravská zemská knihovna připomíná svého dlouholetého pracovníka a neúnavného správce historických knihovních fondů. Ve své době jej znali všichni odborní pracovníci knihoven celé České republiky, kteří měli tak jako on na starosti správu a zpracování klášterních knihoven a historických fondů vůbec. Dnes jeho jméno pomalu upadá do zapomnění, přestože jeho úsilí zachránilo nespočetné kulturní hodnoty.  

od 03.12.2018 do 31.01.2019
Autor článku: 
luk

Vladislav Dokoupil se narodil 1. května 1918 v Prostějově. Absolvoval gymnázium v Košicích a posléze v Bratislavě, kde také začal studovat právo na Komenského univerzitě. Na Moravu se vrátil po rozpadu republiky v roce 1939 a zakotvil v Brně. Do konce války pracoval jako povozník a skladník pivovarnických skladů. V květnu 1945 nastoupil do Univerzitní knihovny, práva dostudoval v Brně při zaměstnání. V roce 1946 knihovna získala fondy zabavené na základě Benešových dekretů, v roce 1950 pak fondy zrušených klášterů tehdejších krajů Brněnského a Jihlavského. Hned po jejich převzetí, které bylo mnohdy doprovázeno nuceným a urychleným vyklízením klášterních budov, se Dokoupil pustil do práce na zpřístupnění těchto fondů. V Brně zůstaly Dokoupilovým přičiněním zachovány tři knihovny v původních interiérech, šest knihoven bylo svezeno do narychlo získaných prostor v bývalém klášteře brněnských voršilek. Dalších šest svozových knihoven pocházelo z brněnského kraje, jednu z nich – knihovnu františkánského kláštera v Moravské Třebové – se podařilo posléze vrátit do původních prostor, a tak se přidala k druhé zachované interiérové knihovně v tomto kraji – knihovně rajhradských benediktinů. V Jihlavském kraji zůstala rovněž jedna interiérová knihovna v Nové Říši, tři knihovny byly svezeny do Brna a další dvě byly přenechány jiným institucím. Od 50. let začala Universitní knihovna nejprve strojopisně a posléze tiskem vydávat soupisy rukopisů, prvotisků a tisků 16. století z těchto klášterních fondů. Jihomoravské klášterní fondy byly vedle fondů ve správě Státní vědecké knihovny v Českých Budějovicích těmi nejlépe spravovanými a zpřístupňovanými u nás. V roce 1972 vyšly také dějiny těchto klášterních knihoven.

Vladislav Dokoupil odešel do penze v roce 1981, jeho práce na zpřístupnění historických fondů však pokračovala až prakticky do jeho smrti 25. března 1992.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019