středa
13. prosince 2017
Svátek slaví: LucieNový způsob prezentace expozic

Autor článku: 
Lucie Žáková

KOPŘIVNICE: Regionální muzeum v Kopřivnici připravuje k letošnímu dnu dětí zahájení nového systému interaktivní prezentace exponátů s využitím bezdotykové NFC technologie (Near Field Communication).

Jedná se o inovativní řešení Sense NG od společnosti Inmedity, které pomocí propojení návštěvníka a jeho chytrého mobilního telefonu s Internetem a sociálními sítěmi otevírá zcela novou dimenzi interakce s muzeem nebo galerií.

První takový NFC projekt svého druhu přináší spolupráce Regionálního muzea v Kopřivnici se společnosti Inmedity, známou v ČR díky jejím aktivitám v oblasti NFC technologie. Ve své největší expozici svého druhu nabídne kopřivnické Tatra muzeum od 1. 6. 2013 možnost interakce s exponáty pomocí chytrého mobilního telefonu s NFC. U desítek artefaktů budou umístěny speciální NFC nálepky, prostřednictvím kterých návštěvník bez jediného doteku získává přístup k neomezeným informacím a možnostem interakce na Internetu. Díky podpoře společnosti Samsung jsou v muzeu připraveny k zapůjčení i chytré telefony, které NFC podporují.

Ing. Lumír Kaválek, ředitel muzea vysvětluje: „V zájmu neustálého hledání inovací a způsobů, jak zatraktivnit naše expozice, jsme se zaměřili hlavně na možnost interakce a propojení návštěvníka s on-line světem. NFC ani QR technologie dnes nejsou žádná novinka a podobné projekty již v ČR vznikají. Naší snahou však bylo nabídnout návštěvníkovi víc než jen informace do mobilu. Kromě multimédií a obrazového materiálu nabízíme propojení na sociální sítě a nekonečnou databázi informací v síti Internetu.“

V první etapě projektu je kladen důraz na seznámení návštěvníků s NFC technologií a možnostmi propojení exponátů s on-line databázemi a komunitou. Do budoucna je v plánu muzea získat plně interaktivní portál, ve kterém budou mít návštěvníci možnost zúčastňovat se anket a soutěží, interagovat s exponáty a orientovat se v expozici anebo také komunikovat s muzeem o nápadech a podnětech k zlepšení jeho provozu.

Michal Kubáň, investor a partner společnosti Inmedity, doplňuje: „NFC ekosystém Sense NG přináší synergii, jejímž výstupem je na jedné straně spokojený a pobavený návštěvník, na straně druhé muzeum s výraznější online stopou a komunitou příznivců na internetu. Inovativní je i samotné provedení NFC řešení, které muzeu anonymně přináší cenné statistiky o pohybu a chování návštěvníků a hlavně také možnost jednoduché správy obsahu portálu bez závislosti na dodavateli řešení.“

Výhodou NFC technologie je především rychlost získání informace, jejich bezpečnost a také širší možnosti interakce. Načtení NFC štítku přitom probíhá během několika milisekund pouhým přiblížením telefonu na malou vzdálenost. „U nás v Kopřivnici takto ožívá nejeden exponát a ze statického objektu se díky NFC stává reálný artefakt se svým vlastním příběhem a komunitou fanoušků,“ dodává Lumír Kaválek.

Lucie Žáková
personalista, asistent ředitele

+ 420 556 808 422
+ 420 725 853 462
+ 420 604 146 669

RMK, o.p.s.
Záhumenní 367/1
742 21 Kopřivnice
IČO: 25394509
DIČ: CZ25394509

Navštivte naše stránky / Visit our website:
http://www.tatramuseum.cz
http://www.facebook.com/…674879064727
 http://shop.tatramuseum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na propagaci turisticky atraktivních dílů v česko-polském pohraničí je připraveno 117 milionů korun převážně z evropských fondů. Až do 1. října 2018 budou mít certifikované destinační společnosti šanci žádat o peníze na propagaci turistických atraktivit v Libereckém, Královehradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji v Programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Projekty budou moci žadatelé předkládat počátkem roku 2018.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Granty, Menšiny a cizinci
Co se děje
12.12.2017

MLADÁ BOLESLAV: Filmové projekce, ale i výstavy, koncerty a veřejná čtení se budou pravidelně odehrávat v nově otevřené kavárně V břiše velryby (Na kozině 9). V kavárně můžete čas strávit i hraním deskových her, bude se zde točit pivo minipivovaru Slepý krtek a samozřejmostí je kvalitní čerstvá káva. Kavárna otevřela v pondělí 11. 12., a to vernisáží obrazů a grafik Zuzany Adamové. Již během prosince zde chystají i první dvě projekce.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.12.2017

PRAHA: Přes 15 tisíc lidí navštívilo výstavu Na film! Pokud jste se nestihli zajít podívat, jak vypadá vznikající muzeum filmu, máte příležitost to napravit. Interaktivní výstava Na film!, která je druhou z částí připravovaného filmového muzea, se díky skvělým ohlasům prodlužuje do konce března 2018. Přes 15 000 návštěvníků je zárukou, že zajít na film do Paláce Chicago na Národní za to stojí.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
11.12.2017

POLSKO: Ve městě Duszniki-Zdrój se 1. prosince uskutečnilo jednání významných organizací, které mají co do činění s historií papíru. Shodly se na tom, že společně podpoří zápis ruční papírny ve Velkých Losinách na list Světového dědictví UNESCO.

Olomoucký kraj, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
11.12.2017