úterý
17. října 2017
Svátek slaví: HedvikaNový způsob prezentace expozic

Autor článku: 
Lucie Žáková

KOPŘIVNICE: Regionální muzeum v Kopřivnici připravuje k letošnímu dnu dětí zahájení nového systému interaktivní prezentace exponátů s využitím bezdotykové NFC technologie (Near Field Communication).

Jedná se o inovativní řešení Sense NG od společnosti Inmedity, které pomocí propojení návštěvníka a jeho chytrého mobilního telefonu s Internetem a sociálními sítěmi otevírá zcela novou dimenzi interakce s muzeem nebo galerií.

První takový NFC projekt svého druhu přináší spolupráce Regionálního muzea v Kopřivnici se společnosti Inmedity, známou v ČR díky jejím aktivitám v oblasti NFC technologie. Ve své největší expozici svého druhu nabídne kopřivnické Tatra muzeum od 1. 6. 2013 možnost interakce s exponáty pomocí chytrého mobilního telefonu s NFC. U desítek artefaktů budou umístěny speciální NFC nálepky, prostřednictvím kterých návštěvník bez jediného doteku získává přístup k neomezeným informacím a možnostem interakce na Internetu. Díky podpoře společnosti Samsung jsou v muzeu připraveny k zapůjčení i chytré telefony, které NFC podporují.

Ing. Lumír Kaválek, ředitel muzea vysvětluje: „V zájmu neustálého hledání inovací a způsobů, jak zatraktivnit naše expozice, jsme se zaměřili hlavně na možnost interakce a propojení návštěvníka s on-line světem. NFC ani QR technologie dnes nejsou žádná novinka a podobné projekty již v ČR vznikají. Naší snahou však bylo nabídnout návštěvníkovi víc než jen informace do mobilu. Kromě multimédií a obrazového materiálu nabízíme propojení na sociální sítě a nekonečnou databázi informací v síti Internetu.“

V první etapě projektu je kladen důraz na seznámení návštěvníků s NFC technologií a možnostmi propojení exponátů s on-line databázemi a komunitou. Do budoucna je v plánu muzea získat plně interaktivní portál, ve kterém budou mít návštěvníci možnost zúčastňovat se anket a soutěží, interagovat s exponáty a orientovat se v expozici anebo také komunikovat s muzeem o nápadech a podnětech k zlepšení jeho provozu.

Michal Kubáň, investor a partner společnosti Inmedity, doplňuje: „NFC ekosystém Sense NG přináší synergii, jejímž výstupem je na jedné straně spokojený a pobavený návštěvník, na straně druhé muzeum s výraznější online stopou a komunitou příznivců na internetu. Inovativní je i samotné provedení NFC řešení, které muzeu anonymně přináší cenné statistiky o pohybu a chování návštěvníků a hlavně také možnost jednoduché správy obsahu portálu bez závislosti na dodavateli řešení.“

Výhodou NFC technologie je především rychlost získání informace, jejich bezpečnost a také širší možnosti interakce. Načtení NFC štítku přitom probíhá během několika milisekund pouhým přiblížením telefonu na malou vzdálenost. „U nás v Kopřivnici takto ožívá nejeden exponát a ze statického objektu se díky NFC stává reálný artefakt se svým vlastním příběhem a komunitou fanoušků,“ dodává Lumír Kaválek.

Lucie Žáková
personalista, asistent ředitele

+ 420 556 808 422
+ 420 725 853 462
+ 420 604 146 669

RMK, o.p.s.
Záhumenní 367/1
742 21 Kopřivnice
IČO: 25394509
DIČ: CZ25394509

Navštivte naše stránky / Visit our website:
http://www.tatramuseum.cz
http://www.facebook.com/…674879064727
 http://shop.tatramuseum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Fond knihovny koresponduje s aktivitami NIPOS od vzniku Masarykova lidovýchovného ústavu, jehož je ideovým následovníkem, až po současnost. Fond odráží přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnost od konce 19. století, tak jak ji ovlivňovaly rozdílné politické podmínky. Volně přístupný fond nabízí téměř 15 tisíc titulů z oblasti umění, kultury a osvěty (dětské estetické aktivity, divadlo, hudba, lidové umění, pedagogika, osvěta, tanec, výtvarné umění).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
17.10.2017

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Slavnostní udělení titulu Stavba roku Středočeského kraje 2017, Ceny hejtmanky, šesti Zvláštních cen i Ceny veřejnosti proběhlo za přítomnosti zástupců vedení kraje a také Jeho Eminence Dominika kardinála Duky dne 12. října 2017 v kapli sv. Anny v areálu Horního zámku v Panenských Břežanech. Soutěž představuje architektonicky i stavebně kvalitně zpracované objekty na území kraje a také reprezentuje průřez investičně, sociálně i společensky významných regionálních staveb.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.10.2017

ČR: Ojedinělý a dosud nejrozsáhlejší publikovaný souvislý životopisný románový celek pojednávající o našich panovnících nyní bude k dispozici v jedné velké knize. Čtyřsvazková Přemyslovská epopej vycházela v nakladatelství MOBA v letech 2011 – 2014 a dočkala se několika dotisků. Patří k mimořádně čtenářsky úspěšným titulům nejoblíbenějšího českého autora posledních let.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.10.2017

​ČR: Již po deváté bude na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Institutem dokumentárního filmu uděleny ceny Silver Eye pro nejlepší dokumentární filmy ze střední a východní Evropy. V rámci letošního, v pořadí již 14. trhu East Silver, který se bude konat v Jihlavě od 24. do 29. října během MFDF Ji.hlava, budou ze třiceti nominovaných filmů vybráni držitelé ceny ve třech kategoriích: nejlepší krátký, středometrážní a celovečerní dokument.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Soutěže a festivaly
Co se děje
16.10.2017