sobota
21. července 2018
Svátek slaví: VítězslavNový způsob prezentace expozic

Autor článku: 
Lucie Žáková

KOPŘIVNICE: Regionální muzeum v Kopřivnici připravuje k letošnímu dnu dětí zahájení nového systému interaktivní prezentace exponátů s využitím bezdotykové NFC technologie (Near Field Communication).

Jedná se o inovativní řešení Sense NG od společnosti Inmedity, které pomocí propojení návštěvníka a jeho chytrého mobilního telefonu s Internetem a sociálními sítěmi otevírá zcela novou dimenzi interakce s muzeem nebo galerií.

První takový NFC projekt svého druhu přináší spolupráce Regionálního muzea v Kopřivnici se společnosti Inmedity, známou v ČR díky jejím aktivitám v oblasti NFC technologie. Ve své největší expozici svého druhu nabídne kopřivnické Tatra muzeum od 1. 6. 2013 možnost interakce s exponáty pomocí chytrého mobilního telefonu s NFC. U desítek artefaktů budou umístěny speciální NFC nálepky, prostřednictvím kterých návštěvník bez jediného doteku získává přístup k neomezeným informacím a možnostem interakce na Internetu. Díky podpoře společnosti Samsung jsou v muzeu připraveny k zapůjčení i chytré telefony, které NFC podporují.

Ing. Lumír Kaválek, ředitel muzea vysvětluje: „V zájmu neustálého hledání inovací a způsobů, jak zatraktivnit naše expozice, jsme se zaměřili hlavně na možnost interakce a propojení návštěvníka s on-line světem. NFC ani QR technologie dnes nejsou žádná novinka a podobné projekty již v ČR vznikají. Naší snahou však bylo nabídnout návštěvníkovi víc než jen informace do mobilu. Kromě multimédií a obrazového materiálu nabízíme propojení na sociální sítě a nekonečnou databázi informací v síti Internetu.“

V první etapě projektu je kladen důraz na seznámení návštěvníků s NFC technologií a možnostmi propojení exponátů s on-line databázemi a komunitou. Do budoucna je v plánu muzea získat plně interaktivní portál, ve kterém budou mít návštěvníci možnost zúčastňovat se anket a soutěží, interagovat s exponáty a orientovat se v expozici anebo také komunikovat s muzeem o nápadech a podnětech k zlepšení jeho provozu.

Michal Kubáň, investor a partner společnosti Inmedity, doplňuje: „NFC ekosystém Sense NG přináší synergii, jejímž výstupem je na jedné straně spokojený a pobavený návštěvník, na straně druhé muzeum s výraznější online stopou a komunitou příznivců na internetu. Inovativní je i samotné provedení NFC řešení, které muzeu anonymně přináší cenné statistiky o pohybu a chování návštěvníků a hlavně také možnost jednoduché správy obsahu portálu bez závislosti na dodavateli řešení.“

Výhodou NFC technologie je především rychlost získání informace, jejich bezpečnost a také širší možnosti interakce. Načtení NFC štítku přitom probíhá během několika milisekund pouhým přiblížením telefonu na malou vzdálenost. „U nás v Kopřivnici takto ožívá nejeden exponát a ze statického objektu se díky NFC stává reálný artefakt se svým vlastním příběhem a komunitou fanoušků,“ dodává Lumír Kaválek.

Lucie Žáková
personalista, asistent ředitele

+ 420 556 808 422
+ 420 725 853 462
+ 420 604 146 669

RMK, o.p.s.
Záhumenní 367/1
742 21 Kopřivnice
IČO: 25394509
DIČ: CZ25394509

Navštivte naše stránky / Visit our website:
http://www.tatramuseum.cz
http://www.facebook.com/…674879064727
 http://shop.tatramuseum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018