středa
16. srpna 2017
Svátek slaví: JáchymNový způsob prezentace expozic

Autor článku: 
Lucie Žáková

KOPŘIVNICE: Regionální muzeum v Kopřivnici připravuje k letošnímu dnu dětí zahájení nového systému interaktivní prezentace exponátů s využitím bezdotykové NFC technologie (Near Field Communication).

Jedná se o inovativní řešení Sense NG od společnosti Inmedity, které pomocí propojení návštěvníka a jeho chytrého mobilního telefonu s Internetem a sociálními sítěmi otevírá zcela novou dimenzi interakce s muzeem nebo galerií.

První takový NFC projekt svého druhu přináší spolupráce Regionálního muzea v Kopřivnici se společnosti Inmedity, známou v ČR díky jejím aktivitám v oblasti NFC technologie. Ve své největší expozici svého druhu nabídne kopřivnické Tatra muzeum od 1. 6. 2013 možnost interakce s exponáty pomocí chytrého mobilního telefonu s NFC. U desítek artefaktů budou umístěny speciální NFC nálepky, prostřednictvím kterých návštěvník bez jediného doteku získává přístup k neomezeným informacím a možnostem interakce na Internetu. Díky podpoře společnosti Samsung jsou v muzeu připraveny k zapůjčení i chytré telefony, které NFC podporují.

Ing. Lumír Kaválek, ředitel muzea vysvětluje: „V zájmu neustálého hledání inovací a způsobů, jak zatraktivnit naše expozice, jsme se zaměřili hlavně na možnost interakce a propojení návštěvníka s on-line světem. NFC ani QR technologie dnes nejsou žádná novinka a podobné projekty již v ČR vznikají. Naší snahou však bylo nabídnout návštěvníkovi víc než jen informace do mobilu. Kromě multimédií a obrazového materiálu nabízíme propojení na sociální sítě a nekonečnou databázi informací v síti Internetu.“

V první etapě projektu je kladen důraz na seznámení návštěvníků s NFC technologií a možnostmi propojení exponátů s on-line databázemi a komunitou. Do budoucna je v plánu muzea získat plně interaktivní portál, ve kterém budou mít návštěvníci možnost zúčastňovat se anket a soutěží, interagovat s exponáty a orientovat se v expozici anebo také komunikovat s muzeem o nápadech a podnětech k zlepšení jeho provozu.

Michal Kubáň, investor a partner společnosti Inmedity, doplňuje: „NFC ekosystém Sense NG přináší synergii, jejímž výstupem je na jedné straně spokojený a pobavený návštěvník, na straně druhé muzeum s výraznější online stopou a komunitou příznivců na internetu. Inovativní je i samotné provedení NFC řešení, které muzeu anonymně přináší cenné statistiky o pohybu a chování návštěvníků a hlavně také možnost jednoduché správy obsahu portálu bez závislosti na dodavateli řešení.“

Výhodou NFC technologie je především rychlost získání informace, jejich bezpečnost a také širší možnosti interakce. Načtení NFC štítku přitom probíhá během několika milisekund pouhým přiblížením telefonu na malou vzdálenost. „U nás v Kopřivnici takto ožívá nejeden exponát a ze statického objektu se díky NFC stává reálný artefakt se svým vlastním příběhem a komunitou fanoušků,“ dodává Lumír Kaválek.

Lucie Žáková
personalista, asistent ředitele

+ 420 556 808 422
+ 420 725 853 462
+ 420 604 146 669

RMK, o.p.s.
Záhumenní 367/1
742 21 Kopřivnice
IČO: 25394509
DIČ: CZ25394509

Navštivte naše stránky / Visit our website:
http://www.tatramuseum.cz
http://www.facebook.com/…674879064727
 http://shop.tatramuseum.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Open House Praha, z. ú. je nepolitická nezisková organizace, která uspořádala v roce 2015 první ročník festivalu otevřených budov. Praha se tak připojila ke světovým metropolím, které zdarma jednou za rok otevírají své architektonicky významné, běžně nepřístupné budovy a prostory široké veřejnosti. Koncept Open House oslovil i Pražany a už během prvního ročníku zájem veřejnosti předčil naše očekávání a s dalšími dvěma ročníky narůstá. 

Hl. m. Praha
Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
16.08.2017

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie, se dočkalo zásadní proměny. V průběhu loňského roku provedl restaurátor Daniel Bartoš opravu plastických výtvarných prvků atiky průčelí zámku, balustrády, kartuše s aliančním erbem a vrcholovou korunou. Hlavní pozornost však byla zaměřena na dvě dominanty zámku, pískovcové vázy z 18. století. 

Kraj Vysočina
Ostatní, Památky
Co se děje
16.08.2017

KARLOVY VARY: Historie a příroda Karlovarska – zcela nová, multimediální podoba stálé expozice připravená ke 150. výročí existence muzea přibližuje v šesti sálech v prvním patře historii města. Cesta začíná u Vřídla, unikátního přírodního fenoménu, a pokračuje přes založení lázní a vývoj lázeňské léčby až k proměnám architektury Karlových Varů, společenskému a kulturnímu životu lázeňského města a historii mezinárodního filmového festivalu. 

Karlovarský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.08.2017

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM: Město Rožnov vydalo při příležitosti oslav svého 750. výročí novou reprezentativní publikaci. Na 150 stranách knihy s podtitulem "Brána Beskyd, srdce Valašska" Rožnov ve třech jazykových mutacích představuje svou historii i současnost.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.08.2017