úterý
19. února 2019
Svátek slaví: Patrik
Jaroslav Šámal
© archiv pořadateleNovou výstavní sezónu v jičínském Regionálním muzeu a galerii otevře výstava obrazů Jaroslava Šámala

JIČÍN: Jičínské muzeum na začátku nového roku představuje tvorbu malíře Jaroslava Šámala, který patří bezesporu mezi výrazné reprezentanty českého poválečného krajinářství. Jeho díla jsou spjata především s malebným krajem Českého ráje. Malíře však inspirovaly také vzdálené krajiny, které objevoval při svých zahraničních cestách, kde kresebně zaznamenával krajinu a atmosféru tolik vzdálenou středoevropskému prostoru. 

Výstava mohla být realizována díky přispění manželů Tichých, kteří laskavě zapůjčili díla z malířovy pozůstalosti.

od 19.01.2019 do 03.03.2019
15:30
Autor článku: 
klapka/TZ

Jaroslav Šámal se narodil se 27. listopadu 1914 v Bosni u Mnichova Hradiště. V letech 1940–1944 navštěvoval kurzy malby, které pořádal Spolek výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945–1950 studoval malbu na Akademii výtvarného umění v Praze u profesora Miloslava Holého, v jehož ateliéru působil jako odborný asistent, až do roku 1951. V letech 1951–1956 byl členem Umělecké besedy a od roku 1960 byl členem Svazu československých výtvarných umělců (SČSVU).

Východiskem tvorby Jaroslava Šámala bylo důvěrné poznání a prožití krajiny, kterou zobrazoval. V počátku vycházel jako mnoho jiných z viděné reality. V jeho pozůstalosti tak nalezneme řadu studijních kreseb, akvarelů i grafik, které věrně přepisují viděnou skutečnost. Mezi malovanými studiemi Šámalova rodiště, Humprechtu a celého Českého ráje vyniknou zejména kresby a drobné malby z cest. Malíř zaznamenal krajinu a život v Koreji a Číně na konci padesátých let minulého století na desítkách skic. Tyto kresby a studie jsou dodnes cenným dokladem o životě ve vzdálených končinách.

Průběhem šedesátých let se proměňuje Šámalův zobrazovací jazyk. Od viděného přechází spíše k zniternění prožitků okolního světa. Ve svých obrazech tak zaznamenává své pocity vyvolané sledováním krajiny. Díla Jaroslava Šámala nás uchvacují zejména virtuosním koloristickým podáním. V tomto období pro sebe objevuje techniku pastelu, ve které je nejpatrnější jeho koloristické nadání. Jaroslav Šámal ve svých obrazech zobrazoval zejména krajinu podmaněnou člověkem, nejčastěji maloval pole, někdy i se zemědělskou technikou.

Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 19. ledna 2019 od 15.30 hodin v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese kurátorka výstavy historička umění Jana Schlesingerová. Jako hudební doprovod vystoupí Ludmila a Pavel Krčmárikovi.

Výstava Jaroslav Šámal z domova i cest bude otevřena od 20. ledna do 3. března 2019 v zámecké galerii, denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Putujte po šlechtických sídlech, které lemují řeku Divokou Orlici ... Zámky na Orlici - Česká Loira.  1. ročník soutěže odstartoval; v okruhu 9 km tu na vás čekají příběhy 4 romantických zámků  - zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, zámku Doudleby nad Orlicí, zámku Potštejn a 2 majestátních hradů - hradu Potštejn a Litice.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.02.2019

PRAJA-BRNO: Akademie IDU je vzdělávací program pro kulturní manažery, který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Tématy letošního ročníku jsou kreativní myšlení, strategické myšlení, strategie budování značky, leadership, finanční řízení či fundraising. Seznámit se s Akademií můžete zdarma na přednášce a diskuzi Jak se vede kulturní organizace?

Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.02.2019

KROMĚŘÍŽ: Výjimečnou příležitost nabízí mladým talentům druhý ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž založené známým dirigentem a místním rodákem Tomášem Netopilem. Od 18. do 24. srpna 2019 se do města sjedou špičkoví interpreti, kteří zde budou působit jako lektoři zpěvu, hry na lesní roh, housle, cembalo a trombon či radit s hudebními projekty. Zájemci o účast v akademii se mohou hlásit od 18. února do 5. května.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
19.02.2019

ČR: CENA EVALDA SCHORMA - za původní hru, dramatizaci či překlad hry (do češtiny dosud nepřeložené) - je určena pro studenty DAMU, JAMU, FFUK, FFMU, FPF a FFUP. Uzávěrka nominací je 31. března 2019

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
18.02.2019