úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor
Jaroslav Šámal
© archiv pořadateleNovou výstavní sezónu v jičínském Regionálním muzeu a galerii otevře výstava obrazů Jaroslava Šámala

JIČÍN: Jičínské muzeum na začátku nového roku představuje tvorbu malíře Jaroslava Šámala, který patří bezesporu mezi výrazné reprezentanty českého poválečného krajinářství. Jeho díla jsou spjata především s malebným krajem Českého ráje. Malíře však inspirovaly také vzdálené krajiny, které objevoval při svých zahraničních cestách, kde kresebně zaznamenával krajinu a atmosféru tolik vzdálenou středoevropskému prostoru. 

Výstava mohla být realizována díky přispění manželů Tichých, kteří laskavě zapůjčili díla z malířovy pozůstalosti.

od 19.01.2019 do 03.03.2019
15:30
Autor článku: 
klapka/TZ

Jaroslav Šámal se narodil se 27. listopadu 1914 v Bosni u Mnichova Hradiště. V letech 1940–1944 navštěvoval kurzy malby, které pořádal Spolek výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945–1950 studoval malbu na Akademii výtvarného umění v Praze u profesora Miloslava Holého, v jehož ateliéru působil jako odborný asistent, až do roku 1951. V letech 1951–1956 byl členem Umělecké besedy a od roku 1960 byl členem Svazu československých výtvarných umělců (SČSVU).

Východiskem tvorby Jaroslava Šámala bylo důvěrné poznání a prožití krajiny, kterou zobrazoval. V počátku vycházel jako mnoho jiných z viděné reality. V jeho pozůstalosti tak nalezneme řadu studijních kreseb, akvarelů i grafik, které věrně přepisují viděnou skutečnost. Mezi malovanými studiemi Šámalova rodiště, Humprechtu a celého Českého ráje vyniknou zejména kresby a drobné malby z cest. Malíř zaznamenal krajinu a život v Koreji a Číně na konci padesátých let minulého století na desítkách skic. Tyto kresby a studie jsou dodnes cenným dokladem o životě ve vzdálených končinách.

Průběhem šedesátých let se proměňuje Šámalův zobrazovací jazyk. Od viděného přechází spíše k zniternění prožitků okolního světa. Ve svých obrazech tak zaznamenává své pocity vyvolané sledováním krajiny. Díla Jaroslava Šámala nás uchvacují zejména virtuosním koloristickým podáním. V tomto období pro sebe objevuje techniku pastelu, ve které je nejpatrnější jeho koloristické nadání. Jaroslav Šámal ve svých obrazech zobrazoval zejména krajinu podmaněnou člověkem, nejčastěji maloval pole, někdy i se zemědělskou technikou.

Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 19. ledna 2019 od 15.30 hodin v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese kurátorka výstavy historička umění Jana Schlesingerová. Jako hudební doprovod vystoupí Ludmila a Pavel Krčmárikovi.

Výstava Jaroslav Šámal z domova i cest bude otevřena od 20. ledna do 3. března 2019 v zámecké galerii, denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

TEPLICE: Město je spojováno s pobyty básníka Johanna Wolfganga von Goetha, což připomíná i nově vyhlášená literární soutěž určená autorům od 16 let. Zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích. Soutěž připravily Regionální knihovna Teplice, mediální dům COMPUTER MEDIA a Nadační fond GRÁCIE. Poslat můžete báseň, fejeton i povídku.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Národní soutěž muzeí Gloria musaealis je vyhlašována v souladu s ustanovením § 19 odst. 2 Nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019