pátek
26. dubna 2019
Svátek slaví: Oto
Jaroslav Šámal
© archiv pořadateleNovou výstavní sezónu v jičínském Regionálním muzeu a galerii otevře výstava obrazů Jaroslava Šámala

JIČÍN: Jičínské muzeum na začátku nového roku představuje tvorbu malíře Jaroslava Šámala, který patří bezesporu mezi výrazné reprezentanty českého poválečného krajinářství. Jeho díla jsou spjata především s malebným krajem Českého ráje. Malíře však inspirovaly také vzdálené krajiny, které objevoval při svých zahraničních cestách, kde kresebně zaznamenával krajinu a atmosféru tolik vzdálenou středoevropskému prostoru. 

Výstava mohla být realizována díky přispění manželů Tichých, kteří laskavě zapůjčili díla z malířovy pozůstalosti.

od 19.01.2019 do 03.03.2019
15:30
Autor článku: 
klapka/TZ

Jaroslav Šámal se narodil se 27. listopadu 1914 v Bosni u Mnichova Hradiště. V letech 1940–1944 navštěvoval kurzy malby, které pořádal Spolek výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945–1950 studoval malbu na Akademii výtvarného umění v Praze u profesora Miloslava Holého, v jehož ateliéru působil jako odborný asistent, až do roku 1951. V letech 1951–1956 byl členem Umělecké besedy a od roku 1960 byl členem Svazu československých výtvarných umělců (SČSVU).

Východiskem tvorby Jaroslava Šámala bylo důvěrné poznání a prožití krajiny, kterou zobrazoval. V počátku vycházel jako mnoho jiných z viděné reality. V jeho pozůstalosti tak nalezneme řadu studijních kreseb, akvarelů i grafik, které věrně přepisují viděnou skutečnost. Mezi malovanými studiemi Šámalova rodiště, Humprechtu a celého Českého ráje vyniknou zejména kresby a drobné malby z cest. Malíř zaznamenal krajinu a život v Koreji a Číně na konci padesátých let minulého století na desítkách skic. Tyto kresby a studie jsou dodnes cenným dokladem o životě ve vzdálených končinách.

Průběhem šedesátých let se proměňuje Šámalův zobrazovací jazyk. Od viděného přechází spíše k zniternění prožitků okolního světa. Ve svých obrazech tak zaznamenává své pocity vyvolané sledováním krajiny. Díla Jaroslava Šámala nás uchvacují zejména virtuosním koloristickým podáním. V tomto období pro sebe objevuje techniku pastelu, ve které je nejpatrnější jeho koloristické nadání. Jaroslav Šámal ve svých obrazech zobrazoval zejména krajinu podmaněnou člověkem, nejčastěji maloval pole, někdy i se zemědělskou technikou.

Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 19. ledna 2019 od 15.30 hodin v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese kurátorka výstavy historička umění Jana Schlesingerová. Jako hudební doprovod vystoupí Ludmila a Pavel Krčmárikovi.

Výstava Jaroslav Šámal z domova i cest bude otevřena od 20. ledna do 3. března 2019 v zámecké galerii, denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Pražské Divadlo Kámen vyhlašuje otevřenou výzvu na výstavní projekty pro období 2019–2020.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.04.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo DRAK a Mezinárodní institut figurálního divadla o.p.s. v Hradci Králové čeká výměna na ředitelském postu. Eliška Finková, která v čele této legendární divadelní scény stojí od 1. ledna 2010, totiž funkci ředitelky opustí na konci letošního roku. Správní rada Divadla DRAK a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s. proto na obsazení místa ředitele/ředitelky vypsala výběrové řízení. Uzávěrka přihlášek je 4. června a uchazeči, kteří splní požadované podmínky, budou moci svou vizi představit výběrové komisi na neveřejném slyšení 12. června.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
25.04.2019

PRAHA: Divadlo Spejbla a Hurvínka připravilo na jarní měsíce pro své diváky nejen oblíbená tradiční představení, ale také sobotní program pro seniory. Vedle toho se  představí zbrusu nový divácký Klub Hurvajz.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
24.04.2019

ČR: Úspěšná osvětová kampaň dětského televizního kanálu Cartoon Network spojuje své síly v České republice s Linkou bezpečí a youtuberem Kovym. Upozorňuje na rozšířený syndrom přihlížející většiny, ale také na šikanu v online prostoru. Kampaň s názvem Be a Buddy, not a Bully, v češtině Buď kámoš, postav se šikaně, má za cíl ukázat dětem, že „být jiný“ není na překážku, ale právě naopak.  

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.04.2019