středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Titulní strana časopisu
© zdroj: Muzeum Těšínska, p. o.Nové číslo Těšínska o kulatém výročí, historii pomníku a utváření hranic

ČESKÝ TĚŠÍN: Muzeum Těšínska vydalo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Najdete v něm například historii pomníku padlých v tzv. sedmidenní válce v Orlové nebo připomínku letošního 50. ročníku národopisných Slezských dnů.

Autor článku: 
TZ/ika

Právě vyšlo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Ohlíží se na letošní stoleté výročí sedmidenní války, vojenského střetnutí československých a polských vojsk o území Těšínského Slezska v lednu 1919. Historik Daniel Korbel ve své studii čtenářům předkládá nové skutečnosti o bojích, které probíhaly nedaleko Malých Kunčic a Žibřidovic a vyvrací řadu mýtů o tomto krátkém, ale krvavém konfliktu.
Na toto téma dále navazuje historička Muzea Těšínska Lenka Nováková popisem vzniku pomníku připomínajícího památku padlých ze sedmidenní války a dalších obětí sporu o Těšínsko z let 1918-1920. Provizorní dřevěný pomník postavený v Orlové roku 1919 nahradil o devět let později monument sochaře Václava Žaluda. Sousoší bylo zlikvidováno v říjnu 1938, k jeho obnovení dosud nedošlo.
Utváření hranic Těšínska popisují články věnované postupu tzv. rozhraničovací komise po konfliktu Rakouska s Pruskem z let 1740-1742 při stanovení průběhu hranic Těšínského knížectví po vyhlášení berlínského míru. O podobě hranic na Těšínsku a Kysucích v roce 1938 hovoří další text, rozbor dvou dobových map.
Také další příspěvky se věnují různým tématům z dějin Těšínského Slezska, například padesátileté historii Slezských dnů, obnovenému kříži v Lipinském lese či výzkumu flóry vrcholu Gírové, kde před časem došlo k masivnímu sesuvu půdy.

Časopis Těšínsko dvakrát ročně vydává Muzeum Těšínska, první letošní číslo otevírá 62. ročník. Zakoupit ho lze prostřednictvím webu muzea www.muzeumct.cz v sekci Publikace nebo v pobočkách Muzea Těšínska za 100 Kč.

Zdroj: Iva Lupková, www.muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020