neděle
22. září 2019
Svátek slaví: Darina
Titulní strana časopisu
© zdroj: Muzeum Těšínska, p. o.Nové číslo Těšínska o kulatém výročí, historii pomníku a utváření hranic

ČESKÝ TĚŠÍN: Muzeum Těšínska vydalo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Najdete v něm například historii pomníku padlých v tzv. sedmidenní válce v Orlové nebo připomínku letošního 50. ročníku národopisných Slezských dnů.

Autor článku: 
TZ/ika

Právě vyšlo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Ohlíží se na letošní stoleté výročí sedmidenní války, vojenského střetnutí československých a polských vojsk o území Těšínského Slezska v lednu 1919. Historik Daniel Korbel ve své studii čtenářům předkládá nové skutečnosti o bojích, které probíhaly nedaleko Malých Kunčic a Žibřidovic a vyvrací řadu mýtů o tomto krátkém, ale krvavém konfliktu.
Na toto téma dále navazuje historička Muzea Těšínska Lenka Nováková popisem vzniku pomníku připomínajícího památku padlých ze sedmidenní války a dalších obětí sporu o Těšínsko z let 1918-1920. Provizorní dřevěný pomník postavený v Orlové roku 1919 nahradil o devět let později monument sochaře Václava Žaluda. Sousoší bylo zlikvidováno v říjnu 1938, k jeho obnovení dosud nedošlo.
Utváření hranic Těšínska popisují články věnované postupu tzv. rozhraničovací komise po konfliktu Rakouska s Pruskem z let 1740-1742 při stanovení průběhu hranic Těšínského knížectví po vyhlášení berlínského míru. O podobě hranic na Těšínsku a Kysucích v roce 1938 hovoří další text, rozbor dvou dobových map.
Také další příspěvky se věnují různým tématům z dějin Těšínského Slezska, například padesátileté historii Slezských dnů, obnovenému kříži v Lipinském lese či výzkumu flóry vrcholu Gírové, kde před časem došlo k masivnímu sesuvu půdy.

Časopis Těšínsko dvakrát ročně vydává Muzeum Těšínska, první letošní číslo otevírá 62. ročník. Zakoupit ho lze prostřednictvím webu muzea www.muzeumct.cz v sekci Publikace nebo v pobočkách Muzea Těšínska za 100 Kč.

Zdroj: Iva Lupková, www.muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

PASEKY: Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.09.2019

​KARLOVARSKÝ KRAJ: Webová stránka vznikla především v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO. Na mikrowebu najdete zajímavé informace, fota i videa, jež vás přimějí k tomu, abyste si hned naplánovali krušnohorský výlet.  Pro obyvatele kraje, jeho návštěvníky i obdivovatele Krušných hor jej připravila krajská destinační agentura Živý kraj.

 

Karlovarský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.09.2019