pondělí
19. srpna 2019
Svátek slaví: Ludvík
Titulní strana časopisu
© zdroj: Muzeum Těšínska, p. o.Nové číslo Těšínska o kulatém výročí, historii pomníku a utváření hranic

ČESKÝ TĚŠÍN: Muzeum Těšínska vydalo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Najdete v něm například historii pomníku padlých v tzv. sedmidenní válce v Orlové nebo připomínku letošního 50. ročníku národopisných Slezských dnů.

Autor článku: 
TZ/ika

Právě vyšlo první letošní číslo vlastivědného časopisu Těšínsko. Ohlíží se na letošní stoleté výročí sedmidenní války, vojenského střetnutí československých a polských vojsk o území Těšínského Slezska v lednu 1919. Historik Daniel Korbel ve své studii čtenářům předkládá nové skutečnosti o bojích, které probíhaly nedaleko Malých Kunčic a Žibřidovic a vyvrací řadu mýtů o tomto krátkém, ale krvavém konfliktu.
Na toto téma dále navazuje historička Muzea Těšínska Lenka Nováková popisem vzniku pomníku připomínajícího památku padlých ze sedmidenní války a dalších obětí sporu o Těšínsko z let 1918-1920. Provizorní dřevěný pomník postavený v Orlové roku 1919 nahradil o devět let později monument sochaře Václava Žaluda. Sousoší bylo zlikvidováno v říjnu 1938, k jeho obnovení dosud nedošlo.
Utváření hranic Těšínska popisují články věnované postupu tzv. rozhraničovací komise po konfliktu Rakouska s Pruskem z let 1740-1742 při stanovení průběhu hranic Těšínského knížectví po vyhlášení berlínského míru. O podobě hranic na Těšínsku a Kysucích v roce 1938 hovoří další text, rozbor dvou dobových map.
Také další příspěvky se věnují různým tématům z dějin Těšínského Slezska, například padesátileté historii Slezských dnů, obnovenému kříži v Lipinském lese či výzkumu flóry vrcholu Gírové, kde před časem došlo k masivnímu sesuvu půdy.

Časopis Těšínsko dvakrát ročně vydává Muzeum Těšínska, první letošní číslo otevírá 62. ročník. Zakoupit ho lze prostřednictvím webu muzea www.muzeumct.cz v sekci Publikace nebo v pobočkách Muzea Těšínska za 100 Kč.

Zdroj: Iva Lupková, www.muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

JÍLOVÉ U PRAHY: V sobotu 10. srpna zahájila v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy výstava Štěchovická kamenina Václava Davida. "Výstava předního českého keramika ukazuje nejen některá jeho dílka, ale je i určitou oslavou již 155 leté existence dílny. Je ale i určitou oslavou tradiční dlouhodobé spolupráce s naším regionálním muzeem," shrnul předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.08.2019

PRAHA: Narodila se v Praze, ale většinu svého dětství prožila v pohraničí, kam se její rodiče přestěhovali v padesátých letech v rámci poválečného dosidlování. Oba pracovali v rozhlase, kde se profesně nakonec usadila i ona. V tehdy komunistickém Československu snad ani netušila, že se jí někdy podaří uplatnit v oboru, který chtěla vždy studovat – dramaturgii. Osud Aleny Zemančíkové je úzce spjat s amatérským divadlem, ale také s osudem mým, protože je dlouholetou blízkou přítelkyní naší rodiny. Další díl seriálu Před Sametem a po Sametu je tudíž více osobní.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
14.08.2019