čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého
© Petra Vidomusová



Nová publikace Muzea Novojičínska „Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého“

NOVÝ JIČÍN: Muzeum Novojičínska na přelomu roku 2019 a 2020 vydalo novou publikaci Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého. Určena je nejen pro pracovníky muzeí a odborných institucí zabývajících se lidovou kulturou ale i pro okruh zájemců z široké veřejnosti. Autory textů jsou PhDr. Václav Michalička, Ph.D. a Mgr. Monika Chromečková, autorkou fotografií Petra Vidomusová. Rozsah knihy v pevné knižní vazbě formátu B5 je 186 stran a obsahuje 125 barevných fotografií.

Autor článku: 
TZ/jal

Kniha Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého vychází především z muzejních zkušeností s problematikou prezentace sbírkových předmětů. Výstavy historických betlémů pocházejících z konce 18. a z počátku 19. století jsou velmi oblíbené a vyhledávané. Pro návštěvnickou veřejnost není ovšem snadné porozumět jejich bohaté symbolice. Člověk 21. století je v myšlení a chápání vzdálen mentalitě a myšlenkovým postupům člověka 18. století. Určitou možnost pochopení jednotlivých betlémových scén a složitých dějových vrstev a rovněž částečné poznání toho, co lidé mohli tehdy vědět, vnímat a snad také prožívat, nám nabízí barokní náboženské texty primárně určené ne pro intelektuální elity, ale právě pro lidové vrstvy obyvatelstva. Takové texty obsahuje barokní kniha německého kapucína Martina z Kochemu v českém překladu Edelberta Nymburského Veliký život Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše a jeho nejsvětější a nejmilejší matky Marie Panny…

Nová publikace přináší srovnání betlémových scén a barokního textu. Jako modelový příklad pro pochopení mnoha kulturních i sociálních aspektů vycházejících z barokní kultury autoři vybráli betlémy z archaické betlemářské oblasti Příborska s ohledem na prostor širšího Novojičínska. Hlavním cílem publikace je zprostředkovat původní sdělení betlémů a podívat se podrobněji na to, jaké poselství a emoční potenciál v sobě prvotně obsahovaly. Proto zde velmi zásadní úlohu hrají fotografie jednotlivých scén, pojaté tak, aby vyjádřily daný obsah v kontextu s vybranými úryvky z barokní knihy Veliký život Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše…

Kniha byla podpořena z dotačního titulu Ministerstva kultury ČR v programu na podporu tradiční lidové kultury.

Knihu je možné zakoupit na pokladnách Muzea Novojičínska, příspěvková organizace v Žerotínském zámku v Novém Jičíně a v Muzeu v Příboře (cena 160,-) nebo si ji můžete objednat na adrese dana.indrakova@muzeumnj.cz

https://www.muzeumnj.cz/muzeum-a-pametni-sin-sigmunda-freuda-v-pribore/aktualni-akce-5/nova-publikace-muzea-novojicinska.html

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024