pátek
21. září 2018
Svátek slaví: Matouš
jal
© Archiv krajeArchitektonické skvosty ze srdce Čech na březnovém veletrhu PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA

MLADÁ BOLESLAV: Středočeský kraj bude prezentovat na březnovém veletrhu PAMÁTKY-MUZEA-ŘEMESLA i budova Střední strojní průmyslové školy v Mladé Boleslavi. Podle odborníků patří dokonce mezi klenoty české architektury 20. století.

od 08.03.2018 do 09.03.2018
Autor článku: 
Středočeský kraj

Prvé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti v Holešovicích bude od 8. do 9. března hostitelem již 6. ročníku veletrhu, který se dotýká jak oblasti památkové péče, záchrany a konverze historického dědictví, tak i stavitelství, restaurátorství a uměleckého řemesla či muzejnictví. 

„Účast Středočeského kraje na tomto veletrhu je vynikající příležitostí pro prezentaci historického dědictví i oblasti památkové péče a zároveň problematiky soudobého využití památek a památkových souborů,“ říká radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička.

Návštěvníci se tak budou moci blíže seznámit kromě objektů, které se minulý rok zařadily na Seznam národních kulturních památek a ke kterým se řadí i Střední strojní průmyslová škola v Mladé Boleslavi, také například s architekturou kaple Svaté Anny v Panenských Břežanech. Pod jejím projektem je podepsán geniální český architekt barokní gotiky Jan Blažej Santini - Aichel.

Na stánku Středočeského kraje bude připravena i ukázka sklářského řemesla, kterou předvede Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018