ČR: Novela zákona o dani z příjmu od 1. ledna 2018 umožňuje, že zaměstnanci firem mohou obdržet daňově zvýhodněný příspěvek na knihy. Svaz českých knihkupců a nakladatelů a poskytovatelé firemních benefitů proto očekávají v příštích letech další růst oživení poptávky po knihách, jichž se u nás ročně prodá za 7,8 miliardy korun.
Od roku 2015 roste obrat knižního trhu zhruba o 4 % ročně, loni v České republice dosáhl 7,8 miliard korun. Příští rok by se knižní branži mohlo dařit ještě lépe. Poptávka po knihách totiž může posílit díky letos schválené novele zákona o dani z příjmů, která firmám umožňuje poskytovat zaměstnancům příspěvek na knihy s daňovým zvýhodněním. Příspěvek na nákup knih bude tak osvobozen od daní a pojistného pro zaměstnance. Přestože novela zákona je účinná už od 1. července 2017, vybraná ustanovení lze použít až od 1. ledna 2018.
Daňovou úpravu prosadil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). „Knihy patří od příštího roku mezi daňově zvýhodněné benefity, což může přispět ke zvýšení zájmu o knihy a četbu,“ uvádí předseda SČKN Martin Vopěnka s tím, že ceny knih se mírně snížily. Průměrná realizovaná cena knihy včetně DPH podle něj vychází na 261 Kč.
Změnu vítají i poskytovatelé zaměstnaneckých benefitů, například společnost Benefit Plus, která na českém trhu poskytuje tzv. e-benefity. Jde o benefity, které si pracovník objedná prostřednictvím internetové aplikace podle vlastního výběru a v rámci zaměstnavatelem přiděleného rozpočtu. Od příštího roku se tak zaměstnanci firem mohou těšit vedle volnočasových benefitů, e-stravenek, příspěvků na penzijní spoření a životní pojištění či firemní sportovní spolky také na knižní e-benefity. Během roku také očekáváme rozšiřování sítě knihkupectví a e-shopů, které budou knižní e-benefity přijímat.
„Máme zkušenost ze Slovenska, kde je příspěvek na knihy třetí nejvyužívanější benefit po příspěvku na dovolenou a lékárenské zboží. V Česku očekáváme podobný vývoj,“ říká majitel Benefit Plus Václav Kurel.
OSTRAVA: Město darovalo Ostravské univerzitě pozemky za Divadlem Antonína Dvořáka. Univerzita na nich postaví dvě nové budovy – Klastr umění a designu a zázemí pro sport, zdraví a technologie. Podle primátora Tomáš Macury budovy přinesou oživení centra a zároveň je důležité, že budou otevřeny i pro veřejnost.
BRNO: Ve městě startuje druhé kolo hry „Brno, co není“: www.brnoconeni.cz. Představí Brňanům prostřednictvím „šifrovačky“ další strategický projekt – tentokrát Janáčkovo kulturní centrum – nový Sál pro Brno. Koncept druhého kola hry a jednotlivých šifer je inspirován osobou skladatele Leoše Janáčka.
BRNO: Máte zájem podílet se na festivalu Re:publika, který odstartuje 26. května na brněnském výstavišti? Pořadatelé rádi přivítají kohokoli, bez ohledu na věk či profesi. Stačí k tomu dobrý nápad, jak se s vaší provozovnou, kavárnou či organizací připojit.
PARDUBICE: Jeden společný průkaz čtenářům od podzimu 2017 umožňuje využívat služby všech knihoven na území města Pardubic. Do tohoto projektu se zapojilo celkem 12 knihoven (Krajská knihovna v Pardubicích a knihovny městských částí Doubravice, Dubina, Dukla, Hostovice, Nemošice, Ohrazenice, Pardubičky, Polabiny, Rosice n. Labem, Staré Čívice a Svítkov).