středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Foto ze zahájení
© Archiv pořadatelů



Má vlast cestami proměn a klobouky rozzářily Vyšehrad

PRAHA: Slavnostní zahájení výstavy Má vlast cestami proměn se letos neslo ve znamení klobouků. Téměř dva tisíce účastníků přivítaly se vší grácií 9. ročník výstavy s jeho devadesáti sedmi proměnami. Letos poprvé má výstava třináct partnerských krajů. Vystavují obce, města, spolky a soukromí majitelé z celé ČR. 

Autor článku: 
Drahomíra Kolmanová

Slavnost zahájili představitelé partnerských organizací: radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová, senátor Miloslav Nenutil, vrchní rada pro cestovní ruch MMR Štěpán Hervet, radní Hlavního města Prahy Jan Wolf, ředitel NKP Vyšehrad František Stádník, děkan Vyšehradské kapituly Michal Němeček, předsedkyně SPOV Veronika Vrecionová, a jménem pořádající Asociace Entente Florale CZ – Souznění prezident Karel Drhovský a ředitelka Drahomíra Kolmanová. 

Motto ročníku „Z Popelky princeznou“ se týká vystavených proměn i vzácných hostů. Stále šaramantní Popelka Eva Hrušková a princ Jiří Štědroň vzdali poctu proměnám a jejich tvůrcům a věnovali jim krásný duet z legendárního filmu. Jan Přeučil svým podmanivým hlasem přednesl medailonek Popelky Biliánové, spisovatelky a vyšehradské patriotky, k 155. výročí jejího narození. Poté pan arch. Josef Pleskot a viceprezidenti Asociace Souznění Pavel Bureš a Jiří Štancl udělili ceny vítězům ročníku 2016.
První cenu odborné poroty i v internetovém hlasování získal kostel sv. Mořice nad Anínem, Osobností ročníku 2016 se stala Ing. Dagmar Fetterová, iniciátorka proměny oranžérie v Lomnici a velká propagátorka celé výstavy Má vlast cestami proměn.
 
Atribut výstavy, Srdce vlasti, předal Jan Pijáček, radní Zlínského kraje, Radce Loučkové Kotasové, radní kraje Libereckého. Předání srdce mezi hlavními partnerskými kraji loňského a letošního ročníku komentoval nepostradatelný lékař nejen lidských srdcí, prof. Jan Pirk, slovy: „Vizovická slivovička udělala srdíčku moc dobře, a teď by to chtělo hory.“ Proto srdíčko odjíždí hned v pondělí na svou pouť vlakem po Libereckém kraji. Začne v Jablonném v Podještědí na slavnostech sv. Zdislavy.

Tím program vstoupil do ročníku 2017. Pocta stromům se odehrála u hrušně z Hruštice, dnes součásti Mírové pod Kozákovem, vysazené v roce 2000 v Karlachových sadech. V bohatém hudebním programu rozezněla Vyšehrad snivá písničkářka Kaya a následoval tradiční a všemi očekávaný koncert skupiny Spirituál kvintet. Taje Vyšehradu pak odhalili zájemcům odborní průvodci a na den korunoval koncert skvělého libereckého sboru Akcent v bazilice sv. Petra a Pavla. 

Výstava zůstane na Vyšehradě v plné sestavě do 20. 6., a poté se jednotlivé kolekce vydají do krajů. Výstavu doprovází katalog všech vystavených proměn, dílo Anny Pavlíkové Kutějové a Kateřiny a Matěje Čadilových.

Slavnostní den byl poděkováním autorům proměn, vyjádřením úcty za péči o naši společnou zemi a inspirací pro ostatní. A už nyní je čas na přihlašování proměn ročníku 2018, protože příroda skýtá jedinečné podmínky pro krásné fotografie. 

Děkujeme všem, kdo zvelebují naši zem. 
Drahomíra Kolmanová



Kontakt pro média: 
Mgr. Anna Pavlíková Kutějová, pavlikova@aefcz.eu, 602 307 150 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024