pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Ilustrační foto - masopustní maska
© Gérard Gratadour



Kraj ocení mistry tradičních řemesel

LIBERECKÝ KRAJ: Další dva vybraní řemeslníci, kteří se věnují tradičním oborům, získají titul „Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje“. O jejich ocenění rozhodla rada kraje na svém jednání dne 5. 4. 2016. A seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury obohatí Tradiční rukodělná výroba masopustních masek v Zákupech, právě jejich zapsání na tento seznam rovněž schválili radní.

Titulem „Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje“ se budou moci pyšnit pan Jaroslav Mojsl z Turnova, který se věnuje kovářství, a pan Zdeněk Sochor ze Železného Brodu, výrobce skleněných hutních figurek.

O ocenění rozhodla Rada Libereckého kraje na základě předložených nominací a zpracovaných podkladů Muzeem Českého ráje v Turnově, které je pověřeným pracovištěm péče o tradiční lidovou kulturu v kraji.„Ocenění je veřejným uznáním a podporou těm rukodělným výrobcům na území Libereckého kraje, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti potřebné pro provozování tradičních rukodělných technologií, prezentují je a předávají dalším generacím. Titul může být udělen výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, či jim přímo hrozí zánik,“ uvedla Hana Maierová, statutární náměstkyně pro resort cestovního ruchu, památkové péče a kultury.

Mistry tradičních řemesel oceňuje Liberecký kraj od roku 2012 a celkem již titul získalo 15 řemeslníků z nejrůznějších oborů typických pro náš region.

Ocenění si řemeslníci slavnostně převezmou koncem května v rámci programu Staročeských řemeslnických trhů v Turnově.

Rada kraje současně rozhodla o zapsání Tradiční rukodělné výroby masopustních masek v Zákupech na krajský Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury, který poskytuje přehled o dochovaných projevech nemateriálního kulturního dědictví v regionu. Do současné doby byly na tento seznam zapsány Štěpánská koleda ve Studenci, Tradice ochotnického divadla ve Vysokém nad Jizerou a okolí, Tradiční lidová výroba vánočních ozdob v Poniklé, Tradice a současnost Loutkářství v Libereckém kraji.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024