pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
© http://www.ngprague.cz/keska-v-galerii



Národní galerie vydává knihu Keška v galerii

PRAHA: Kniha Keška v galerii od autorky Lucie Poslušné je nestandardní učebnicí angličtiny pro děti od 9 let. Na deseti obrazech z Národní galerie v Praze si děti zlepší nejen své znalosti z angličtiny, ale také z výtvarného umění. Knihu prostupuje hra geocaching – hledání ukryté schránky, kterou po rozluštění všech jazykových a výtvarných úkolů děti najdou přímo v Národní galerii v Praze.

Autor článku: 
Marcela Hančilová

Keška - Kačka je devítiletá holčička, která se ráda baví geocachingem – hledáním keší (angl. cache), proto se jí také říká Keška. K jejím rodičům výtvarníkům přijedou z Anglie na návštěvu známí se synem Johnem, o nějž se má Keška postarat. Maminka jí pomůže tím, že v galerii schová kešku. John a jeho kamarádka musí splnit deset úkolů, aby se dostali k vyluštění hádanky – místu, kde je ukrytá keška (Schwarzenberský palác).

Učebnice představuje deset obrazů (od známých malířů - Roelandt Savery, Karel Škréta, Henri Rousseau, Nicolaes Gillis, Soběslav Hippolyt Pinkas, Pieter II. Brueghel, Monogramista IW, Mikoláš Aleš, Jan Jiří Balzer, Lev Lerch), které jsou použity jako obrázkové slovníky (pro tematické okruhy - zvířata, rodina, části těla, potraviny, koníčky, počasí ad.). Jejich dotvářením si děti procvičí slovíčka, gramatiku, čtení, psaní a poslech. Ilustrace Andrey Tachezy rozvíjejí kreativní úkoly a vynalézavá grafická úprava Tomáše Coufala dodává učebnici atraktivní podobu, která přitáhne pozornost dětských čtenářů k plnění hravých a vtipných úloh. 

Nová publikace Národní galerie v Praze může sloužit jako doplňkový materiál při výuce angličtiny doma i ve škole. Je určena především pro žáky 1. stupně základních škol, kteří se už s angličtinou setkali a chtějí si rozšířit své znalosti (9 let a výše). Také zaujme děti, které rády kreslí, malují nebo jinak výtvarně tvoří. Výklad formou krátkých videí a poslechová cvičení jsou k dispozici na webu Národní galerie v Praze. Nové poznatky, jak z angličtiny, tak z výtvarného umění, se dozví určitě i starší děti a dospělí.

"Keška v galerii není klasická učebnice, bude zajímat spíše děti, které už anglicky trochu umí, a chtějí se dozvědět něco navíc z angličtiny a třeba také z historie umění," sdělila Lucie Poslušná, kterou k vytvoření knížky inspirovala publikace Metropolitního muzea umění v New Yorku. Neotřelé propojení lekcí angličtiny, kreativních úkolů, deseti děl Národní galerie v Praze a geocachingu v interiéru Schwarzenberského paláce činí z učebnice podnětného, zábavného a inspirativního společníka.

 

Keška v galerii

Autorka Lucie Poslušná

Ilustrace Andrea Tachezy

120 stran, 43 reprodukcí, česko-anglicky

Vydává Národní galerie v Praze v listopadu 2017

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024