pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
projekt Kladno 4 better living, 2017
© Foto: archiv spolku HaldaNADACE PODPOŘÍ ŠEST RECEPTŮ PRO LEPŠÍ MĚSTO

ČR: Do šesti koutů republiky letos putuje podpora určená lidem, kteří ve svých městech usilují o lepší veřejný prostor. Týmy z Vimperku, Olomouce, Týna nad Vltavou, Hodonína, Žďáru nad Sázavou a Kladna kromě aktuální účasti v programu Proměň své město spojuje obdobný cíl – chtějí upoutat širší pozornost k dlouhodobě opomíjeným místům ve svém okolí. Od Nadace Proměny Karla Komárka získají pro naplnění svých plánů na letošní rok finanční a také odbornou konzultační pomoc.

Autor článku: 
TZ/ika

Celkem půl milionu korun letos nadace rozdělí mezi šest iniciativ, které se vloni zúčastnily grantové výzvy Proměň své město. Každá přichází s návrhem řešení problému či nedostatečně využitých možností, které vnímá ve veřejném prostoru svého města. 

„Hlavní smysl naší podpory vidíme v propojování všech, kdo se na utváření městského prostředí podílejí – zástupců radnic, architektů, obyvatel. Impuls ke zlepšení veřejného prostoru může přijít od kohokoliv z nich, v programu Proměň své město podáváme pomocnou ruku konkrétně lidem z řad místní veřejnosti a aktivních spolků,“ říká Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka. „Podněty jdou tzv. odspodu. Ale aby se našlo dobře fungující řešení, musí se spolu domluvit lidé, radnice i odborníci. Výsledkem práce spolků, kterým pomáháme, proto nemusí být rovnou fyzická proměna nějakého místa. Někde půjde v první řadě o nalezení společné řeči. Jedna z iniciativ to ve své žádosti vyjádřila celkem výstižně slovy: cesta je cíl.“

Grantové výzvy Proměň své město se v loňském roce zúčastnilo celkem 29 iniciativ z celé republiky, 18 bylo z českých měst a obcí, zbývajících 11 z Moravy. Žádat mohly o grant do výše 100 tisíc korun a spolu s financemi získat také odbornou podporu v podobě konzultací. Nadace projekty hodnotila ve dvou kolech, nejprve na základě písemných žádostí, v užším výběru se pak zástupci nadace osobně setkali s lidmi z projektových týmů. Vybraných šest záměrů se bude realizovat během letošního roku (jejich přehled je součástí připojené tiskové zprávy).

Další podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě nebo na webu nadace.

Zdroj: Petra Hrubošová, manažerka komunikace, Nadace Proměny Karla Komárka

www.nadace-promeny.cz

www.portalpromen.cz

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019