úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor
© www.kr-kralovehradecky.czNad Borovnicí roste větrný mlýn

BOROVNICE: Funkční replika historického větrného mlýna, který stával nad obcí Borovnice na Trutnovsku až do roku 1968, vyrůstá na původním místě díky spolupráci hned několika krajských škol. Obec usilovala o obnovu technické památky několik let. Díky pomoci Královéhradeckého kraje a veřejné sbírce se mají jeho lopatky roztočit v polovině příštího roku.

Autor článku: 
luk

„Napadlo mě propojit žáky různých studijních oborů hned z několika krajských středních škol. Zapojí se nejen do samotné stavby, ale budou se podílet i na jeho provozu,“ upozorňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a kultury.

Dřevo na stavbu pokáceli žáci České lesnické akademie v Trutnově, materiálu se následně ujali mladí tesaři z jaroměřské řemeslné školy. K nim se přidají ještě truhláři z Nové Paky, kteří zajistí výplně okenních a dveřních otvorů. O dokumentaci a následnou propagaci se starají žáci cestovního ruchu ze Dvora Králové nad Labem.

„Naši žáci třetího ročníku vyrábí krov větrného mlýnu v rámci jejich závěrečných zkoušek. Následně bude další ročník během září či října vytvářet konstrukci mlýna ve výšce 7,5 metru. Mlýn bude plně funkční,“ říká Ladislav Kubias, učitel odborného výcviku Střední školy řemeslné v Jaroměři.

O výrobu vlastní technologie mlýna se postará zkušený tesař, jeden ze dvou v celé republice, kteří tuto práci ovládají.  Díky spolupráci s Národním památkovým ústavem se podařilo najít původní dokumentaci. Pomohli také místní občané, kteří doma objevili fotodokumentaci jednotlivých detailů mlýna.

Královéhradecký kraj obci Borovnice pomohl také s financováním – poskytl 1,5 milionu korun. Prostřednictvím veřejné sbírky zatím přispěla veřejnost částkou 87 tisíc korun. V současnosti obec jedná o jejím prodloužení. Po svém dokončení v polovině příštího roku bude mlýn jediným tohoto typu nejen v Královéhradeckém kraji, ale i v Čechách.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

TEPLICE: Město je spojováno s pobyty básníka Johanna Wolfganga von Goetha, což připomíná i nově vyhlášená literární soutěž určená autorům od 16 let. Zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích. Soutěž připravily Regionální knihovna Teplice, mediální dům COMPUTER MEDIA a Nadační fond GRÁCIE. Poslat můžete báseň, fejeton i povídku.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Vyfoťe se s tím, co pro Vás představuje kultura. S rozečtenou knihou, při sledování filmu, na pivu s přáteli nebo na svém oblíbeném místě, uprostřed velkoměsta nebo přírodní rezervace. Fotky s námi sdílejte pod hashtagem #kulturatvorievropu na sociálních sítích: @kreativnievropa.cz.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019