čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Plakát k akci
© Foto: Regina Szpyrcova



Na přednášku o holubářích a filatelistech v třinecké knihovně přiletěli holubí šampioni

TŘINEC: V městské knihovně v Třinci, v rámci představení spolků na Třinecku a Jablunkovsku, se letos uskutečnil v pořadí už třetí historicko-regionální večer s bystřickým kronikářem Petrem Majerem. Pozornost tentokrát věnoval Pobočnému spolku filatelistů a Spolku poštovních holubů. Zájemci o tuto problematiku měli tak možnost seznámit se s počátky pošt a poštovnictví v regionu, které sahají až do 16. století.

Autor článku: 
Teodor Hybler/jal

Většina poštovních úřadů však byla na Těšínsku zakládána na přelomu 18. a 19. století. Na vývoji jednotlivých pošt a poštoven za uplynulých více jak sto let lze názorně ukázat na změny názvu obcí a měst, z nichž některé měly i 12 variant. Dodnes nemusí být název poštovního úřadu totožný s názvem obce, například obec Bystřice má poštovní úřad nazvaný Bystřice nad Olší.

Posluchače zaujaly především různé druhy pošt - od polní, vlakové, autopošty, letecké nebo balónové či holubí. Poslední jmenovaná sahá až do starověku. Využívali ji zvláště Egypťané, Řekové, Římané nebo Číňané. V nedávné historii se dočkala uplatnění i ve válečných konfliktech. Připomeňme 1. sv. válku, např. v roce 1916 vykonávalo službu na západní frontě 450 pohyblivých stanic se 100 000 holuby. Podobně tomu bylo ve 2. sv. válce. Známý je příběh poštovního holuba „Gustava“, který dne 6. června 1944 doručil důležité informace z invaze spojenců v Normandii. Za své bojové úspěchy byl 1. září 1944 vyznamenán prestižní cenou Dickin Medal.

Nezůstalo však jen u teorie. Hostem večera byl i předseda Místní organizace Spolku poštovních holubů z Bystřice pan Bronislav Cieslar, který přítomným představil živé  holuby a ocenění za letošní rok. Nechyběl ani poštovní šampión. Během osmi let svého života nalétal 17 000 km.

Poslední letošní 4. večer regionální historie se uskuteční v třinecké knihovně dne 5. září. Bude zaměřen na Spolek rybářů a s tím související vodní toky. Petr Majer představí i bohaté nálezy zkamenělin a nerostů, které byly nalezeny v řece Olši, Hluchové a Kopytné. 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024