úterý
23. července 2019
Svátek slaví: LiborNa počest Josefa Veverky, nejdéle vězněného českého novináře v 20. století

04.02.2013

NYMBURK: U příležitosti uctění památky 110. výročí narození Josefa Veverky, novináře, politika a politického vězně, který byl nejdéle vězněným českým novináře v 20. století, bude odhalena pamětní deska na domě v jeho rodišti v Nymburce, v Jičínské ulici v čp. 794. Součástí slavnostního odhalení desky je i hudebně-literární pořad na malé scéně Hálkova divadla v Nymburce.

V pořadu nazvaném Znovu bych mu ruku podala! vystoupí Taťjana Medvecká a Alfréd Strejček spolu s violoncellistkou Margitou Klepáčovou. Pořadem provází Zdeněk Hazdra.

Odhalení desky se uskuteční v pondělí 4. února 2013 v 15 hod., následující pořad začne v Hálkově divadle v Nymburce v 17 hod.

RNDr. Josef Veverka (*4. 2. 1903 Nymburk, †8. 10. 1971 Liberec) pocházel ze známého rodu bratranců Veverkových, vystudoval zeměpis na Karlově univerzitě v Praze a na pařížské Sorboně. Byl novinářem a politikem, redaktorem tisku a členem sociální demokracie. V roce 1940 byl zatčen a dva roky vězněn, po propuštění se stal účastníkem domácího odboje, v roce1944 byl znovu uvězněn.

Po válce se stal šéfredaktorem deníku v Liberci, kde ostře protestoval proti totalitárním praktikám KSČ a zasazoval se o obranu německých antifašistů. V letech 1945 ‒ 1946 byl poslancem Prozatímního Národního shromáždění za ČSSD. Setrval zde do parlamentních voleb v roce 1946, pak se stal za sociální demokraty poslancem Ústavodárného Národního shromáždění, kde zasedal formálně až do voleb do Národního shromáždění roku 1948.

Po únorovém převratu v roce 1948 byl internován v pracovním táboře a v červnu 1950 odsouzen na 12 let vězení. V roce 1954 byl znovu odsouzen na doživotí, později mu trest byl zmírněn na 21 let. Z vězení byl nakonec propuštěn na zásah britské Labour Party v roce 1964.

Během Pražského jara v roce 1968 se angažoval v demokratickém hnutí. Angažoval se v čele organizace K 231a spolupracoval s Klubem angažovaných nestraníků. Zemřel v roce 1971 na počátku normalizace v Liberci.V roce 2007 byl navržen Senátem ČR in memoriam na řád T. G. Masaryka.

Mohlo by vás také zajímat...

ST5EDOČESKÝ KRAJ: Známé i méně známé rozhledny se těší stoupající oblibě. Proto se tým Středočeské centrály cestovního ruchu rozhodl sestavit seznam celkem 30 rozhleden v kraji, doplnit ho o řadu užitečných a praktických informací a zpracovat do přehledné mapy, aby bylo na první pohled patrné, kde se daný objekt nachází, jak daleko je od hlavního města a co se vyskytuje v jeho okolí.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
23.07.2019

BERLÍN: V rámci loňského Evropského roku kulturního dědictví iniciovalo několik mezinárodních organizací tzv. Berlínskou výzvu. Jejím cílem je zachování hmotného i nehmotného kulturního dědictví dalším generacím.

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
18.07.2019

ZLÍNSKÝ KRAJ: Závěr Národní poutě ve Velehradě každoročně patří udělování vyznamenání České biskupské konference několika výjimečným osobnostem. V letošním roce byli poctěni Děkovným uznáním za rekonstrukci a technologické řešení obnovy Koehlerovy křížové cesty na Svatém Hostýně sochaři Vojtěch a Passionaria Paříkovi z Prahy.

Zlínský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
16.07.2019

JIHLAVA: Svobodná třicítka je projekt zastřešující všechny akce, které spojuje letošní připomenutí konce totalitního režimu. Stěžejní je performance a happening, který je naplánovaný do celého týdne před 17. listopadem. Jeho podstatou je Zeď svobody jako symbol železné opony a dominantními prvek připomínající rozdíl svobody a nesvobody, a to jak v prostoru samotném, tak v myslích vystupujících i diváků. 

Kraj Vysočina
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.07.2019