pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Pozvánka na Festival demokracie
© Zdroj: www.praha.bahai.cz



Na letošním Festivalu demokracie se představí pražské Bahá’í společenství

PRAHA: Nadcházející ročník mezinárodní konference Fórum 2000 je věnován 30 letům svobody. Po listopadu 1989 u nás mohla obnovit svou činnost řada organizací, které komunistický režim potlačoval. Patří k nim taktéž i české Bahá’í společenství, jehož počátky sahají na samý práh 20. století a jehož působení pozitivně oslovilo prvorepublikovou společnost, včetně prezidentů Tomáše G. Masaryka a Edvarda Beneše.

od 11.10.2019 do 17.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V rámci letošního Festivalu demokracie, který je součástí Fóra 2000, pražské Bahá’í společenství veřejnosti poprvé představí panelovou výstavu, jež mapuje jeho barvitou historii ve 20. století. Výstava bude umístěna v neděli 13. 10. 2019 od 11 do 19 hod. v pasáži pod Novou scénou Národního divadla v Praze. Návštěvníci Festivalu demokracie se též mohou zastavit u Bahá’í stánku, který tam bude instalován spolu se stánky dalších cca 30 organizací.

Uvedená výstava se v úterý 15. 10. 2019 přemístí do Knihovny Václava Havla v Ostrovní 13 v Praze, kde téhož dne od 13:00 do 14:30 proběhne v rámci Festivalu demokracie panelová diskuze na téma „Mezi Hradem a žaláři StB: české Bahá’í společenství od dob Rakouska-Uherska do roku 1989 – zkoušené, avšak nezlomené“. Mezi panelisty zasedne rakouská bohemistka prof. Hana Sodeyfi, která je pamětnicí, jež v 70. a 80. letech svými častými návštěvami z Rakouska výrazně podporovala české Bahá’í věřící, kterým režim zakazoval se scházet. Další panelistkou bude dr. Kristýna Pilecká, která přednáší Bahá’íֹ víru na Univerzitě Karlově. Posledním řečníkem bude historik a diplomat Mgr. Karel Tesař, který je spoluautorem dané výstavy.

Další informace:

Pražské Bahá’í společenství: www.praha.bahai.cz
Pražské Bahá’í společenství – sekce pro média: www.praha.bahai.cz/press
České Bahá’í společenství: www.bahai.cz
Světové Bahá’í společenství: www.bahai.org
Mezinárodní konference Forum 2000:
https://www.forum2000.cz
https://www.forum2000.cz/projekty/festival-demokracie
Knihovna Václava Havla:
https://www.vaclavhavel.cz/
Článek Bahá’í novinářky Marthy Root z října 1928 o její audienci u prezidenta Masaryka:
https://www.praha.bahai.cz/90let-od-audience-T.G.Masaryka-Bahai-novinarce-Marte-Root.pdf

Dokumentární film o historii Bahá’í víry v českých zemích v letech 1852-1989:
http://www.jednavira.cz/historie.mp4

Poznámky:
1) Bahá’í víra je nejmladší světové náboženství, které vzniklo v roce 1844 v Íránu, a za více než 150 let se rozvinulo do druhého územně nejrozšířenějšího nezávislého světového náboženství. Zakladatelem Bahá’í víry byl perský šlechtic Bahá’u’lláh (1817- 1892), kterého Bahá’í věřící považují za božího posla pro tento věk, jehož příchod byl předpovídán zakladateli všech velkých světových náboženství. Středobodem Bahá’í učení je jednota lidstva a dosažení světového míru. Počet stoupenců Bahá’í víry v současnosti činí přes pět milionů lidí, kteří žijí ve více než 230 zemích a pocházejí z více než 2100 etnických skupin (viz: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_religious_populations#Bah%C3%A1'%C3%ADs , https://en.wikipedia.org/wiki/Bahá'í_Faith ). Tato skutečnost z Bahá’í víry činí pravděpodobně nejrozmanitější
organizované uskupení lidí na naší planetě. Mezinárodní Bahá’í společenství má poradenský status při Ekonomické a sociální radě OSN a v Dětském fondu OSN (UNICEF).
„Bahá’í víra uznává jednotu Boha a Jeho Proroků, zastává zásadu nespoutaného hledání pravdy, odsuzuje všechny formy pověr a předsudků, učí, že hlavním cílem náboženství je prosazovat svornost a soulad, že náboženství musí jít ruku v ruce s vědou a že právě to tvoří jediný a konečný základ mírové, spořádané a pokrokové společnosti. Hlásá zásadu rovných příležitostí, práv a výsad pro obě pohlaví, podporuje povinné školní vzdělávání, odstraňuje extrémy chudoby a bohatství, povznáší práci vykonávanou v duchu služby do postavení bohoslužby, doporučuje přijetí pomocného mezinárodního jazyka a přináší nezbytné instituce pro ustavení a zajištění trvalého a světového míru.“

2) Bahá’í víra má dlouhou tradici i v českých zemích – první Bahá’í společenství u nás vzniklo již před první světovou válkou. Na konci 50. let však bylo komunistickým režimem rozprášeno a znovu bylo obnoveno až v roce 1990. Bahá’í víru znali a vysoce oceňovali i první naši prezidenti T. G. Masaryk a E. Beneš, kteří vřele doporučovali šíření jejích principů mezi lidmi. Prezident T. G. Masaryk řekl v audienci dne 20. března 1928 americké Bahá’í žurnalistce Marthě Root, že četl knihu „Bahá’u’lláh a nová doba“. Na otázku, co považuje za nejlepší cestu k uskutečnění světového míru, odpověděl: „Pokračujte v tom, co děláte. Rozšiřujte toto učení humanity a nečekejte na diplomaty. Ale je to
veliká věc, že lidé na vlivných místech začínají mluvit o těchto univerzálních mírových principech. Jděte s těmito principy mezi diplomaty, do mírových společností, do univerzit, škol, církví a také o nich pište. Světový mír přinesou jen lidé.“ (Citát viz americký Bahá’í časopis ‘The Star of the West’, říjen 1928, str. 198-202: článek
‘President Thomas Masaryk’, volume 19, 1928-1929 – www.starofthewest.info )

Prezident Edvard Beneš řekl v audienci dne 22. dubna 1936 americké Bahá’í žurnalistce Marthě Root toto: „Bahá’í učení je jedním z velkých nástrojů pro konečné vítězství ducha a humanity.“ „Bahá’í Věc je jednou z velikých morálních a společenských sil na celém dnešním světě. Jsem více než jindy přesvědčen, že s nárůstem
morálních a politických krizí ve světě musíme mít větší mezinárodní koordinaci. Hnutí, jakým je Bahá’í Věc, které razí cestu univerzálnímu mírovému uspořádání, je nutností.“ (Citáty z článku Marthy Root ‘President Eduard Benes’ se nacházejí ve sborníku ‘The Bahá’í World’ z let 1934-1936 na str. 589-591 https://bahailibrary.com/usnsa_bahai_world_6 ). „Cílem náboženství … je vytvářet jednotu a soulad mezi národy světa – nečiňte z něho příčinu rozkolu a nesvárů.“ Bahá’u’lláh (srov.: Bahá’u’lláhovy Desky, str. 111, Bahá’í nakladatelství, 2001)

Zdroj: http://www.praha.bahai.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024