čtvrtek
9. dubna 2020
svátek slaví Dušan
Logo projektu
© Zdroj: Moravská zemská knihovnaMZK spustila průvodce elektronickými zdroji #KnihovnyPROTIviru

BRNO: Moravská zemská knihovna byla pro veřejnost uzavřena již 11. 3. Od prvních okamžiků se snažila svým čtenářům přiblížit možnosti využití elektronických zdrojů přístupných na dálku. Od 19. března pak spustila webového průvodce e-zdroji na adrese https://protiviru.knihovny.cz. Vše je tak jednoduše dostupné z jednoho místa. Od nápadu ke spuštění přitom uběhly jen tři dny. 

Autor článku: 
Martina Šmídtová

„Elektronických volně dostupných zdrojů je dnes již celá řada, ať už pocházejí z knihoven či od dalších subjektů. Je ale těžké se v tom zorientovat a ne každý má trpělivost hledat. Chtěli jsme proto v těchto dnech nabídnout lidem jednoduchý a přehledný rozcestník, ve kterém si každý snadno najde to své,“ uvedl ke spuštění průvodce ředitel MZK Tomáš Kubíček. Stránka #KnihovnyPROTIviru nabízí uživatelsky přívětivý přehled pro rodiče i děti, pro čtenáře produktivního i seniorského věku, kteří momentálně přišli o přístup ke klasickým knihám. Zvláštní sekce je věnována studentům, kteří dokončují diplomku nebo seminárku. Právě ti zde najdou i odkaz na dočasně zpřístupněný digitální obsah Moravské zemské knihovy a Národní knihovny ČR. Vývojáři MZK také pracují na spuštění druhého přístupového bodu, aby chod systému byl rychlejší. K zpřístupnění bylo nutné svolení Dilie, Ochranné organizace autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Na přípravě webového průvodce se podílely týmy již existujících národních portálů Knihovny.cz a Digitální knihovna.cz, jež provozuje Moravská zemská knihovna. Oba projekty byly v loňském roce nominovány na Křišťálovou lupu. Jen Knihovny.cz nabízejí 380 mil. záznamů zahraničních a 15,5 mil. domácích zdrojů, přičemž část z nich je online. Digitální knihovna MZK pak obsahuje přes 228 tisíc digitalizovaných dokumentů - noviny a časopisy, knihy i grafiky, rukopisy, archiválie a další dokumenty, které již jako elektronické vznikly. Webový průvodce MZK však odkazuje i na další zdroje, např. vyhledávač odborné literatury Google Scholar, archiv diplomových prací Theses.cz nebo NUŠL, archiv tzv. šedé literatury, tedy materiálů firemní či akademické povahy, které nebyly oficiálně publikovány (př. materiály z konferencí). Pro úplnost zde zájemci mohou najít i přehledy předplacených databází některých vysokých škol a univerzit, k nimž se z domova dostanou pouze studenti příslušné školy. Takto jsou dostupné i databáze přinášející abstrakty či plné texty vědeckých článků z odborných časopisů z celého světa.

Pro lepší orientaci čtenářů všech věkových skupin jsou zde dostupné inspirační seznamy a sbírky e-knih či digitalizovaných knih podle zaměření. Najdete zde výběr české a zahraniční beletrie z kolekce Městské knihovny v Praze, sbírku povinné četby pro školáky, klasických pohádek, detektivek, dobrodružné literatury, historických románů, naučných atlasů, kuchařek nebo červené literatury. Všechny tyto seznamy odkazují na knihy, které je možné zdarma číst z pohodlí domova z jakéhokoliv online zařízení bez nutnosti vlastnit speciální čtečku. Průvodce odkazuje i na externí (neknihovní) zdroje, například na audioknihy volně ke stažení či na literaturu v audio podobě na stránkách Českého rozhlasu. Senioři zde najdou odkazy na online křížovky, hlavolamy nebo zdroje, z nichž mohou sestavit svůj rodokmen.

Je to živý projekt, který neustále aktualizujeme, naposledy jsme například přidávali přehled všech elektronických zdrojů o koronaviru, který nám dodala Národní lékařská knihovna. Momentálně zpracováváme odkazy na všechny portály, které nabízejí výukové materiály pro děti základních škol,“ uvedl dále ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. Další tipy či doporučení na doplnění může veřejnost posílat na mail knihovnyprotiviru@mzk.cz. Jednotlivé sbírky či inspirační seznamy lze najít rovněž v příspěvcích na instagramu či facebooku pod hashtagem #knihovnyprotiviru. „Budeme jenom rádi, pokud tento hashtag budou na sociálních sítích využívat i ostatní knihovny, mnohé v těchto dnech nabízejí unikátní služby či pomoc občanům ČR,“ dodal Tomáš Kubíček. 

Web: www.mzk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Co se děje
08.04.2020

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Celá ČR
Hudba, Ostatní
Co se děje
08.04.2020

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři
Co se děje
08.04.2020

BRIXOVY DVORY: Ivo Stehlík je spisovatel, nakladatel, distributor knih a také někdejší dřevorubec. Se svou ženou žije ve starém statku u Volar na Šumavě. I v tomto zvláštním čase - stejně jako kdykoli předtím - využil velikonoční období nejen k fyzickému úklidu domu a jeho přípravě na svátky Kristova nanebevstoupení, ale především k úklidu své hlavy.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Ostatní
Články a komentáře
07.04.2020