čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Logo kraje



Muzeum vesnických staveb středního Povltaví se rozšíří o dva objekty

VYSOKÝ CHLUMEC: Rozšíření Skanzenu ve Vysokém Chlumci o hospodářský patrový objekt z Mokřan čp. 13 a obytné stavení z Řikova čp. 12 umožní realizaci nových interiérových expozic, popřípadě poskytnou prostor pro specializované výstavy určené nejširší veřejnosti, pro zpřístupnění dosud nevystavovaných sbírkových předmětů muzea či seznámení se s vývojem a technologiemi tradičního stavitelství 18. a 19. století.

Autor článku: 
luk

Vedení Středočeského kraje podpořilo projektový záměr Hornického muzea Příbram, p. o. „Výkup objektů z Mokřan a Řikova“ s předpokládanou cenou 600 tisíc korun. Hospodářský a obytný objekt pocházející nejpozději z první poloviny 18. století patří k téměř posledním dokladům lidové hmotné kultury této části Středočeského kraje a doplní model sídelní struktury vesnice v oblasti středního Povltaví. Bez transferu by těmto unikátním stavbám, které nejsou dosud v muzeích v přírodě v rámci kraje zastoupeny, hrozil bezprostřední zánik. Oba objekty nejsou chráněny památkovou péčí.

„Vzhledem ke změnám způsobu života na vesnici, novým zemědělským postupům výroby či moderním požadavkům na bydlení, ale také i vlivem řady dalších důvodů, mezi něž patří v poslední době i jiné majetkoprávní vztahy, pozbyla část hodnotných vesnických staveb smysluplného využití. Bez minimální základní údržby jsou tyto objekty odsouzeny k zániku. Transferem takovýchto ohrožených unikátních staveb do Skanzenu je možné zachránit značnou část z nich a dokumentovat na nich bohatou historii tohoto regionu,“ řekl radní pro oblast kultury a památkové Karel Horčička (ČSSD).

„Doplněním těchto dvou staveb bude koncepčně dokončen celý unikátní skanzen, který je zasazený do nádherného a přirozeného přírodního prostředí. Určitě obohatí areál nejen dalšími výstavními prostory, které budou zakomponovány do prohlídkových tras, ale i zpestří hojně navštěvované tradiční akce – den řemesel, folklorní den nebo masopust,“ doplnil předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek.

 

Projekt „Výkup objektů z Mokřan a Řikova“ je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR z národních zdrojů a v následující aktualizaci bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Realizace proběhne nejpozději do 31. 12. 2018.

 

Více v přiložené TZ

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024