sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
Exponát Muzea venkovského života v Besednici
© www.kraj-jihocesky.czMuzeum pomáhá zvýšit povědomí o venkovském životě

BESEDNICE: Evropské dotace pomohly v regionech vybudovat nejrůznější venkovská muzea. To je i případ Muzea venkovského života v Besednici na Českobudějovicku, které prezentuje historické pomůcky a techniky používané v zemědělství od začátku 20. století do období socialismu. Je umístěno v rozsáhlém podkroví objektu bývalého zemědělského družstva a dnešní Farmy Besednice.

Autor článku: 
luk

Bylo vybudováno před pěti lety s finanční podporou z Regionálního operačního programu Jihozápad ve výši takřka 4 milionů korun.

„Smyslem projektu bylo zřízení a otevření Muzea venkovského života v obci Besednice, a tím i zpřístupnění dosud neveřejných exponátů. Příjemce dotace vlastnil velké množství zemědělských strojů, drobného ručního nářadí a dalších historických zajímavých exponátů, které nebyly v jednom seskupení a nebyly veřejně přístupné. Chtěl, aby se široká veřejnost mohla seznámit s dříve používanou zemědělskou technikou a dalšími historickými předměty spojenými s životem našich předků na venkově. Pro umístění muzea však neměl vhodné prostory. Ty byly v rámci projektu zajištěny rekonstrukcí podkrovních prostor dříve využívané hospodářské budovy,“ uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaela Šímová. 

Vybudování Muzea venkovského života pomohlo zvýšit kulturní atraktivitu regionu a podpořit cestovní ruch. „Tento počin výborně využívá náš kulturně historický potenciál. Muzeum pomáhá zvýšit povědomí o venkovském životě a historii zemědělského hospodaření,“ řekl vicehejtman Jihočeského kraje Josef Knot.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019