úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor
Exponát Muzea venkovského života v Besednici
© www.kraj-jihocesky.czMuzeum pomáhá zvýšit povědomí o venkovském životě

BESEDNICE: Evropské dotace pomohly v regionech vybudovat nejrůznější venkovská muzea. To je i případ Muzea venkovského života v Besednici na Českobudějovicku, které prezentuje historické pomůcky a techniky používané v zemědělství od začátku 20. století do období socialismu. Je umístěno v rozsáhlém podkroví objektu bývalého zemědělského družstva a dnešní Farmy Besednice.

Autor článku: 
luk

Bylo vybudováno před pěti lety s finanční podporou z Regionálního operačního programu Jihozápad ve výši takřka 4 milionů korun.

„Smyslem projektu bylo zřízení a otevření Muzea venkovského života v obci Besednice, a tím i zpřístupnění dosud neveřejných exponátů. Příjemce dotace vlastnil velké množství zemědělských strojů, drobného ručního nářadí a dalších historických zajímavých exponátů, které nebyly v jednom seskupení a nebyly veřejně přístupné. Chtěl, aby se široká veřejnost mohla seznámit s dříve používanou zemědělskou technikou a dalšími historickými předměty spojenými s životem našich předků na venkově. Pro umístění muzea však neměl vhodné prostory. Ty byly v rámci projektu zajištěny rekonstrukcí podkrovních prostor dříve využívané hospodářské budovy,“ uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaela Šímová. 

Vybudování Muzea venkovského života pomohlo zvýšit kulturní atraktivitu regionu a podpořit cestovní ruch. „Tento počin výborně využívá náš kulturně historický potenciál. Muzeum pomáhá zvýšit povědomí o venkovském životě a historii zemědělského hospodaření,“ řekl vicehejtman Jihočeského kraje Josef Knot.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

TEPLICE: Město je spojováno s pobyty básníka Johanna Wolfganga von Goetha, což připomíná i nově vyhlášená literární soutěž určená autorům od 16 let. Zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích. Soutěž připravily Regionální knihovna Teplice, mediální dům COMPUTER MEDIA a Nadační fond GRÁCIE. Poslat můžete báseň, fejeton i povídku.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Vyfoťe se s tím, co pro Vás představuje kultura. S rozečtenou knihou, při sledování filmu, na pivu s přáteli nebo na svém oblíbeném místě, uprostřed velkoměsta nebo přírodní rezervace. Fotky s námi sdílejte pod hashtagem #kulturatvorievropu na sociálních sítích: @kreativnievropa.cz.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019