sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
© Logo Moravskoslezského krajeMoravskoslezský kraj na Dnech české a německé kultury v Drážďanech

DRÁŽĎANY: Náměstek hejtmana Stanislav Folwarcny slavnostně zahájil  Dny české a německé kultury, které se až do 10. listopadu 2019 konají v Drážďanech a v Pirně. Regionálními partnery letošního ročníku je Moravskoslezský kraj a město Ostrava

Autor článku: 
luk

Kulturní dny, jejichž hlavním letošním tématem je „30 let od sametu“ byly zahájeny 24. října 2019. U příležitosti státního svátku ČR a zahájení dnů kultury uspořádal Generální konzulát ČR v Drážďanech recepci, na jejíž přípravě se aktivně podíleli žáci krajské hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm.

Během zahájení česko-německých kulturních dnů vystoupila také Janáčkova filharmonie Ostrava a spolu se saskou filharmonií tuto událost odstartovala. Na akci se představili i další významní umělci z regionu. Návštěvníci měli například možnost vyslechnout si přednášku Jiřího Nemináře Hlučínsko: Laboratoř nacionalismu anebo autorské čtení ostravských básníků Jana Němčka a Petra Hrušky, se kterými mohli účastníci pohovořit během besedy. Moravskoslezský kraj se rovněž prezentoval na drážďanském hlavním nádraží představením atraktivních turistických míst a Science show ze Světa techniky (unikátním vystoupení s fyzikálními a chemickými pokusy) z Dolní oblasti Vítkovic.

Po zahajovacím koncertu se v Pirně konala recepce organizovaná Moravskoslezským krajem. Recepci zajišťovala příspěvková organizace kraje Hotelová škola, Frenštát pod Radhoštěm. Hosté ochutnali mnoho regionálních specialit jako valašský frgál, pohankovou bábovku, štramberské uši, škvarky, škvarkovou pomazánku, valašské klobásky, uzená masa všeho druhu i regionální ochucené sýry, korbáčiky a samozřejmě nechyběla ani valašská slivovice, bylinný likér Radhošť a pivo Radegast. Odnést si mohli také kuchařku s regionálními recepty „Jak šmakuje Moravskoslezsko“.

 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019