úterý
20. listopadu 2018
Svátek slaví: Nikola
© Logo krajeMoravskoslezský kraj hledá nejlepší knihovnici nebo knihovníka

 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Čtenáři mohou nominovat své oblíbené knihovníky na cenu KNIHOVNICKÁ K2. Ocenění  podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. Čtenáři, ale i zaměstnanci knihoven v regionu mohou knihovníky navrhovat od 20. 6. 2018), výsledky se budou vyhlašovat v říjnu tohoto roku. Soutěž pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.
 
Autor článku: 
luk

Práci knihovníků i knihoven oceňuje vedení Moravskoslezského kraje už několikátým rokem. V lichých letech získávají ocenění knihovny v kraji, v sudých jsou ceny udělovány knihovníkům nebo knihovnicím. Cena je součástí krajské „Koncepce knihovnictví“ z roku 2014. „V dnešní digitalizované době knihovnictví podporu potřebuje. Nadšení čtenáři mi jistě dají za pravdu, že zážitek s knížkou v ruce je nenahraditelný. Přesto lidé čím dál více tráví čas surfováním na internetu a sledováním sociálních sítí. Čtení literatury, ať už odborné, nebo beletrie, je pro zdravý vývoj společnosti velmi důležité. Kvalitní služby knihoven a přístup jejich zaměstnanců mohou knihovnictví posunout dál a také motivovat lidi ke čtení. Knihovny nemusí být jen místem na pouhé půjčování knih. Knihovna může lidem nabídnout možnost pro zajímavá a inspirativní setkání a pro nejrůznější kulturní zážitky,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že u knihovníků je důležitá nejen profesionální a odborná úroveň, ale také jejich lidský přístup a vstřícnost k návštěvníkům knihovny.

„Podstatný je také přístup obcí. Zvlášť ve vesnicích a menších obcích je motivace nutná. Proto v krajském kole soutěže Vesnice roku už od roku 2010 udělujeme Diplom za vzorné vedení knihovny. Tato cena je spojená s finanční odměnou,“ doplnil náměstek Lukáš Curylo, který i letos nad cenou Knihovnická K2 převzal záštitu.

Také Knihovnická K2 výhercům přináší finanční ohodnocení. „V lichých letech získává padesátitisícový příspěvek knihovna. V letech, kdy cenu získávají knihovníci, se tato částka rozděluje mezi první tři oceněné. Doufám, že se nám i letos sejde spousta nominací. Posuzovat je bude hodnotící komise složená z členů Výboru zastupitelstva kraje pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje, zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a zástupce pověřené knihovny,“ řekl náměstek Lukáš Curylo.

 

Návrhy na ocenění mohou občané zasílat do 20. července 2018 do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, na mail seda@svkos.cz.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční v říjnu 2018 u příležitosti Týdne knihoven.

 

Zdroj a více informací ZDE

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018