sobota
21. července 2018
Svátek slaví: Vítězslav
© Logo krajeMoravskoslezský kraj hledá nejlepší knihovnici nebo knihovníka

 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Čtenáři mohou nominovat své oblíbené knihovníky na cenu KNIHOVNICKÁ K2. Ocenění  podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. Čtenáři, ale i zaměstnanci knihoven v regionu mohou knihovníky navrhovat od 20. 6. 2018), výsledky se budou vyhlašovat v říjnu tohoto roku. Soutěž pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.
 
Autor článku: 
luk

Práci knihovníků i knihoven oceňuje vedení Moravskoslezského kraje už několikátým rokem. V lichých letech získávají ocenění knihovny v kraji, v sudých jsou ceny udělovány knihovníkům nebo knihovnicím. Cena je součástí krajské „Koncepce knihovnictví“ z roku 2014. „V dnešní digitalizované době knihovnictví podporu potřebuje. Nadšení čtenáři mi jistě dají za pravdu, že zážitek s knížkou v ruce je nenahraditelný. Přesto lidé čím dál více tráví čas surfováním na internetu a sledováním sociálních sítí. Čtení literatury, ať už odborné, nebo beletrie, je pro zdravý vývoj společnosti velmi důležité. Kvalitní služby knihoven a přístup jejich zaměstnanců mohou knihovnictví posunout dál a také motivovat lidi ke čtení. Knihovny nemusí být jen místem na pouhé půjčování knih. Knihovna může lidem nabídnout možnost pro zajímavá a inspirativní setkání a pro nejrůznější kulturní zážitky,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že u knihovníků je důležitá nejen profesionální a odborná úroveň, ale také jejich lidský přístup a vstřícnost k návštěvníkům knihovny.

„Podstatný je také přístup obcí. Zvlášť ve vesnicích a menších obcích je motivace nutná. Proto v krajském kole soutěže Vesnice roku už od roku 2010 udělujeme Diplom za vzorné vedení knihovny. Tato cena je spojená s finanční odměnou,“ doplnil náměstek Lukáš Curylo, který i letos nad cenou Knihovnická K2 převzal záštitu.

Také Knihovnická K2 výhercům přináší finanční ohodnocení. „V lichých letech získává padesátitisícový příspěvek knihovna. V letech, kdy cenu získávají knihovníci, se tato částka rozděluje mezi první tři oceněné. Doufám, že se nám i letos sejde spousta nominací. Posuzovat je bude hodnotící komise složená z členů Výboru zastupitelstva kraje pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje, zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a zástupce pověřené knihovny,“ řekl náměstek Lukáš Curylo.

 

Návrhy na ocenění mohou občané zasílat do 20. července 2018 do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, na mail seda@svkos.cz.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční v říjnu 2018 u příležitosti Týdne knihoven.

 

Zdroj a více informací ZDE

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018