neděle
17. února 2019
Svátek slaví: Miloslava
© Logo krajeMoravskoslezský kraj hledá nejlepší knihovnici nebo knihovníka

 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Čtenáři mohou nominovat své oblíbené knihovníky na cenu KNIHOVNICKÁ K2. Ocenění  podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. Čtenáři, ale i zaměstnanci knihoven v regionu mohou knihovníky navrhovat od 20. 6. 2018), výsledky se budou vyhlašovat v říjnu tohoto roku. Soutěž pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.
 
Autor článku: 
luk

Práci knihovníků i knihoven oceňuje vedení Moravskoslezského kraje už několikátým rokem. V lichých letech získávají ocenění knihovny v kraji, v sudých jsou ceny udělovány knihovníkům nebo knihovnicím. Cena je součástí krajské „Koncepce knihovnictví“ z roku 2014. „V dnešní digitalizované době knihovnictví podporu potřebuje. Nadšení čtenáři mi jistě dají za pravdu, že zážitek s knížkou v ruce je nenahraditelný. Přesto lidé čím dál více tráví čas surfováním na internetu a sledováním sociálních sítí. Čtení literatury, ať už odborné, nebo beletrie, je pro zdravý vývoj společnosti velmi důležité. Kvalitní služby knihoven a přístup jejich zaměstnanců mohou knihovnictví posunout dál a také motivovat lidi ke čtení. Knihovny nemusí být jen místem na pouhé půjčování knih. Knihovna může lidem nabídnout možnost pro zajímavá a inspirativní setkání a pro nejrůznější kulturní zážitky,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že u knihovníků je důležitá nejen profesionální a odborná úroveň, ale také jejich lidský přístup a vstřícnost k návštěvníkům knihovny.

„Podstatný je také přístup obcí. Zvlášť ve vesnicích a menších obcích je motivace nutná. Proto v krajském kole soutěže Vesnice roku už od roku 2010 udělujeme Diplom za vzorné vedení knihovny. Tato cena je spojená s finanční odměnou,“ doplnil náměstek Lukáš Curylo, který i letos nad cenou Knihovnická K2 převzal záštitu.

Také Knihovnická K2 výhercům přináší finanční ohodnocení. „V lichých letech získává padesátitisícový příspěvek knihovna. V letech, kdy cenu získávají knihovníci, se tato částka rozděluje mezi první tři oceněné. Doufám, že se nám i letos sejde spousta nominací. Posuzovat je bude hodnotící komise složená z členů Výboru zastupitelstva kraje pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje, zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a zástupce pověřené knihovny,“ řekl náměstek Lukáš Curylo.

 

Návrhy na ocenění mohou občané zasílat do 20. července 2018 do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, na mail seda@svkos.cz.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční v říjnu 2018 u příležitosti Týdne knihoven.

 

Zdroj a více informací ZDE

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

OSTRAVA: Co mohou očekávat účastníci festivalu: nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019