pátek
21. září 2018
Svátek slaví: Matouš
© Logo krajeMoravskoslezský kraj hledá nejlepší knihovnici nebo knihovníka

 
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Čtenáři mohou nominovat své oblíbené knihovníky na cenu KNIHOVNICKÁ K2. Ocenění  podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. Čtenáři, ale i zaměstnanci knihoven v regionu mohou knihovníky navrhovat od 20. 6. 2018), výsledky se budou vyhlašovat v říjnu tohoto roku. Soutěž pořádá Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.
 
Autor článku: 
luk

Práci knihovníků i knihoven oceňuje vedení Moravskoslezského kraje už několikátým rokem. V lichých letech získávají ocenění knihovny v kraji, v sudých jsou ceny udělovány knihovníkům nebo knihovnicím. Cena je součástí krajské „Koncepce knihovnictví“ z roku 2014. „V dnešní digitalizované době knihovnictví podporu potřebuje. Nadšení čtenáři mi jistě dají za pravdu, že zážitek s knížkou v ruce je nenahraditelný. Přesto lidé čím dál více tráví čas surfováním na internetu a sledováním sociálních sítí. Čtení literatury, ať už odborné, nebo beletrie, je pro zdravý vývoj společnosti velmi důležité. Kvalitní služby knihoven a přístup jejich zaměstnanců mohou knihovnictví posunout dál a také motivovat lidi ke čtení. Knihovny nemusí být jen místem na pouhé půjčování knih. Knihovna může lidem nabídnout možnost pro zajímavá a inspirativní setkání a pro nejrůznější kulturní zážitky,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje pro kulturu Lukáš Curylo a dodal, že u knihovníků je důležitá nejen profesionální a odborná úroveň, ale také jejich lidský přístup a vstřícnost k návštěvníkům knihovny.

„Podstatný je také přístup obcí. Zvlášť ve vesnicích a menších obcích je motivace nutná. Proto v krajském kole soutěže Vesnice roku už od roku 2010 udělujeme Diplom za vzorné vedení knihovny. Tato cena je spojená s finanční odměnou,“ doplnil náměstek Lukáš Curylo, který i letos nad cenou Knihovnická K2 převzal záštitu.

Také Knihovnická K2 výhercům přináší finanční ohodnocení. „V lichých letech získává padesátitisícový příspěvek knihovna. V letech, kdy cenu získávají knihovníci, se tato částka rozděluje mezi první tři oceněné. Doufám, že se nám i letos sejde spousta nominací. Posuzovat je bude hodnotící komise složená z členů Výboru zastupitelstva kraje pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje, zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě a zástupce pověřené knihovny,“ řekl náměstek Lukáš Curylo.

 

Návrhy na ocenění mohou občané zasílat do 20. července 2018 do Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, na mail seda@svkos.cz.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění se uskuteční v říjnu 2018 u příležitosti Týdne knihoven.

 

Zdroj a více informací ZDE

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018