čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
plakát festivalu
© zdroj: archiv pořadateleMladá kamera Uničov slaví 45 let

UNIČOV: Poslední březnové dny budou v Uničově patřit filmu a mladým filmařům nejen z České republiky. 28. března odstartuje 45. ročník Mladé kamery Uničov. Organizátoři slibují tři dny nabité nejen soutěžní přehlídkou krátkých filmů autorů do 30 let, ale také bohatým doprovodným programem včetně diskuzí a hudebních produkcí.

od 28.03.2019 do 30.03.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V letošní festivalové porotě opět zasedne filmový a televizní režisér Radim Špaček, jehož film Zlatý podraz (2018) získal aktuálně 9 nominací na cenu Českého lva. Jako další porotce se představí Špačkův kolega – scenárista, publicista, spisovatel a držitel Českého lva – Ondřej Štindl (Pouta, 2009), dokumentaristka Jana Počtová (Nerodič, 2017), kurátorka Marie Meixnerová (PAF Olomouc) a nebude chybět ani dlouholetý porotce Mladé kamery, pedagog střihové skladby na FAMU, Martin Čihák.

Kromě hodnotných rozborových seminárů vedených přímo porotci mohou autoři získat konstruktivní zpětnou vazbu ke své tvorbě také v rámci individuálních konzultací. Ty budou letos garantovány režiséry Janem Chramostou a Janem Látalem.

Soutěžit se bude v nově přepracovaných kategoriích. Dřívější dělení na amatérský a neamatérský film nahradilo dělení žánrové – tedy do tří kategorií – hraný film, animovaný film a ostatní (dokumentární, experimentální ad.), kdy každá ze tří kategorií bude mít svého vítěze do 15 let, 20 let a 30 let.

Nový je také vizuální styl celého festivalu. Ten vzešel z interní soutěže Ateliéru grafického designu 2, FaVU VUT v Brně. Vítězný návrh pro 45. ročník od Kristýny Žáčkové a Karla Slanaře, který tematizuje „chuť tvořit, objevovat, diskutovat a bavit se“, chtějí organizátoři Mladé kamery dále rozvíjet i v následujících letech.

Program 45. Mladé kamery začne v uničovském městském kině Družba ve čtvrtek 28. března v 19:00 projekcí road movie Všechno bude (režie Olmo Omerzu, 2018, 10 nominací na Českého lva), po které bude uvedena také projekce netradičního dokumentu Vienna Calling (režie Petr Šprincl, 2018).

Součástí festivalového programu bude kromě soutěžních filmů také pásmo krátkých filmů z festivalu Brněnská 16 včetně besedy a projekce snímků finalistů soutěže „Jiné vize 2018“ z Přehlídky filmové animace a současného umění Olomouc. Všichni přítomní se mohou těšit i na večerní hudební program, a to jak během pátku, tak soboty.

Mladá kamera je mezinárodní soutěží a festivalem krátkých filmů do 30 minut a mladých tvůrců do 30 let, která se koná každoročně už od roku 1975.

45. ročník bude probíhat od 28. do 30. března 2019 v městském kině Družba. Do soutěže letošního půlkulatého ročníku bylo přihlášeno rekordních 175 filmů z České republiky i zahraničí (kromě Slovenska například také z Dánska, Ruska, Kanady nebo Austrálie). Do samotné hlavní soutěže však postoupí jen několik desítek snímků.

www.mladakamera.cz

Zdroj: SPOLEK PRO FILM A VIDEO UNIČOV

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019