pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
plakát festivalu
© zdroj: archiv pořadateleMladá kamera Uničov slaví 45 let

UNIČOV: Poslední březnové dny budou v Uničově patřit filmu a mladým filmařům nejen z České republiky. 28. března odstartuje 45. ročník Mladé kamery Uničov. Organizátoři slibují tři dny nabité nejen soutěžní přehlídkou krátkých filmů autorů do 30 let, ale také bohatým doprovodným programem včetně diskuzí a hudebních produkcí.

od 28.03.2019 do 30.03.2019
Autor článku: 
TZ/ika

V letošní festivalové porotě opět zasedne filmový a televizní režisér Radim Špaček, jehož film Zlatý podraz (2018) získal aktuálně 9 nominací na cenu Českého lva. Jako další porotce se představí Špačkův kolega – scenárista, publicista, spisovatel a držitel Českého lva – Ondřej Štindl (Pouta, 2009), dokumentaristka Jana Počtová (Nerodič, 2017), kurátorka Marie Meixnerová (PAF Olomouc) a nebude chybět ani dlouholetý porotce Mladé kamery, pedagog střihové skladby na FAMU, Martin Čihák.

Kromě hodnotných rozborových seminárů vedených přímo porotci mohou autoři získat konstruktivní zpětnou vazbu ke své tvorbě také v rámci individuálních konzultací. Ty budou letos garantovány režiséry Janem Chramostou a Janem Látalem.

Soutěžit se bude v nově přepracovaných kategoriích. Dřívější dělení na amatérský a neamatérský film nahradilo dělení žánrové – tedy do tří kategorií – hraný film, animovaný film a ostatní (dokumentární, experimentální ad.), kdy každá ze tří kategorií bude mít svého vítěze do 15 let, 20 let a 30 let.

Nový je také vizuální styl celého festivalu. Ten vzešel z interní soutěže Ateliéru grafického designu 2, FaVU VUT v Brně. Vítězný návrh pro 45. ročník od Kristýny Žáčkové a Karla Slanaře, který tematizuje „chuť tvořit, objevovat, diskutovat a bavit se“, chtějí organizátoři Mladé kamery dále rozvíjet i v následujících letech.

Program 45. Mladé kamery začne v uničovském městském kině Družba ve čtvrtek 28. března v 19:00 projekcí road movie Všechno bude (režie Olmo Omerzu, 2018, 10 nominací na Českého lva), po které bude uvedena také projekce netradičního dokumentu Vienna Calling (režie Petr Šprincl, 2018).

Součástí festivalového programu bude kromě soutěžních filmů také pásmo krátkých filmů z festivalu Brněnská 16 včetně besedy a projekce snímků finalistů soutěže „Jiné vize 2018“ z Přehlídky filmové animace a současného umění Olomouc. Všichni přítomní se mohou těšit i na večerní hudební program, a to jak během pátku, tak soboty.

Mladá kamera je mezinárodní soutěží a festivalem krátkých filmů do 30 minut a mladých tvůrců do 30 let, která se koná každoročně už od roku 1975.

45. ročník bude probíhat od 28. do 30. března 2019 v městském kině Družba. Do soutěže letošního půlkulatého ročníku bylo přihlášeno rekordních 175 filmů z České republiky i zahraničí (kromě Slovenska například také z Dánska, Ruska, Kanady nebo Austrálie). Do samotné hlavní soutěže však postoupí jen několik desítek snímků.

www.mladakamera.cz

Zdroj: SPOLEK PRO FILM A VIDEO UNIČOV

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019