čtvrtek
9. dubna 2020
svátek slaví Dušan
Z Cyklu Zastavení v umění, Enviromentální žal
© Galerie TřinecMísto reklam umění - Třinec má novou výstavu ve veřejném prostoru

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Autor článku: 
Jan Delong/klapka

Téma environmentálního žalu je něco, co se ve společnosti objevuje relativně krátkou dobu. V různých momentech historie byly prožívané různé druhy žalu související se stavem společnosti nebo světa. Způsobovaly jej války, mor, ekonomické krize. Environmentální žal je velmi specifický a to především vzhledem aktuálním klimatickým změnám. Zároveň je to výzva pro umělce, kteří tento fenomén zpracovávají, protože to není vůbec jednoduché uchopit. Jsem proto moc ráda, že se toho ujali Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou výborní fotografové a dokáží pomocí fotografie vyjádřit i něco tak niterného, jako je žal nebo smutek,“ říká Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Zastavení u umění je cyklus, který už tradičně oživuje třinecký veřejný prostor. První výstavu mohli lidé vidět před třemi lety, kdy byl vystavujícím umělcem fotograf Jan Kufa Kičeřok. V loňském roce ho vystřídala ilustrátorka Dorota Branna. Cyklus je určen především místním umělcům nebo těm, kteří pocházejí z Třinecka, případně k našemu regionu mají blízko. Výjimkou tedy nejsou fotografové Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou zakladateli třineckého Atelieru 551.
Enviromentální žal je odborný termín, který označuje dopad klimatických změn na naši psychiku a mentální zdraví. Lidé trpící enviromentálním žalem propadají úzkostným stavům, depresím nebo se u nich projevuje posttraumatický syndrom. Tento jev posloužil jako hlavní motiv pro fotografický projekt, který od konce ledna zdobí vybrané třinecké zastávky. Je to i reakce na to, že většinou se o zprávách, které se týkají špatného stavu naší planety, dozvídáme z internetu, tedy zprostředkovaně.

Galerie města Třince připravuje do konce února ještě dvě akce. 25. února bude od 18:00 Martin Drábek přednášet o tom, jak se do umění promítá klimatická krize. Od 27. února je bude ve výstavním prostoru v TRISII k vidění nová výstava malíře Jana Vytisky s názvem Nakonec budou plakat všichni.


Více informací a aktuální program Galerie města Třince najdete na: www.galerietrinec.cz nebo na  https://www.facebook.com/galerie.trinec 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Co se děje
08.04.2020

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Celá ČR
Hudba, Ostatní
Co se děje
08.04.2020

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři
Co se děje
08.04.2020

BRIXOVY DVORY: Ivo Stehlík je spisovatel, nakladatel, distributor knih a také někdejší dřevorubec. Se svou ženou žije ve starém statku u Volar na Šumavě. I v tomto zvláštním čase - stejně jako kdykoli předtím - využil velikonoční období nejen k fyzickému úklidu domu a jeho přípravě na svátky Kristova nanebevstoupení, ale především k úklidu své hlavy.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Ostatní
Články a komentáře
07.04.2020