čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Z Cyklu Zastavení v umění, Enviromentální žal
© Galerie Třinec



Místo reklam umění - Třinec má novou výstavu ve veřejném prostoru

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Autor článku: 
Jan Delong/klapka

Téma environmentálního žalu je něco, co se ve společnosti objevuje relativně krátkou dobu. V různých momentech historie byly prožívané různé druhy žalu související se stavem společnosti nebo světa. Způsobovaly jej války, mor, ekonomické krize. Environmentální žal je velmi specifický a to především vzhledem aktuálním klimatickým změnám. Zároveň je to výzva pro umělce, kteří tento fenomén zpracovávají, protože to není vůbec jednoduché uchopit. Jsem proto moc ráda, že se toho ujali Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou výborní fotografové a dokáží pomocí fotografie vyjádřit i něco tak niterného, jako je žal nebo smutek,“ říká Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

Zastavení u umění je cyklus, který už tradičně oživuje třinecký veřejný prostor. První výstavu mohli lidé vidět před třemi lety, kdy byl vystavujícím umělcem fotograf Jan Kufa Kičeřok. V loňském roce ho vystřídala ilustrátorka Dorota Branna. Cyklus je určen především místním umělcům nebo těm, kteří pocházejí z Třinecka, případně k našemu regionu mají blízko. Výjimkou tedy nejsou fotografové Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou zakladateli třineckého Atelieru 551.
Enviromentální žal je odborný termín, který označuje dopad klimatických změn na naši psychiku a mentální zdraví. Lidé trpící enviromentálním žalem propadají úzkostným stavům, depresím nebo se u nich projevuje posttraumatický syndrom. Tento jev posloužil jako hlavní motiv pro fotografický projekt, který od konce ledna zdobí vybrané třinecké zastávky. Je to i reakce na to, že většinou se o zprávách, které se týkají špatného stavu naší planety, dozvídáme z internetu, tedy zprostředkovaně.

Galerie města Třince připravuje do konce února ještě dvě akce. 25. února bude od 18:00 Martin Drábek přednášet o tom, jak se do umění promítá klimatická krize. Od 27. února je bude ve výstavním prostoru v TRISII k vidění nová výstava malíře Jana Vytisky s názvem Nakonec budou plakat všichni.


Více informací a aktuální program Galerie města Třince najdete na: www.galerietrinec.cz nebo na  https://www.facebook.com/galerie.trinec 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024