čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Při podpisu memoranda ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
© MK ČR



Ministr kultury a ministr průmyslu a obchodu podpořili svým podpisem spolupráci mezi oběma rezorty.

PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v úterý na Ministerstvu kultury podepsali Memorandum o spolupráci mezi oběma ministerstvy při tvorbě a implementaci strategie rozvoje a podpory kulturních  a kreativních průmyslů. Nejen podpisem memoranda oba rezorty podpoří další  rozvoj kreativity na poli kultury a podnikání, což  povede ke zvýšení konkurenceschopnosti domácích kulturních a kreativních průmyslů.

Autor článku: 
TZ/klapka

Oba ministři se shodli na tom, že oblast kulturních a kreativních průmyslů (dále KKP) představuje významný sektor ekonomiky s vysokým potenciálem. Nezahrnuje pouze scénické a výtvarné umění, hudbu, film, televizi či digitální obsah, ale i reklamu, architekturu, design, řadu tradičních uměleckých řemesel a některá odvětví zpracovatelského průmyslu. Jednotícím prvkem je pak lidská kreativita, dovednosti a talent. V současné době vytváří kreativní ekonomika nejvyšší počet pracovních míst pro občany EU ve veku 15-29 let a má vysokou míru zaměstnanosti mezi ženami. Přestože se týká zejména metropolí, v zahraničí pomáhá lokálnímu rozvoji.

Podpora kreativní ekonomiky je investicí do talentu a tvořivosti lidí. Stojí na malých a středních podnicích a jednotlivcích. Jezdím po celé zemi a mluvím se starosty malých obcí a zástupci různých spolků. Shodujeme se na tom, že regiony čelí vylidňování a odchodu lidí za prací. Kreativní průmysl je tak možnou cestou, jak se vyhnout tomu, že za pár let budeme mít armádu nezaměstnaných lidí, vyštvaných ze svých pozic robotizací. Kreativní lidé svými nápady nabourávají stereotypy a objevují nová, efektivnější řešení. Díky nim roste produktivita a životní úroveň,“ řekl na úterním tiskovém brífinku po podpisu memoranda ministr kultury Lubomír Zaorálek.  

Úspěšným příkladem, jak využít talent, kreativitu, kulturní dědictví a spojit je s nejnovějšími technologiemi je například odvětví počítačových her, které plně využívá potenciál české výtvarné tradice. Rovněž role špičkového designu je pro tvorbu a prezentaci výrobků českého průmyslu nenahraditelná.

V souladu s cíli memoranda budou oba rezorty spolupracovat na podpoře rozvoje KKP s tím, že důraz bude kladen na znalostní ekonomiku, transfer know-how a technologií, spolupráci s kreativními podniky v rámci výzkumu, vývoje a inovací, rozvoj infrastruktury pro rozvoj KKP, zvyšování poptávky po produktech a službách KKP ze strany průmyslu i státní správy, podpoře exportu KKP a rovněž v zajištění systémové podpory a financování KKP. Na podkladě memoranda vznikne pracovní skupina složená ze zástupců MK a MPO, která zajistí provádění na pracovní úrovni.

Do projektu tvorby Strategie rozvoje a podpory KKP, který Ministerstvo kultury řídí od května 2018, byly dosud zahrnuty klíčové národní a oborové svazy, asociace, krajské úřady, univerzity, neziskový sektor, podniky i jednotliví tvůrci či experti. Navrhované cíle a opatření odrážejí jejich reálné potřeby a jsou průběžně tvořeny a projednávány s jednotlivými ministerstvy. Strategie bude v roce 2020 předložena vládě.

Budoucnost české ekonomiky spočívá ve využití příležitostí v oblastech s vysokou přidanou hodnotou. Proto je spolupráce kultury a průmyslu klíčovým předpokladem pro úspěch ČR v době znalostní ekonomiky

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024