úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor
Ve Španělském sále Pražského hradu se poosmnácté předávaly mezinárodní ceny Trebbia
© zdroj: http://www.protext.czMilan Fiľo převzal ocenění mezinárodní poroty Trebbia

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Autor článku: 
PROTEXT

"Pocházím z Heľpy. Život v této části Slovenska nikdy nebyl jednoduchý a to, co lidem pomáhalo přežít těžké časy, byla vzájemná soudržnost, pomoc a také umění - hudba, zpěv, úcta k tradicím. Toto prostředí mě formovalo, tak jsem byl vychovaný. K respektu k hodnotám a k lidem, kteří je vytvářejí," vysvětlil k ocenění Milan Fiľo.

Milan Fiľo mimo jiné významně přispěl k opravě pražského Poutního areálu na Bílé Hoře a dlouhodobě podporuje českou a slovenskou kulturní tvorbu v Praze.

K dalším oceněným patří laureáti ze Švýcarska, Japonska, Ukrajiny, Slovenska, či Austrálie. Za přínos k dialogu národních kultur cenu získal zpěvák Karel Gott.

Trebbia je mezinárodní ocenění, které vzniklo v roce 2000 jako výraz uznání a poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům. Návrhy kandidátů na Mezinárodní cenu Trebbia předkládají Nadačnímu fondu Trebbia osobnosti a instituce ze všech zemí světa. Laureáty vybírá Mezinárodní nominační komitét, který tvoří známé osobnosti ze světa kultury, byznysu a politiky.

Záštitu nad letošním ročníkem jedné z nejprestižnějších cen v oblasti kultury převzali ministři České a Slovenské republiky - Antonín Staněk a Ľubica Laššáková.

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj a spolková země Horní Rakousko vyhlašují otevřenou uměleckou soutěž k 30. výročí pádu železné opony. Společný projekt, který je výsledkem přeshraniční spolupráce a těsných vazeb mezi oběma sousedními regiony, je dotován celkovou částkou ve výši 20 tisíc eur. V přepočtu více než půl miliónem korun.

Jihočeský kraj, zahraničí
Soutěže a festivaly
Co se děje
23.07.2019

ST5EDOČESKÝ KRAJ: Známé i méně známé rozhledny se těší stoupající oblibě. Proto se tým Středočeské centrály cestovního ruchu rozhodl sestavit seznam celkem 30 rozhleden v kraji, doplnit ho o řadu užitečných a praktických informací a zpracovat do přehledné mapy, aby bylo na první pohled patrné, kde se daný objekt nachází, jak daleko je od hlavního města a co se vyskytuje v jeho okolí.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
23.07.2019

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019