úterý
23. dubna 2024
svátek slaví Vojtěch
Pozvánku k události
© Archiv pořadatele



Michal Škapa chystá rozsáhlou výstavu v Galerii Villa Pellé

PRAHA: Z ulice do výstavních sálů, od pražských zdí k malířskému plátnu – Villa Pellé představí Michala Škapu, umělce, který vzešel ze streetartové graffiti komunity. Michal Škapa alias Tron svou graffiti minulost přetavil v nezaměnitelný styl, proto jeho díla tak najdeme nejen v ulicích metropolí, ale i v prestižních uměleckých sbírkách a galeriích. BABYLON je dosud největší Škapova monografická výstava. Airbrushové obrazy, grafiky a zejména překvapivé trojrozměrné realizace, budou od 21. listopadu do 27. ledna k vidění v Galerii Villa Pellé a blízkém okolí.

od 21.11.2018 do 27.01.2019
Autor článku: 
Anna

Škapa patří do silné generace street artistů, která nastoupila v nově otevřené a uvolněné atmosféře poloviny 90. let. Pracuje s rozličnými médií a formáty. S jeho tvorbou se setkáváme i na obálkách knih, časopisů či coverů CD. Přesto je pro něj i nadále veřejný prostor výzvou, jeho instalace v žižkovském Atriu se stala jedním z lákadel letošního Signal Festivalu. Stejně tak výstava Babylon nabídne intervence do veřejného prostoru zahrady a nejbližšího okolí Galerie Villa Pellé. K výstavě bude vydána i Škapova stejnojmenná monografie. Nedílnou součástí výstavy je i doprovodný program, který najdete na www.villapelle.cz.

Nový projekt BABYLON vzniká opět ve spolupráci s kurátorem Radkem Wohlmuthem a navazuje tak na autorské výstavy postupně rozvíjející příběhovou linku jeho tvorby. Těžiště předchozích projektů spočívalo především ve Škapově zaujetí písmem a postmoderním kódováním. BABYLON odkrývá další výraznou polohu, kterou se tento autor paralelně zabývá – detailní skladebné kompozice malované „kolážovým” způsobem. Po obsáhlé sérii vrakovišť tak svou pozornost upírá na městské struktury, které v sobě metaforicky zachycují komplikovaný civilizační vývoj. Jestliže jsou města obrazem lidského společenství jako celku, pak jednotlivé domy v nich odrážejí pozici individua, které je jako zásadní sociálně – výrazový prvek zpětně formováno. Právě místo, kde člověk vyrůstá, žije a pracuje, pak utváří jeho vztah ke světu. Na výstavě BABYLON se tak symbolicky protnou rozmanité výrazové a tematické linie – racionální a intuitivní organizování prostoru, vizuální kódování, jazyk, písmo či různé jiné způsoby zápisu a formulace myšlenky, které v konečném důsledku vedou až k definování a konstrukci složitých a vrstevnatých útvarů podobných městské infrastruktuře. Bájní babyloňané stavěli svoji věž tak vysoko a pyšně, až je Bůh potrestal zmatením jazyků, po kterém se lidstvo rozprchlo do všech koutů světa. Dnešní proroci opět označují Západ za novodobý Babylon a předpovídají její zánik. V mezičase je ovšem stále možné zaznamenávat dění kolem sebe a také ho interpretovat. Michal Škapa to nyní prostřednictvím své zatím nejobsáhlejší výstavy dělá nejen na ploše všech tří podlaží Galerie Villa Pellé, ale také intervenuje do okolního veřejného prostoru.

 

Michal Škapa / Tron (nar. 1978) je jedním z nejvýraznějších autorů spojených s českou graffiti scénou. Řadí se do silné generace writerů, která nastoupila v polovině 90. let, a dlouhodobě patří mezi její lídry. Jeho kvality potvrzuje i skutečnost, že se postupně dokázal prosadit i v běžném galerijním provozu. Patří do okruhu autorů legendární pražské Trafačky. V rámci volné tvorby pracuje v rozlišných médiích a formátech od nástěnných maleb - muralů, přes akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice, po site-specific instalace a prostorové objekty, ale realizuje se i jako grafický designér. Je zakladatelem sítotiskové dílny Analog!Bros a blízkým spolupracovníkem labelu BiggBoss.

Účastnil se zásadních oborových prezentací, ať to byla u nás dosud nepřekonaná mezinárodní přehlídka graffiti a street artu Names (2008), nebo výstava Městem posedlí (2012) v Galerii hl. m. Prahy. Prezentoval Českou republiku na EXPO 2010 v Šanghaji. Mezi jeho zásadní autorské výstavy patří 00 NIC v pražské Trafo Gallery (2011), Ode zdi ke zdi ve státní GAVU Cheb (2012) a přelomový Graffoman v pražské Chemistry Gallery (2014). Především na tento projekt navázal úspěšnou loňskou výstavou Analfabet v Trafo Gallery (2017) doprovázenou prvním velkým katalogem. Rok 2018 byl pro něj ve znamení přípravy zatím největší autorské výstavy Babylon ve Villa Pellé.

 

Doprovodné programy

1. 12., 15:00, AIRBRUSH PARTY - VEŘEJNÁ TVŮRČÍ DÍLNA

12. 12., 18:00, KŘEST KNIHY BABYLON

10. 1., 18:00, KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S AUTOREM A KURÁTOREM RADKEM WOHLMUTHEM

26. 1., 18:00, KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S AUTOREM A KURÁTOREM RADKEM WOHLMUTHEM

 

V rámci výstavy probíhají doprovodné edukační programy pro školy i širokou veřejnost. Jejich kompletní program je průběžně aktualizován. Další podrobnosti naleznete na webu galerie a na sociálních sítích Villa Pellé, či prostřednictvím newsletteru, k jehož odběru se můžete přihlásit. Změny v programu vyhrazeny.

 

Michal Škapa – Babylon, 21. 11. 2018 - 27. 1. 2019

pořadatel: Galerie Villa Pellé – Porte z.s.

producent: Vladana Rýdlová

kurátor: Radek Wohlmuth

koncepční spolupráce, produkce: Klára Voskovcová

grafická úprava: Jan Matoušek

 

www.villapelle.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024