sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
Michal Horák
© Foto: Magdalena FedorkováMICHAL HORÁK a mrtě dětí v novém klipu a singlu Je to tak

ČR: Ještě před začátkem letních prázdnin přichází písničkář Michal Horák pověstný svým vtipem a neotřelými (nejen) hudebními nápady s novým songem a klipem. Příjemně uvolněná novinka s takřka letní náladou dostala název Je to tak a předznamenává Horákův albový debut plánovaný na podzim letošního roku. V písni opět potvrzuje svůj um s lehkostí a humornou nadsázkou glosovat každodennost, tentokrát mu u toho navíc – coby aspirujícímu pedagogovi – asistuje “mrtě dětí” z Královehradecka.

Autor článku: 
TZ/ika

Na mile civilní a hravý klip se podívejte zde: http://y2u.be/F5YlCXJjbhc

„V písničce jsem se pokusil nastínit myšlenku, že se nemá cenu zabývat maličkostmi, které nelze změnit. Což si myslím, že je fajn umět. No a vzhledem k mému současnému studijnímu oboru jsem neváhal a oslovil nejšikovnější děti v okolí Hradce Králové, kde jsme točili, a s jejich pomocí tomu dodal patřičnou nadsázku. A zároveň jsem si tím odbyl ročníkovou práci na Didaktiku. A protože byla skupina dětí, se kterými jsme pracovali, velice rozličná, zjednodušili jsme jméno našeho featu na „mrtě dětí“, což nám znělo nejvýstižněji a ještě vtipně,“ komentuje svou novinku Michal Horák, který klip společně s režisérem Martinem Hammerschlagem pro větší autenticitu zasadil do školního prostředí.  

Ostatně „školní“ jsou i některá z témat a příběhů, jež v songu uslyšíte. „Snažil jsem se při psaní textu vycházet z běžných životních lapálií, ač tedy zrovna iPhone v ToiToice je reálná historka jedné mojí kamarádky. Ale například takové nevolnosti z přežrání si občas zažil asi každý, každý měl na základce nějakou tu svoji ‘crush’ z vyšší třídy, anebo upřímně – kdo v jedenácti letech nezatoužil dostat dopis z Bradavic?,” říká k tomu Horák. 

Singl, který vznikl v produkci dua Martin Havlen & Niko Jalauzidis, nebude – stejně jako Horákovy starší úspěšné písně V 7:25, Hej teto! nebo Vysokoškolskej song – samozřejmě chybět ani na chystaném albovém debutu. Horák jej vydá letos na podzim po zhruba osmi letech aktivního hraní a dle jeho slov se můžeme těšit na hodně pestrou směs: „Od klasických folkařin s kytarou, přes jazzíky, country, Irsko, dokonce až k hip hopu. Tahle rozličnost mě na tom osobně ale velice baví. Navíc dost nahrávek vzniklo ve spolupráci s mými kamarády, ať už to je Adam Černík a jeho geniální housle, David ‘Pavouk’ Ryška a jeho rapová flow, famózní zpěvačka Vendula Příhodová, či můj folkařský brácha Voxel. Celé album je zkrátka srdcovka a mám velkou radost, že s kluky producenty ze studia Resound jsme si o tváři alba dost porozuměli. Tak snad se to nebude líbit jenom nám.”

Než se ale debutu dočkáme, uběhne celé léto, které Michal Horák hodlá strávit na cestách buskingem s příležitostnou kapelou Pavouk Čichal Salám. Když to vyjde, prý se ale můžeme těšit ještě na jeden singl...

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.

Michala Horáka jsme v Místní kultuře představili v rámci cyklu "Zuška" jako český fenomén, viz Související články.

 

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019