úterý
23. července 2019
Svátek slaví: Libor
Michal Horák
© Foto: Magdalena FedorkováMICHAL HORÁK a mrtě dětí v novém klipu a singlu Je to tak

ČR: Ještě před začátkem letních prázdnin přichází písničkář Michal Horák pověstný svým vtipem a neotřelými (nejen) hudebními nápady s novým songem a klipem. Příjemně uvolněná novinka s takřka letní náladou dostala název Je to tak a předznamenává Horákův albový debut plánovaný na podzim letošního roku. V písni opět potvrzuje svůj um s lehkostí a humornou nadsázkou glosovat každodennost, tentokrát mu u toho navíc – coby aspirujícímu pedagogovi – asistuje “mrtě dětí” z Královehradecka.

Autor článku: 
TZ/ika

Na mile civilní a hravý klip se podívejte zde: http://y2u.be/F5YlCXJjbhc

„V písničce jsem se pokusil nastínit myšlenku, že se nemá cenu zabývat maličkostmi, které nelze změnit. Což si myslím, že je fajn umět. No a vzhledem k mému současnému studijnímu oboru jsem neváhal a oslovil nejšikovnější děti v okolí Hradce Králové, kde jsme točili, a s jejich pomocí tomu dodal patřičnou nadsázku. A zároveň jsem si tím odbyl ročníkovou práci na Didaktiku. A protože byla skupina dětí, se kterými jsme pracovali, velice rozličná, zjednodušili jsme jméno našeho featu na „mrtě dětí“, což nám znělo nejvýstižněji a ještě vtipně,“ komentuje svou novinku Michal Horák, který klip společně s režisérem Martinem Hammerschlagem pro větší autenticitu zasadil do školního prostředí.  

Ostatně „školní“ jsou i některá z témat a příběhů, jež v songu uslyšíte. „Snažil jsem se při psaní textu vycházet z běžných životních lapálií, ač tedy zrovna iPhone v ToiToice je reálná historka jedné mojí kamarádky. Ale například takové nevolnosti z přežrání si občas zažil asi každý, každý měl na základce nějakou tu svoji ‘crush’ z vyšší třídy, anebo upřímně – kdo v jedenácti letech nezatoužil dostat dopis z Bradavic?,” říká k tomu Horák. 

Singl, který vznikl v produkci dua Martin Havlen & Niko Jalauzidis, nebude – stejně jako Horákovy starší úspěšné písně V 7:25, Hej teto! nebo Vysokoškolskej song – samozřejmě chybět ani na chystaném albovém debutu. Horák jej vydá letos na podzim po zhruba osmi letech aktivního hraní a dle jeho slov se můžeme těšit na hodně pestrou směs: „Od klasických folkařin s kytarou, přes jazzíky, country, Irsko, dokonce až k hip hopu. Tahle rozličnost mě na tom osobně ale velice baví. Navíc dost nahrávek vzniklo ve spolupráci s mými kamarády, ať už to je Adam Černík a jeho geniální housle, David ‘Pavouk’ Ryška a jeho rapová flow, famózní zpěvačka Vendula Příhodová, či můj folkařský brácha Voxel. Celé album je zkrátka srdcovka a mám velkou radost, že s kluky producenty ze studia Resound jsme si o tváři alba dost porozuměli. Tak snad se to nebude líbit jenom nám.”

Než se ale debutu dočkáme, uběhne celé léto, které Michal Horák hodlá strávit na cestách buskingem s příležitostnou kapelou Pavouk Čichal Salám. Když to vyjde, prý se ale můžeme těšit ještě na jeden singl...

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.

Michala Horáka jsme v Místní kultuře představili v rámci cyklu "Zuška" jako český fenomén, viz Související články.

 

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Před čtvrt stoletím, tedy 25 lety, se konala v pražském Divadle Spirála české premiéra rockového muzikálu Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Přesně na den to bylo 22. července parného léta 1994.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

ČR, OSTRAVA: Slova našich oblíbených rapperů v životě mnohdy určují směr, jakým se vydáme dál. Rap má vliv. Proto chce ostravský RAPZZZ TÝM pod vedením Professora Caase fanouškům rapu umožnit přehledně procházet historií a vývojem rapové tvorby a dát mladým lidem možnost vybrat si, jaký rap ovlivní je.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.07.2019

TEPLICE: Město je spojováno s pobyty básníka Johanna Wolfganga von Goetha, což připomíná i nově vyhlášená literární soutěž určená autorům od 16 let. Zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích. Soutěž připravily Regionální knihovna Teplice, mediální dům COMPUTER MEDIA a Nadační fond GRÁCIE. Poslat můžete báseň, fejeton i povídku.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019

ČR: Vyfoťe se s tím, co pro Vás představuje kultura. S rozečtenou knihou, při sledování filmu, na pivu s přáteli nebo na svém oblíbeném místě, uprostřed velkoměsta nebo přírodní rezervace. Fotky s námi sdílejte pod hashtagem #kulturatvorievropu na sociálních sítích: @kreativnievropa.cz.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.07.2019