čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
inscenace Masaryk/Štefánik
© archiv pořadatele



Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo zvou odborníky na divadelní přehlídku ZARÁZ

ZLÍN: Přes třicet kritiků, divadelních publicistů, režisérů a pedagogů, které doplní studenti herectví a divadelní produkce, zamíří dnes, 16. ledna, do Zlínského kraje. Tímto datem začíná třídenní přehlídka ZARÁZ, kterou již potřetí spolupořádají Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště.

od 16.01.2019 do 18.01.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Obě scény připravily pro odbornou veřejnost koncentrovaný třídenní program inscenací a následných besed. Každé divadlo uvede během přehlídky tři představení. Mezi městy bude účastníky přehlídky převážet autobus. „Zajímá nás názor odborné veřejnosti na naši tvorbu – bohužel jsme velmi daleko od Prahy při rozmýšlení kritiků, na kterou premiéru se osobně přijedou podívat. ZARÁZ tak představuje možnost, jak v co nejkratším čase představit co největší šíři naší dramaturgie a následně čelit přímo zpětné vazbě v odborných diskuzích,“ vysvětlil ředitel MDZ Petr Michálek s tím, že na přehlídku přijede například renomovaný kritik a redaktor Divadelních novin Vladimír Mikulka.

„Zaráz vznikl z určitého přetlaku divadelního dění ve Zlínském kraji. Zájem diváků ale i odborné veřejnosti o naši práci dalece přesahuje region, a proto jsme se spojili s MDZ, abychom tomuto zájmu vyšli vstříc. Je to intenzivní setkání s kolegy ze Zlína i s kritiky z celé republiky,” dodává ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Zlínské divadlo se na přehlídce představí speciálním společným projektem s Divadlem Aréna Bratislava ke 100. výročí republiky, inscenací Masaryk / Štefánik v režii Patrika Lančariče, hrou her Hamlet režiséra Zdeňka Duška a černou komedií Upokojenkyně, kterou MDZ uvedlo jako první profesionální divadlo v ČR.

Slovácké divadlo nabídne to nejzajímavější z minulé sezóny. Festivaly prověřený Kříž u potoka režiséra Martina Františáka, téměř celosouborovou výpravnou komedii Mnoho povyku pro nic z dílny Zdeňka Duška a také site specific projekt Úča musí pryč uváděnou přímo ve třídě základní školy v provedení režiséra Michala Zetela.

Program:
16. 1. 10.00 MDZ: Masaryk/Štefánik
16. 1. 18.00 SD: Kříž u potoka
17. 1. 10.00 MDZ: Hamlet
17.1. 18.00 SD: Mnoho povyku pro nic
18.1. 10.00 SD: Úča musí pryč
18. 1. 19.00 MDZ: Upokojenkyně

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024