středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
© Plakát



Městská galerie v Týně nad Vltavou slaví 20 let své existence

TÝN NAD VLTAVOU: V letošním roce oslaví městská galerie v Týně nad Vltavou významné výročí; bude tomu přesně 20 let od jejího založe a. oslavy budou probíhat ve velkém stylu. Galerie připravila u této příležitosti velký kulturní projekt, v jehož rámci sestavila jedinečný katalog a připravila doprovodnou výstavu se symbolickým názvem X a X let pod sluncem. 

Autor článku: 
Mgr. Veronika Polnická

Na vzniku výstavy se podílelo neuvěřitelných 155 vynikajících umělců, kteří ve vltavotýnské galerii v minulosti alespoň jednou vystavovali a zapsali se tak nejenom do paměti této kulturní instituce, ale také jejích návštěvníků a místních obyvatel.

Všichni oslovení umělci, kteří byli vyzváni k účasti na této kolektivní akci, dostali stejné zadání, které spočívalo ve vytvoření díla o fotmátu A5 (což se pro představu rovná velikosti větší poštovní obálky) a výsledné dílo pak zaslat na adresu galerie poštou. Svá díla zaslali umělci jak z České republiky, tak ze zahraničí. Výběr námětu a techniky provedení byl již ponechán zcela na uvážení samotného autora. Ve finále se sešlo 155 děl od umělců různého věku i zaměření, jejichž imaginace se tak ocitne v harmonii a vystavena bude v těsném sousedství, které návštěvníkům galerie poskytne možnost konfrontace původní myšlenky s konečným výsledkem.

Pokud jde o doprovodnou publikaci, jedná se o jedinečný katalog, který kompletně mapuje historii galerie, a kromě textů obsahuje také historické fotografie, vybrané citáty z médií a samozřejmě také rozhovor s paní Marií Hanušovou, dlouholetou kurátorkou galerie. V katalogu se dále nachází chronologicky sestavený soupis výstav od roku 1996 až do roku 2016 a v neposlední řadě je zde představeno všech 155 umělců, mezi jinými Vladimír Preclík, Kristián Kodet, Antonín Vojtek, Milan Cholera, Josef Velčovský, Jana Kadlecová, Anna Klimešová a mnozí další, kteří do realizace celého projektu (ten zahrnuje katalog i výstavu) přispěli svým dílem.

Za celým projektem oslav tohoto významného jubilea stojí hlavně současná kurátorka galerie Petra Svoboda Herotová, která je sama velmi talentovanou a žádanou výtvarnicí. Má za sebou celou řadu velmi úspěšných výstavních projektů, například v roce 2012 oživilo její umění prostory Domu umění v Českých Budějovicích s výstavou Něco tady nehraje, kterou se zároveň zapsala do povědomí širší veřejnosti v jižních Čechách. Rok na to vystavovala společně s Janem Nálevkou v Galerii 35m2 v Praze, zde své umění prezentovala i ve Fotograf Gallery v roce 2016 a ve stejném roce proběhla výstava této umělkyně v GAVU v Chebu. Z posledních projektů pak ještě zmiňme výstavu “Uháčkovala jsem ∞ sov“, která byla k vidění od konce května do konce června v galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Kromě toho je také finalistkou prestižní ceny Jindřicha chaloupeckého z roku 2009, jejímž cílem je podporovat mladé nadějné umělce v jejich aktivní tvorbě.
Během svého působení v městské galerii v Týně nad Vltavou stála Petra Svoboda Herotová u zrodu spousty krásných výstav, které významnou měrou obohatily kulturní vyžití nejenom obyvatel tohoto města a dokázala tak, že je nejenom skvělou výtvarnicí, ale i velmi schopnou kurátorkou což je velmi vzácná, nebojím se říci zcela výjimečná kombinace. Mezi nejvydařenější výstavy, které již probíhaly v režii nové kurátorky se řadí například výstava Petra Nikla pod názvem Bezejmenné obrazy a slovní obrazce, která představila autorovu knižní novinku Slovohledě a obrazy, které vyburcovaly návštěvníky k zamyšlení se nad jejich významem a otevřely tak bránu do hlubin jejich fantazie. Výstavu Václava Bláhy, klasika české (československé ) typografie a knižního designu spolukurátorovala s Gabrielou Vrchotovou a dále připravila pro specifické prostory vltavotýnské galerie výstavu Denisy Krausové – Krása zabitá sluncem, která představila  velkoformátové obrazy této umělkyně inspirované neopromitivismem, Art brutem nebo barokním holandským zátiším.

Vernisáž výstavy X a X let pod sluncem a zároveň i křest katalogu proběhne v sobotu 2. září 2017 od 15 hodin v Městské galerii v Týně nad Vltavou za účasti uměleckých osobností, zástupců města a bývalé kurátorky galerie paní Marie Hanušové, která pronese úvodní slova.

Dále zde vystoupí Vltavotýnské mažoretky z MěDDM a hudební doprovod zajistí jazzová kapela Season Match. Moderátorem této významné kulturní události bude Hynek Látal, oblíbený vysokoškolský pedagog (dějiny umění na Jihočeské univerzitě v ČB), externí kurátor AJG a zastupitel města České Budějovice.

K výstavě je připraven i pestrý doprovodný program v podobě tradičních Výtvarných kuchyněk, tentokráte na téma mail art a ve dnech 14. – 15. října se všichni návštěvníci mohou těšit na překvapení, které vypukne během akce Dny otevřených ateliérů.

Celý projekt se koná pod záštitou ministra kultury ČR pana Daniela Hermana.

 

Zdroje :
www.kulturatyn.cz
TZ – X a X let pod sluncem  

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024