čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Petr Volráb
© Archiv pořadatele



Meditace jako fascinující dobrodružství

BROUMOV: Ve dnech 3.–5. května se v broumovském klášteře uskuteční víkendový meditační seminář (nejen) pro management. Jeho náplní budou ztišení, odpočinek, teoretické přednášky o meditaci a jejích benefitech pro osobní i profesní život a také společná meditační praxe. Seminář povede národní koordinátor Světového společenství pro křesťanskou meditaci Vladimír Volráb, kterému jsme položili pár otázek.

od 03.05.2019 do 05.05.2019
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Jak obvykle takový meditační víkend v broumovském klášteře probíhá?

Víkend je koncipován jako úvod do meditace, jak po teoretické, tak praktické stránce. Účastník by měl odjíždět s potřebnými informacemi tak, aby mohl meditaci zařadit do svého každodenního života. Zároveň zažije velkou porci klášterního ticha, ale zbude prostor i na společnou procházku v Broumovských stěnách s meditací v kapli Hvězda. Kdo chce, může také využít nabídku lekce jógy.

 

Komu jsou meditační víkendy určeny?

Není to fráze, ale pro všechny. K meditaci není potřeba žádná schopnost ani dispozice, žádnou roli nehraje ani věk, neboť meditují i velmi malé děti. Potřebná je pouze otevřenost a asi i trochu odvahy, neboť meditací se vydáváme na cestu sami k sobě, do vlastního srdce.

 

Jsou meditace určeny pouze věřícím?

Nejsou, meditace je cesta zkušenosti a nemusíme příliš zkoumat, co nás k ní přivádí. Cesta sama nás pak učí.  

 

 Svěřují se vám účastníci víkendů, co jim meditační seminář přinesl? Nebo s jakými pocity odjíždějí?

To je individuální. Troufám si ale říct, že je to pocit určité stálosti plynoucí z ticha a praxe meditace, kterou umocňuje nádherné prostředí kláštera. Ticho totiž přestává být v dnešní společnosti samozřejmé. 

 

V čem spatřujete význam meditací pro člověka?

Je to mnoho věcí. Mnozí lékaři ji doporučují na zmírnění stresu, zlepšení spánku nebo koncentrace. To a mnohé víc meditace skutečně přináší. Nicméně z pohledu duchovní tradice jde také o pouť ke Skutečnosti s velkým S, které vede za naše představy a myšlenky. Což je, jak uvádí mnozí učitelé, to, k čemu jsme jako lidé pozváni ve svých životech především.

 

Kdy jste vy sám poprvé objevil důležitost a sílu meditací?

Meditaci jsem objevil již před více než dvaceti lety. Střídavě jsem přestával meditovat, hledal různé učení a praxe, ale vždy jsem se nemohl zbavit vnitřní potřeby vracet se na cestu meditace. Jakmile člověk pochopí její smysl a osahá si v tichu svoji hloubku, je těžké to znovu nezkoušet. Je to fascinující dobrodružství.

 

Na seminář je možné se přihlásit buď emailem (pavla.semerakova@broumovsko.cz) nebo přes přihlašovací formulář v kalendáři akcí na webu kláštera, kde zájemci najdou bližší informace.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024