středa
8. dubna 2020
svátek slaví Ema
Ilustrační snímek
© Jan ŘehounekMáte šikovné ruce? Zúčastněte se soutěže pro seniory.

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Autor článku: 
Jan Řehounek

Pracovníky Centra sociálních a zdravotních služeb Poděbrady toto nejnovější objevné zjištění amerických vědců vůbec nepřekvapilo. Již dvacet let totiž používají tvůrčí práci jako prostředek k aktivizaci a terapii seniorů. Právě vyhlásili již jednadvacátý ročník oblíbené soutěže Šikovné ruce našich seniorů.

Je určena prioritně uživatelům terénních sociálních služeb, klubům důchodců, domovům pro seniory, různým seniorským skupinám (STP, SPCCH, Sdružení Parkinson…), ale zúčastnit se může i kterýkoliv dříve narozený zájemce.

Soutěží se v několika kategoriích. Tou první jsou výtvarné obory a ruční práce vytvořené z rozličných materiálů i různými technikami (malba, sochy a plastiky, práce ze dřeva, kovu, hlíny, pletení, vyšívání, háčkování…). Fotosoutěž má pro letošní rok témata Zrcadlení a Moje rodné město. Každý autor se může zúčastnit s maximálně šesti jednotlivými snímky nebo se dvěma fotografickými cykly o formátu 18 x 24 cm a většími.

Soutěž literární má rovněž téma Moje rodné město. Autoři mohou přihlásit dvě práce v próze o max. třech stranách textu, nebo tři básně.

Přihlášená výtvarná díla, ruční práce a fotografie budou vytaveny v rozsáhlé expozici „Pro radost a potěšení“ v hale A3 výstaviště v Lysé nad Labem v rámci národní výstavy Senior – Handicap: aktivní život ve dnech 18. – 21. června (probíhá společně s Lázeňským veletrhem a květinovou výstavou Růžová zahrada).

V loňském jubilejním dvacátém ročníku bylo vystaveno víc jak tři tisíce exponátů a výstavu navštívilo víc jak deset tisíc lidí z celé republiky.

Nejlepší práce včetně těch literárních budou vyhlášeny a odměněny v pátek 19. června v rámci slavnostních kulturních programů.

Podrobné propozice jsou zveřejněny na www.centrum-podebrady.info.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Městská knihovna v Praze, stejně jako další kulturní instituce, má z důvodu přijatých opatření proti šíření koronaviru zavřeno od pátku 13. 3. 2020. Co knihovna chystá za zavřenými dveřmi a co dělat, když vám dojdou domácí zásoby čtení?

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Co se děje
08.04.2020

ČR: Finanční sbírka špičkového hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, se setkala s mimořádným zájmem přispěvatelů i žadatelů. Již během prvního týdne byly vybrané finance přerozděleny mezi 40 žadatelů. Doposud překonala celková částka shromážděných finančních prostředků hranici 600 tisíc korun.

Celá ČR
Hudba, Ostatní
Co se děje
08.04.2020

TŘINEC: Téměř 600 přáníček k Velikonocům vytvořili během tří dnů dobrovolníci pro seniory. Chtějí udělat radost především těm, kteří nemohou nadcházející sváteční dny strávit se svými rodinami nebo budou během Velikonoc sami. S nápadem přišli zaměstnanci Knihovny Třinec a Senior Pointu.          

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři
Co se děje
08.04.2020

ČR-PRAHA: Galerie kritiků, Adria nabízí možnost virtuální prohlídky výstavy Beze stínů / Without Shadows - Jaroslava Papouška (1929-1995) na svém facebooku v rámci  uvedeného odkazu: https://www.facebook.com/jaroslavpapousek.cz/videos/3109937062403557/

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
08.04.2020