pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Fotografie z výstavy Československý filmový plakát
© Archiv muzea



Masarykovo náměstí v Benešově obsadily filmové plakáty

BENEŠOV: Československý filmový plakát je název výstavy, kterou na benešovském Masarykově náměstí pořádá místní Muzeum umění a designu. Dvě desítky panelů s bezmála sto padesáti filmovými plakáty si mohou zájemci prohlédnout až do konce srpna.

od 01.07.2018 do 31.08.2018
Autor článku: 
Karel Souček

„Letos na jaře jsme navázali spolupráci s Agenturou ProVás a nyní je na náměstí k vidění druhá výstava z jejich sbírky grafického designu. Jsme moc rádi, že ve chvíli, kdy hlavní budova muzea prochází rozsáhlou rekonstrukcí a je uzavřena, se výstavy konají ve veřejném prostoru města,“ vysvětlila Klára Vetterová z benešovského muzea.

Nejstarší vystavené plakáty vznikly v roce 1921. Jedná se například o plakát na společenské drama Jed v ženě. Mezi nejmladší naopak patří plakát k filmu Šerif a mimozemšťan od Jana S. Tománka z roku 1990 nebo k snímku Dobrý voják Švejk od Jaroslava Fišera z roku 1982.

„Nejvíce zastoupeno je období 60. a 70. let minulého století. V této době československé filmové plakáty získaly řadu prestižních ocenění v rámci plakátových výstav, pořádaných pravidelně při mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Cannes, Paříži, Chicagu a Hollywoodu,“ poznamenala Klára Vetterová.

Výstava Československý filmový plakát však není jedinou prázdninovou akcí, kterou benešovské muzeum pořádá. Ve středu 18. července v 17 h se v Městské výstavní síni koná vernisáž výstavy manželů Zdenky a Vladimíra Albrechtových. Muzeum se také zapojilo do záchranné akce televizní stanice Déčko s názvem Sežeňte ovečky.

O co jde? Duhové ovečky, které dennodenně vyprovázely malé diváky Déčka do peřin, se zatoulaly do našeho světa. Je třeba je všechny najít a dopravit zpátky. Zájemci o tuto hru se mohou s dětmi vydat na tři místa, kde byly ovečky spatřeny. Jedním z nich, kde se ovečky houfují, je i benešovská podzemní expozice Experimenta. Mapu výletů, speciální mobilní aplikace a všechny potřebné informace najdou účastníci na stránkách České televize.

Největší letošní událostí muzea ale bude otevření zrekonstruované hlavní budovy na Malém náměstí. „Výstavní prostory jsou soustředěny do přízemí, vytváří otevřený prostor s enfiládou. Od poloviny září budeme postupně představovat naši sbírku, zejména dar historika umění a sběratele Jiřího Šetlíka, který obsahuje významná umělecká díla 2. poloviny 20. století. Šímova síň bude patřit regionálním umělcům, jako první zde vystaví své obrazy Jan Dvořák. Návštěvníkům bude k dispozici také prezenční čítárna s odbornými publikacemi a nově bude muzeum otevřeno přímo na dvorek s expozicí plastiky,“ uzavřela Klára Vetterová.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024