pondělí
27. května 2019
Svátek slaví: Valdemar
Litho Sympo ´19 - Lenka Kahuda Klokočková při práci
© zdroj: Lenka Kahuda KlokočkováLitografické sympozium na severu Čech

LITOMĚŘICE, ÚSTÍ NAD LABEM: 5 osobností, 5 přístupů – to je lákadlem programu Mezinárodního sympozia současné litografie (aneb Litho Sympo ´19), které se uskuteční ve dnech 27. 4. – 30. 4. 2019 v Litoměřicích a v Ústí nad Labem. Experimentální techniky litografie během jednotlivých masterclass předvedou mistři  ̶  etablovaní umělci a litografové mladší generace, kteří nyní bezpochyby patří do evropské, ne-li světové špičky grafiků pracujících s tímto médiem.

od 27.04.2019 do 30.04.2019
Autor článku: 
Hana Galiová

Litografie neboli kamenotisk je nejstarší technikou tisku z plochy, byla objevena roku 1796 Aloisem Senefelderem, který žil po určitou část svého života i v Praze. Tvorba pomocí této umělecké techniky není v aktuálním hledáčku současného českého umění. Situaci se rozhodla změnit Lenka Kahuda Klokočková, která doplňuje, že žádné jiné litografické sympozium se v České republice nekoná.

Hlavní organizátorka Litho Sympo ´19 založila v roce 2017 v Litoměřicích litografickou dílnu Litho Lito. Dílna je v přízemí Gotického dvojčete – Domu umění, který se nachází v památkově chráněné zóně historického jádra Litoměřic a patří mezi nejstarší dochované domy ve městě. Tento prostor je jedním ze dvou míst, kde se program sympozia odehraje. V sobotu 27. 4. se zde během celého dne představí osobnosti současné litografie. Tři zástupci z Polska - Paweł Frąckiewicz, Anna Trojanowska, Małgorzata Józefowicz, jeden z Belgie - Koenraad Claes a jeden z Čech - Petr Korbelář se vystřídají při workshopech určených pro veřejnost a prezentacích vlastních prací.

Po víkendu se sympozium přesune na akademickou půdu Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde ve dvou nabitých dnech povedou zmínění umělci workshopy, masterclass a prezentace pro studenty, akademické pracovníky a pozvané hosty. K celému sympoziu dodává Lenka Kahuda Klokočková: „Jsme rádi, že se nám podařilo připravit velmi pestrý program, například český litograf Petr Korbelář, Anna Trojanowska a profesor Paweł Frąckiewicz z Polska jsou současnými světovými hvězdami tohoto média. Akademické části se zúčastní studenti z vysokých uměleckých škol celé České republiky i studenti a pedagogové z Vysoké školy výtvarných umění v Drážďanech. Jedním z cílů sympozia je provázání českých a přeshraničních členů grafické obce, vzájemné seznámení, výměna zkušeností, networking a propojení pro další možnou spolupráci.“

Mezinárodní sympozium současné litografie pořádá Seminář současné litografie FUD UJEP, LITHO LITO a Institut kresby a grafiky.

Více informací zde: https://lenkaklok.wixsite.com/litholito/projects-events

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.05.2019

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019