úterý
20. srpna 2019
Svátek slaví: Bernard
Litho Sympo ´19 - Lenka Kahuda Klokočková při práci
© zdroj: Lenka Kahuda KlokočkováLitografické sympozium na severu Čech

LITOMĚŘICE, ÚSTÍ NAD LABEM: 5 osobností, 5 přístupů – to je lákadlem programu Mezinárodního sympozia současné litografie (aneb Litho Sympo ´19), které se uskuteční ve dnech 27. 4. – 30. 4. 2019 v Litoměřicích a v Ústí nad Labem. Experimentální techniky litografie během jednotlivých masterclass předvedou mistři  ̶  etablovaní umělci a litografové mladší generace, kteří nyní bezpochyby patří do evropské, ne-li světové špičky grafiků pracujících s tímto médiem.

od 27.04.2019 do 30.04.2019
Autor článku: 
Hana Galiová

Litografie neboli kamenotisk je nejstarší technikou tisku z plochy, byla objevena roku 1796 Aloisem Senefelderem, který žil po určitou část svého života i v Praze. Tvorba pomocí této umělecké techniky není v aktuálním hledáčku současného českého umění. Situaci se rozhodla změnit Lenka Kahuda Klokočková, která doplňuje, že žádné jiné litografické sympozium se v České republice nekoná.

Hlavní organizátorka Litho Sympo ´19 založila v roce 2017 v Litoměřicích litografickou dílnu Litho Lito. Dílna je v přízemí Gotického dvojčete – Domu umění, který se nachází v památkově chráněné zóně historického jádra Litoměřic a patří mezi nejstarší dochované domy ve městě. Tento prostor je jedním ze dvou míst, kde se program sympozia odehraje. V sobotu 27. 4. se zde během celého dne představí osobnosti současné litografie. Tři zástupci z Polska - Paweł Frąckiewicz, Anna Trojanowska, Małgorzata Józefowicz, jeden z Belgie - Koenraad Claes a jeden z Čech - Petr Korbelář se vystřídají při workshopech určených pro veřejnost a prezentacích vlastních prací.

Po víkendu se sympozium přesune na akademickou půdu Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde ve dvou nabitých dnech povedou zmínění umělci workshopy, masterclass a prezentace pro studenty, akademické pracovníky a pozvané hosty. K celému sympoziu dodává Lenka Kahuda Klokočková: „Jsme rádi, že se nám podařilo připravit velmi pestrý program, například český litograf Petr Korbelář, Anna Trojanowska a profesor Paweł Frąckiewicz z Polska jsou současnými světovými hvězdami tohoto média. Akademické části se zúčastní studenti z vysokých uměleckých škol celé České republiky i studenti a pedagogové z Vysoké školy výtvarných umění v Drážďanech. Jedním z cílů sympozia je provázání českých a přeshraničních členů grafické obce, vzájemné seznámení, výměna zkušeností, networking a propojení pro další možnou spolupráci.“

Mezinárodní sympozium současné litografie pořádá Seminář současné litografie FUD UJEP, LITHO LITO a Institut kresby a grafiky.

Více informací zde: https://lenkaklok.wixsite.com/litholito/projects-events

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019

LIBEREC: Liberecká synagoga byla postavena jako součást objektu spolu s vědeckou knihovnou v roce 2000. Společné akce proto také pořádají Židovská obec a knihovna. Uplynulou sobotu synagoga hostila orchestr strunných nástrojů z Löbau, ve kterém účinkují nejlepší muzikanti Bautzenu, Löbau a Hoyerswerdy. Nebyl to první koncert s nímž se hudební mládež představila prostřednictvím projektu DREIKLANG.

Liberecký kraj, zahraničí
Děti a mládež
Co se děje
19.08.2019

ČR: Jen krátce po své celosvětové premiéře, kdy snímek Dcera získal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a tento týden hlavní cenu na festivalu v australském Melbourne MIFF, míří toto loutkové drama do Los Angeles na finále studentských Oscarů. Dcera se do trojice nejlepších snímků dostala v konkurenci 1615 filmů z celého světa a v případě výhry naváže na úspěch českého režiséra Jana Sasky, který byl v roce 2016 nominován do užšího výběru na Oscara za nejlepší krátký animovaný film. 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
16.08.2019

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Nepřehlédněte
16.08.2019