čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Litho Sympo ´19 - Lenka Kahuda Klokočková při práci
© zdroj: Lenka Kahuda Klokočková



Litografické sympozium na severu Čech

LITOMĚŘICE, ÚSTÍ NAD LABEM: 5 osobností, 5 přístupů – to je lákadlem programu Mezinárodního sympozia současné litografie (aneb Litho Sympo ´19), které se uskuteční ve dnech 27. 4. – 30. 4. 2019 v Litoměřicích a v Ústí nad Labem. Experimentální techniky litografie během jednotlivých masterclass předvedou mistři  ̶  etablovaní umělci a litografové mladší generace, kteří nyní bezpochyby patří do evropské, ne-li světové špičky grafiků pracujících s tímto médiem.

od 27.04.2019 do 30.04.2019
Autor článku: 
Hana Galiová

Litografie neboli kamenotisk je nejstarší technikou tisku z plochy, byla objevena roku 1796 Aloisem Senefelderem, který žil po určitou část svého života i v Praze. Tvorba pomocí této umělecké techniky není v aktuálním hledáčku současného českého umění. Situaci se rozhodla změnit Lenka Kahuda Klokočková, která doplňuje, že žádné jiné litografické sympozium se v České republice nekoná.

Hlavní organizátorka Litho Sympo ´19 založila v roce 2017 v Litoměřicích litografickou dílnu Litho Lito. Dílna je v přízemí Gotického dvojčete – Domu umění, který se nachází v památkově chráněné zóně historického jádra Litoměřic a patří mezi nejstarší dochované domy ve městě. Tento prostor je jedním ze dvou míst, kde se program sympozia odehraje. V sobotu 27. 4. se zde během celého dne představí osobnosti současné litografie. Tři zástupci z Polska - Paweł Frąckiewicz, Anna Trojanowska, Małgorzata Józefowicz, jeden z Belgie - Koenraad Claes a jeden z Čech - Petr Korbelář se vystřídají při workshopech určených pro veřejnost a prezentacích vlastních prací.

Po víkendu se sympozium přesune na akademickou půdu Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde ve dvou nabitých dnech povedou zmínění umělci workshopy, masterclass a prezentace pro studenty, akademické pracovníky a pozvané hosty. K celému sympoziu dodává Lenka Kahuda Klokočková: „Jsme rádi, že se nám podařilo připravit velmi pestrý program, například český litograf Petr Korbelář, Anna Trojanowska a profesor Paweł Frąckiewicz z Polska jsou současnými světovými hvězdami tohoto média. Akademické části se zúčastní studenti z vysokých uměleckých škol celé České republiky i studenti a pedagogové z Vysoké školy výtvarných umění v Drážďanech. Jedním z cílů sympozia je provázání českých a přeshraničních členů grafické obce, vzájemné seznámení, výměna zkušeností, networking a propojení pro další možnou spolupráci.“

Mezinárodní sympozium současné litografie pořádá Seminář současné litografie FUD UJEP, LITHO LITO a Institut kresby a grafiky.

Více informací zde: https://lenkaklok.wixsite.com/litholito/projects-events

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024