čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
Literární jaro Zlín 2018
© Vítek ŠmahelLiterární jaro Zlín 2019 uzavřou Jaroslav Rudiš a Karel Poláček

ZLÍN: Jubilejní desátý ročník festivalu autorských čtení a besed se spisovateli Literární jaro Zlín 2019, jehož hlavním pořadatelem je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, spěje do svého závěru.

od 03.05.2019 do 07.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

 „Z dosavadního průběhu festivalu máme radost, je zřejmé, že Literární jaro Zlín si za devět předchozích ročníků vydobylo mezi příznivci literatury pevné postavení,“ říká ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Zdeňka Friedlová. Gabriela Winklerová, projektová manažerka, k tomu dodává: „Jsme vděčni, že do Zlína přijely mimořádné literární osobnosti, jako jsou Radek Malý, Marek Šindelka, Tomáš Kubíček, Viktorie Hanišová či Radka Denemarková.“

Letošní Literární jaro Zlín má podtitul Za lesy za horami, s nímž se programově vydává mimo území České republiky a zkoumá tvorbu českých literátů žijících v cizině. Mimo jiné to jsou zlínský rodák, nyní Rakušan Stanislav Struhar, Dora Kaprálová, brněnská rodačka žijící v Berlíně či v Čechách i v Německu žijící Jaroslav Rudiš.

Právě Jaroslav Rudiš uzavře Literární jaro Zlín 2019 (3. května od 17 hodin) čtením ze své nové knihy Český ráj, v níž muži nastavují sálavému teplu sauny nejen svá těla, ale také temné stránky duše i skrytá tajemství svých životů.  Česky i německy píšící scenárista, publicista, spisovatel a dramatik je mimo jiné autorem scénáře k filmu Davida Ondříčka Grandhotel či snímku režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída, jehož premiéra se očekává v letošním roce. S velkým úspěchem se setkalo filmové zpracování jeho komiksového příběhu osamělého železničáře Aloise Nebela. Moderátorem pořadu bude nakladatel a editor Joachim Dvořák, zakladatel nakladatelství LABYRINT, časopisem Forbes oceněný jako jedna z nejinspirativnějších osobností roku 2018.

Definitivní tečku za Literárním jarem Zlín 2019 učiní oblíbené Čtení v parku Komenského v podání herce Městského divadla Zlín Marka Příkazkého (7. května od 17 hodin). Laskavý humor Karla Poláčka v románu z lázeňského prostředí Hostinec U kamenného stolu hudebně doprovodí Helena Julie Vajdákovy. Pro nejmenší posluchače je v rámci tohoto pořadu připravena výtvarná dílna ve spolupráci s Živým Zlínem.

Do 7. května je ve vstupní hale Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně k vidění výstava Sigmung Freud – Odhalení 21. století, kterou připravilo Rakouské kulturní fórum.

Podrobný program festivalu naleznete na webových stránkách http://www.literarnijaro.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ANNECY: Ve dnech 10. – 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie si z festivalu přiváží hned tři významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru/Daughter jak hlavní Kříšťálovou cenu – Cristal du film de fin d'études / Cristal for a Graduation film – v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka/The Kite. Do soutěže se přihlásilo 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019