neděle
22. září 2019
Svátek slaví: Darina
Literární jaro Zlín 2018
© Vítek ŠmahelLiterární jaro Zlín 2019 uzavřou Jaroslav Rudiš a Karel Poláček

ZLÍN: Jubilejní desátý ročník festivalu autorských čtení a besed se spisovateli Literární jaro Zlín 2019, jehož hlavním pořadatelem je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, spěje do svého závěru.

od 03.05.2019 do 07.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

 „Z dosavadního průběhu festivalu máme radost, je zřejmé, že Literární jaro Zlín si za devět předchozích ročníků vydobylo mezi příznivci literatury pevné postavení,“ říká ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Zdeňka Friedlová. Gabriela Winklerová, projektová manažerka, k tomu dodává: „Jsme vděčni, že do Zlína přijely mimořádné literární osobnosti, jako jsou Radek Malý, Marek Šindelka, Tomáš Kubíček, Viktorie Hanišová či Radka Denemarková.“

Letošní Literární jaro Zlín má podtitul Za lesy za horami, s nímž se programově vydává mimo území České republiky a zkoumá tvorbu českých literátů žijících v cizině. Mimo jiné to jsou zlínský rodák, nyní Rakušan Stanislav Struhar, Dora Kaprálová, brněnská rodačka žijící v Berlíně či v Čechách i v Německu žijící Jaroslav Rudiš.

Právě Jaroslav Rudiš uzavře Literární jaro Zlín 2019 (3. května od 17 hodin) čtením ze své nové knihy Český ráj, v níž muži nastavují sálavému teplu sauny nejen svá těla, ale také temné stránky duše i skrytá tajemství svých životů.  Česky i německy píšící scenárista, publicista, spisovatel a dramatik je mimo jiné autorem scénáře k filmu Davida Ondříčka Grandhotel či snímku režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída, jehož premiéra se očekává v letošním roce. S velkým úspěchem se setkalo filmové zpracování jeho komiksového příběhu osamělého železničáře Aloise Nebela. Moderátorem pořadu bude nakladatel a editor Joachim Dvořák, zakladatel nakladatelství LABYRINT, časopisem Forbes oceněný jako jedna z nejinspirativnějších osobností roku 2018.

Definitivní tečku za Literárním jarem Zlín 2019 učiní oblíbené Čtení v parku Komenského v podání herce Městského divadla Zlín Marka Příkazkého (7. května od 17 hodin). Laskavý humor Karla Poláčka v románu z lázeňského prostředí Hostinec U kamenného stolu hudebně doprovodí Helena Julie Vajdákovy. Pro nejmenší posluchače je v rámci tohoto pořadu připravena výtvarná dílna ve spolupráci s Živým Zlínem.

Do 7. května je ve vstupní hale Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně k vidění výstava Sigmung Freud – Odhalení 21. století, kterou připravilo Rakouské kulturní fórum.

Podrobný program festivalu naleznete na webových stránkách http://www.literarnijaro.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

PASEKY: Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.09.2019

​KARLOVARSKÝ KRAJ: Webová stránka vznikla především v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO. Na mikrowebu najdete zajímavé informace, fota i videa, jež vás přimějí k tomu, abyste si hned naplánovali krušnohorský výlet.  Pro obyvatele kraje, jeho návštěvníky i obdivovatele Krušných hor jej připravila krajská destinační agentura Živý kraj.

 

Karlovarský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.09.2019