čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Voucher - junior
© Zdroj: městys Liteň



Liteňské vouchery

LITEŇ: Městys Liteň leží ve Středočeském kraji v okrese Beroun, 30 kilometrů jihozápadně od hlavního města Prahy. V obci trvale žije přes tisíc obyvatel. S Litní je spojena řada významných osobností, např. Svatopluk Čech nebo Jarmila Novotná, slavná operní pěvkyně, k jejíž poctě se zde dokonce koná již posedmé festival. Do našeho hledáčku se dostala díky zajímavému projektu, který právě rozjíždí. Děti, mladiství a senioři dostávají letos poprvé od liteňské obce vouchery/poukázky, kterými lze platit za sport, kulturu a vzdělávání.

Autor článku: 
Irena Koušková

Starosta Litně Filip Kaštánek k tomu říká: „Chceme motivovat doslova všechny mladé u nás v městysi a vytvořit jim podmínky k tomu, aby si vytvořili správné návyky pro trávení volného času - sportem, hrou na nástroje, zpíváním, učením, vzděláváním se. A myslíme také na seniory. Tím, že nefinancujeme tak jako dosud pouze některé liteňské spolky, ale necháme naše občany, aby si poskytovatele služeb svobodně vybrali, věříme, že přispíváme k dalšímu vylepšení bohaté nabídky volnočasových aktivit v naší lokalitě.“ O nevšední iniciativě, která by mohla být inspirací pro další města a obce, jsme chtěli vědět více…"

 

Můžete být k liteňským voucherům konkrétnější?

Pod tímto názvem jsme rozeběhli od letošního roku dva přídavné projekty podpory vzdělávání, sportu a kultury. Cílovou skupinou je 250 dětí a mladistvých z našeho městyse, kterým ke konci 2017 ještě nebylo osmnáct let, a stejně tolik seniorů starších šedesáti let. Liteňské vouchery jsou poukázky (letos 600,- Kč na osobu), které občanům obec daruje a jimiž lze platit u našich smluvních partnerů z oblasti vzdělávání, sportu a kultury.

Každý v obci, kdo splňuje tato kritéria, podepíše v kanceláři obecního úřadu darovací smlouvu a dostane vouchery (tři poukazy v hodnotě 200 Kč) a spolu s nimi také seznam poskytovatelských firem, které již podepsaly s obcí smlouvu. Současně může jmenovat ty firmy, kde by chtěl poukázkami zaplatit, a obecní zaměstnankyně je kontaktují a nabídnou jim partnerství.

Abychom podpořili příklon dětí a mladistvých k rozumnému, pozitivnímu trávení volného času, koncipovali jsme liteňské vouchery jako nepřenosné: když je obdarovaný nevyužije, propadnou. 

Financování přes vouchery má podle nás ještě další přednosti:

  • obec pomáhá financovat i takové aktivity, které by se v Litni „neuživily“, tedy neměly dost účastníků, anebo jsou už na tak vysokém stupni profesionality, že se logicky vyskytují pouze ve větších městech. Například plavání pro miminka nebo i pro seniory je možné jen v okresním městě, protože nemáme v obci krytý bazén. Některé naše děti zpívají, hrají na hudební nástroje nebo tancují na takové úrovni, že berou hodiny v Praze nebo Berouně u špičkových učitelů, kteří působili třeba i v Národním divadle. Sportovně nadané děti (fotbal, hokej, basketbal) vozí rodiče do klubů v Praze nebo aspoň Berouně, protože v naší malé obci nejsou ani sportoviště, ani kluby na takové úrovni;
  • sociálně slabším rodinám umožňuje zapsat děti do kroužků, které by jinak svým dětem dopřát nemohli, protože i dotované organizace požadují zápisné;
  • obec spolufinancuje jen ty aktivity, které si občané skutečně přejí – transparentnost a zpětná vazba je stoprocentní;
  • tím, že podmínkou pro obdržení voucherů je trvalý pobyt v Litni, mohou být vouchery pobídkou pro nově přistěhované spoluobčany, aby sebe a své děti skutečně přehlásili do Litně.

  

Kdy byl systém spuštěn? Jaká je odezva ze strany občanů a jaká ze strany poskytovatelů služeb?

Vouchery se letos vydávají od května. Všichni, kdo se na přípravě projektu podíleli, se stali skutečnými fandy celého konceptu, i když třeba zpočátku přínos neviděli. Když totiž zjistili, že teď budeme finančně podporovat i plavání pro miminka anebo počítačové kurzy pro starší občany, byla jejich reakce vždy stejná: škoda, že nedáváme spoluobčanům větší část prostředků právě tímto způsobem.

Oslovili jsme emailem několik desítek potenciálních poskytovatelů z okresů Beroun a Praha západ, z nich se přihlásila zatím jen asi desítka. Firmy jsou dnes doslova bombardovány nejrůznějšími nabídkami, ať už emailem nebo poštou, a náš koncept s poukázkami není v Čechách vůbec běžný, šéf firmy o tom musí chvíli přemýšlet. Proto se dají ke spolupráci lehce získat firmy, které oslovíme osobně, protože rychle pochopí výhodnost konceptu pro všechny zúčastněné, ale nabídka v emailu si nezíská dostatečnou pozornost. Články o liteňských voucherech vyšly v regionálním, poberounském tisku.

 

Jaké aktivity z kulturní oblasti tímto způsobem podpoříte?

Nechceme zasahovat do výběru našich občanů. Na příklad u kulturních aktivit je vkus každého člověka naprosto rozdílný. Vycházíme ale z toho, že poskytovatelé musí být schopní vystavit při zúčtování voucherů fakturu, a jedná se proto o solidní firmy. 

 

Jaká je platnost voucheru?

Vouchery se vydávají pro každý kalendářní rok s tím, že zúčtování se musí provést z technických důvodů nejpozději 30. listopadu daného roku.

 

Kde jste se inspirovali?

Nápad s vouchery jsme dostali před třemi lety, když jsme si spočítali, k jak malé části našich občanů se dotace z obce ve skutečnosti dostávají. První reakce od zkušených praktiků na jednom ze školení byly negativní, prý to realizovat nelze. Známý systém poukázek z Turčianských Teplic směřoval zase k alternativnímu oběživu s možnými zásahy centrální banky, což nepřicházelo při naší velikosti v úvahu. Nakonec jsme celý systém zpracovali sami.

 

Jaké prostředky radnice do této podpory volnočasových aktivit svých občanů vloží a neomezí to dosavadní podporu liteňských spolků?

V letošním roce odsouhlasilo zastupitelstvo tři sta tisíc korun a využilo k tomu neplánované příjmy, se kterými rozpočet nepočítal. Ke konci loňského roku se podařilo ukončit nevýhodný nájem areálu učiliště a radnice dostává teď každý rok šest set tisíc korun z nájmů do obecní kasy. Jedna polovina z těchto neplánovaných příjmů půjde nově na vzdělání, kulturu a sport formou poukázek, které obec daruje svým občanům. Rozsah podpory liteňských spolků to tedy ani v nejmenším neovlivní. Na druhou stranu ale chceme další nemalé úspory, které v obci plánujeme – aukce na energie, aukce na svoz odpadu atd. – využít k navyšování rozpočtu pro vouchery. Bude-li o to mezi občany zájem, samozřejmě.

 

Jaké subjekty se do voucherovského systému mohou ještě hlásit?

Nemáme na poskytovale služeb žádné zvláštní nároky. Kdokoliv poskytne našim občanům vzdělávací, kulturní anebo sportovní služby, je srdečně vítán.

 

Jaké výhody přináší systém pro poskytovatele služeb?

Každá firma, která nabízí služby v těchto oblastech a chce vouchery akceptovat, podepíše s městysem Liteň jednoduchou smlouvu o spolupráci. Potom kdykoliv během roku pošle od zákazníků vybrané vouchery spolu s fakturou na úřad městyse, dostane je proplacené. Benefit pro poskytovatele služeb spočívá v tom, že je veden jako partner na internetových stránkách městyse Liteň, a naši obyvatelé ho proto budou spíše vyhledávat.

 

Chcete se zapojit jako poskytovatel služeb v oblasti kultury, sportu a vzdělávání do voucherového systému? Pak si zde stáhněte jednoduchou smlouvu, dvakrát vytiskněte a podepsanou zašlete na adresu Úřad městyse Liteň, Náměstí 71, 267 27 Liteň. Z radnice vám obratem pošlou podepsaný exemplář zpět a zařadí vás do seznamu poskytovatelů. 

Za odpovědi děkujeme Jiřímu Vodičkovi, zastupiteli z liteňské radnice

Informace a kontakt: www.mestysliten.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024