pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
ilustrační foto Letem světem s venkovem 2018
© archiv pořadateleLetem světem s venkovem: Inspirace a poznání v Nečtinech

PLZEŇ: Již po šesté se v Nečtinách, na severu Plzeňska, odehraje velkolepá cestovatelská událost, festival Letem světem.  Návštěvníci se mohou těšit na nabitý a pestrý víkendový program, jež bude propojen i s poznáváním okolí Nečtin.  V termínu 8. a 9. června festival uvítá návštěvníky v prostorách kostela sv. Anny a v přilehlém okolí.  Kromě zajímavých cestopisných přednášek a fotoprojekcí, návštěvníky zaujmou i praktické semináře, hudba, prodejní stánky či artefakty z cest.

od 08.06.2019 do 09.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

 „Na letošním festivalu společně navštívíme například Antarktidu. S Marii Bulínovou, polární bioložkou, která objevila nový druh jednobuněčné řasy a pojmenovala ji po svém vzoru, cestovateli Miroslavu Zikmundovi, navštívíme zemi věčného sněhu a ledu. Další zajímavá destinace bude například Tajuplné Bali, Sudán, Maroko a Mauretánie či Nový Zéland“, láká ředitel a organizátor festivalu Štěpán Pastula. „Pozvali jsme také hosty, kteří připraví kreativní semináře pro malé i velké, ukázky šamanismu, masážních technik, tance i hudby“, dodává Pastula.

Festival zahájí cestovatelka Dana Vitoušová, která povypráví o cestování po zemi bílého mraku, tedy Novém Zélandu a přiblíží každodenní slasti i strasti člověka, který se rozhodl žít nějaký čas v tomto kraji.

Netradiční zážitky z misí Lékařů bez hranic přiblíží cestovatel, fotograf, spisovatel a lékárník Stanislav Havlíček ve své přednášce Jižní Súdán s Lékaři bez hranic.

Jirka Kalát přinese na festival vůni dálek na jih od nás za Gibraltarský průliv, z Maroka a Mauretánie. Se svou přednáškou Pořádek a chaos poukáže na nádherné perly a neskutečné zážitky z cesty po těchto oblastech.

Adéla Metlická Lustygová představí Bali jako tajuplné mystické místo, které je navíc v současné době hojně vyhledávanou destinací při touze nalézt klid a ztišení mysli.

Peru je stále více vyhledávané nejen pro svou neodolatelnou přírodu, ale také díky slavným šamanům, za kterými jezdí lidé z celého světa. Martin Pávek, který je kultuře a tradicím Peru již několi let věnuje, přijede na festival doslova z letiště. Představí zde šamanské rituály a povypráví o andské kultuře.

Netradiční přednášku Travelcouaching, zaměřenou na využití cestování pro osobní rozvoj a růst, představí Štěpán Pastula. „Třeba právě odtud si odnesou návštěvníci chuť a motivaci ke zvýšení hladiny 'cesto-steronu' v krvi, ale také poznatky a koučovací techniky, které by mohli sami využít nejen na svých cestách, ale i v každodenním životě,“ říká Pastula, který se oblastí cestovního koučinku intenzivně věnuje již několik let.

„V průběhu dne je připraveno jídlo a pití. Zájemci o rukodělné aktivity se zde mohou naučit vyrábět jednoduchou obuv. Bude se zde hrát i na bubny, možnost zastřílet si z luku, projít se na slacklině, seznámit se s malováním na látky nebo si jen tak odpočnout při plavbě na kánoi po rybníce," přibližují další program organizátoři. Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách www.svetem.net/nectiny

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020