středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Lenka Nová
© Zdroj: www.lenkanova.czLenka Nová vydala nový singl. Posílá dopis na Adresu: Nebe

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Autor článku: 
TZ/ika

„Téma alba jsem chvíli hledala, ale potom jsem jednou v rádiu slyšela, jak nějaký muž věnuje písničku svojí zjevně dlouholeté přítelkyni Marii a moc se jí omlouvá. Najednou jí přes písničku vzkazoval něco, co jí nebyl schopen říct doma v kuchyni. Že to zvoral a že ji má rád. A tam to začalo sepínat,“ líčí Lenka Nová.

Požádala tedy své fanoušky, aby jí dopisy pro své blízké, až už dávno odeslané, nebo jen založené do šuplíku, poslali. Dorazila jich asi stovka, kterou společně s našimi předními textaři začala přetvářet do podoby písňových textů. To je případ i autora prvního singlu. Slovenský textař Vlado Krausz totiž prostřednictvím písně Adresa: Nebe píše svému tátovi.

„Smrt a ztráta někoho blízkého je tématem řady těch dopisů, jsou tam opravdu silné emoce. Vlado Krausz to uchopil moc hezky. Ono to čistě technicky zní jako trochu morbidní záležitost – dopis zemřelému tátovi. Ale chci zdůraznit, že je to čistá krásná vzpomínka. Nedávno jsem byla v Mexiku, kde se mi líbilo, že místní oslavují život zemřelého, místo aby oplakávali jeho smrt. Tuhle píseň vnímám podobně,“ říká Lenka Nová.

O hudbu k singlu se postarala sama zpěvačka, její nápad jí pomohl dotáhnout kytarista Josef Štěpánek. „Bohužel neovládám žádný nástroj perfektně. Díky moderním technologiím a hře dvěma prsty na klavír jsem však schopná vyplodit ‚legrační demáč‘, ze kterého Pepa už pochopí, jakou mám představu. Většinou vycházíme ze zpěvové linky, kterou vymýšlím na základě hotového textu, který mě vede,“ vysvětluje Lenka Nová. „Vycházeli jsme z toho, že všechny písně musí obstát jen s kytarou, bez jakýchkoliv příkras. Pak jsme jim teprve začali oblékat různé kabátky. Celkově jsme se rozhodli už na začátku pro čisté, jednoduché aranže s pocitem živé nahrávky.“ To dokládá i způsob natáčení, kdy kapela ve složení Petr Malásek – piano, Josef Štěpánek – kytary, Rasťo Uhrík – basa a Miloš Dvořáček – bicí, nahrávala celé album zároveň. O zvuk nahrávky se opět postaral Michal Pekárek.

K singlu vznikl také klip, který měl za prvních 24 hodin přes deset tisíc shlédnutí. I zde Lenka sáhla po osvědčeném týmu, se kterým natočila poslední tři klipy. Námět napsal Daniel Růžička, režie se chopil Lukáš Masner a za kamerou stál Jan Drnek.

Celá tvůrčí parta se shodla na tom, že Adresa: Nebe má být jeden ze singlů. A proč vychází zrovna jako první? Protože v podzimním čase bude rezonovat lépe, než třeba na jaře. „Nevzpomínám si, že bych někdy vydávala písně ke konkrétnímu svátku, ale Dušičky se pro to téma hodily,“ soudí Lenka Nová.

Posluchače nejspíš překvapí, že slovenský textař píše česky. „Sám si tím nebyl jistý, měl z toho respekt. Ale další jeho text bude slovenský, pointa by ani v češtině nefungovala. Takže naopak já se pokusím zpívat slovensky a zatím mi to prochází. Baskytarista Rasťo Uhrík, který se mnou nahrával, říkal, že v pohodě,“ dodává zpěvačka s úsměvem.

Fanoušci se desky Dopisy dočkají v první jarní den, tedy 21. března 2020 a Lenka Nová slibuje, že nálad na ní bude víc. „Témata těch dopisů, které mi přišly, byla vesměs smutná. Takže jsme se snažili postavit příběhy celého alba pestře, aby se posluchači po třetí skladbě neměli chuť oběsit na nejbližším stromě,“ směje se zpěvačka. „Nebudou samozřejmě chybět ani milostné dopisy.“

Na turné se potom s kapelou vydá příští rok na podzim. Na tři větší koncerty 12. listopadu 2020 ve Foru Karlín v Praze, 18. listopadu 2020 v brněnském Sono Centru a 25. ledna 2021 v Měšťanské Besedě v Plzni se začaly prodávat vstupenky zároveň s vydáním pilotního singlu 2. listopadu 2019. Na turné Lenku Novou doprovodí stejní muzikanti, jako na desce ve složení Petr Malásek – piano, Josef Štěpánek – kytary, Rasťo Uhrík – basa a Miloš Dvořáček – bicí. Na velké koncerty chce zpěvačka pozvat i smyčcový Eve Quartet a speciálního hosta. „V menších sálech si je nemůžeme dovolit, ať už kvůli financím nebo prostoru. Ale tyhle tři koncerty budou taková „speciální edice“ turné,“ slibuje.

Více informací najdete na www.lenkanova.cz

Videoklip ADRESA: NEBE https://www.youtube.com/watch?v=2cME8IsiTSQ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020