čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
© Plakát



Krojovanky podpořily chystanou výstavu o dobové módě

BOHUMÍN: Slezské zemské muzeum připravuje novou výstavu a vyhlásilo sbírku dobových oděvů. Tvůrčí ženy z bohumínského spolku Maryška se už k výzvě přihlásily a zapůjčí nebo rovnou darují několik desítek kusů zajímavých kousků. Výzva muzea je veřejná a zapojit se může každý do 31. října 2017.

Autor článku: 
Lukáš Kania

Pro novou výstavu Móda osmiček: Trendy let 1918 – 1988, která bude součástí česko-slovenské výstavy „Slezsko a Ostravsko 1918 – 1938“, muzeum hledá ty nejkrásnější kousky ze světa československé módy. „Jde o dámské, pánské a dětské oděvy a doplňky. Zpravidla by mělo jít o značkové oděvy a doplňky, žádané jsou ale i modely zakázkového krejčovství a originální kousky domácího šití,“ uvádějí autoři chystané výstavy.

Krojovankám alias tvůrčím ženám z bohumínského spolku Maryška se motiv chystané výstavy velmi zalíbil a oslovil je na tolik, že prohledaly skříně své i příbuzných. Našly po rodičích, prarodičích a praprarodičích z dnešního pohledu už mnohdy rarity. „Rukavice, rukavičky, fiží, spodničky a košilky, dámské šaty z doby těsně po 2. světové válce a dokonce i kožich. Ze sbírek našich a kamarádů se povedlo sestavit pestrou paletu, kterou nabízíme slezskému zemskému muzeu. Téma výstavy nás, které se zajímáme o dobovou módu a zvlášť tu regionální, velmi zaujalo,“ uvedla Anna Vrábliková, členka skupiny Krojovanek spolku Maryška.

Móda osmiček se zaměřuje na svatební, společenské či plesové šaty, pánské obleky, sportovní oděvy, kostýmky, halenky, sukně, kalhoty, košile, spodní prádlo i plavky a v rámci doplňků na obuv, brýle, kabelky, klobouky, rukavice a rukavičky, šperky a další. „Také budeme rádi za různé dobové krabičky od kosmetiky, za flakónky od parfémů i za módní dobové časopisy,“ vzkazují autoři chystané výstavy.

Oděvy a doplňky může veřejnost zapůjčit nebo darovat do 31. 10. 2017 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava).


Bližší informace poskytne p. Kamila Smigová, tel. 776 577 722

Bohumínský spolek Maryška 
Salón Maryška, náměstí T. G. Masaryka 939, Bohumín 
poštovní adresa Šunychelská 56, 735 81, Bohumín 
předsedkyně Kamila Smigová, tel. 776 577 722 
www.maryska.czwww.facebook.com/salonmaryskainfo@maryska.cz 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024