pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Kristýna Petříčková při instalaci
© Pavel Princ



Kroj jako inspirace pro dnešní módu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Etnografické oddělení Slováckého muzea připravilo na prázdniny novou, svěží výstavu – Pod povrchem ornamentu. Jedná se o společné dílo Slováckého muzea a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Záštitu převzali starosta města Uherské Hradiště Ing. Stanislav Blaha a děkanka Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně doc. Mgr. Irena Armutidisová.

od 29.06.2017 do 08.10.2018
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Pavel Princ

Autorka výstavy Kristýna Petříčková se při realizaci se svými studenty nechala inspirovat oděvem vycházejícím z kořenů a tradic Slovácka. Výstava je reakcí na vzrůstající zájem o tradiční lidovou kulturu v propojení s moderním designem a současně nabízí odpovědi na otázky, jakým způsobem k tomuto inspiračnímu zdroji přistupovat.

„Ve výstavě se představí devět mladých návrhářů ateliérů Design oděvu a Produktový design UTB ve Zlíně, kteří pracují s odkazem a mezigeneračně předávanými hodnotami lidové kultury v širším sociálním kontextu. Modely a práce studentů jsou postaveny do konfrontace s inspiračními zdroji v podobě krojových součástek ze sbírek Slováckého muzea,“ popsala Kristýna Petříčková, další vystavující, autorka a vedoucí ateliéru Design oděvu.

Ve své práci se Kristýna Petříčková dlouhodobě zaměřuje na rekonstrukci historického oděvu i krojových celků a při realizaci sleduje hned několik aspektů. „Společným jmenovatelem všech jejích prací je hluboká znalost nejen předmětu, který je zhotovován, ale také kontextu, ve kterém byl používán, detailní studium a analýza materiálu a samozřejmě jeho následné precizní zpracování. Při tvorbě se nejedná o pouhou rekonstrukci, výsledkem je nejčastěji maximálně věrná replika propracovaná do sebemenších detailů,“ uvedla Marta Kondrová, etnografka Slováckého muzea a kurátorka výstavy. K pečlivosti, precizní práci a snaze o pochopení a co nejhlubší studium zvoleného inspiračního zdroje vede Kristýna Petříčková také své studenty.

Výstava Pod povrchem ornamentu nabízí pohled nejen na hlavní inspirační zdroj, kterým jsou kořeny lidové kultury, ale rovněž původní formu a hlavně funkci oděvů. Odmyslíme-li si výšivku, aplikaci, krajku a další výzdobné prvky kroje, nahlédneme na samou podstatu ve způsobu oblékání lidí v minulosti, původní postupy v šití oděvu i zhotovování látek.
Nová výstava volně navazuje na úspěšnou výstavu Budoucnost tradice realizovanou ve spolupráci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Moravského zemského muzea v Brně v roce 2015. „Pojďte prostřednictvím výstavy nahlédnout pod povrch ornamentu na samotnou podstatu lidového oděvu i jeho využití v současné oděvní a šperkařské tvorbě,“ vyzývá k návštěvě Petříčková a dodává: „Vystavujícími studenty jsou Klaudie Ančincová, Vivien Babicová, Anežka Berecková, Jan Černý, Adéla Malendová, Marie Nováková, Gabriela Petrová, Sabina Psotková a Veronika Valušková“. Autorem architektonicko – výtvarného řešení je další pedagog UTB ve Zlíně M. A. Vladimír Kovařík.
Marta Kondrová přidává ještě další podstatnou informaci: „Pro návštěvníky jsou během Letní filmové školy ve dnech 1.–3. 8. připraveny kreativní workshopy. Můžete si práci designera vyzkoušet na vlastní kůži a zhotovit si vlastní autorský šperk či doplněk. Více informací na webových stránkách Slováckého muzea“.

 

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž čtvrtek 29. června v 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 8. října 2017.

 

Bližší informace:

Mgr. Marta Kondrová, mobil: 734 282 558, e-mail: marta.kondrova@slovackemuzeum.cz

MgA. Kristýna Petříčková, mobil: 733 690 849, e-mail: petrickova@fmk.utb.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024